Oprocentowanie kredytów hipotecznych w bankach rośnie przed ogłoszeniem oficjalnego kursu gotówkowego

Po cenach konsumpcyjnych Skok o 4,9 procent w ciągu roku do wrześniar, a Ankieta Prognozy Inflacji Biznesowej Komunikat Banku Rezerwy z 18 listopada pokazuje, że oczekiwania „bardzo gwałtownie wzrosły”.

Wyniki ankiety wykazały, że roczna inflacja cen konsumpcyjnych ma wynieść 3,7 procent w ciągu jednego roku i 2,96 procent w ciągu dwóch lat, powyżej docelowego punktu środkowego Banku Rezerw wynoszącego 2 procent.

Po wynikach, hurtowe stopy procentowe wzrosły, powodując gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i stóp oszczędności.

„Widzieliśmy bardzo gwałtowny wzrost hurtowych stóp procentowych, co napędza wszystkie nasze oprocentowanie kredytów terminowych”, powiedział Nick Tafley, główny ekonomista ASB.

Podczas gdy prognozy ASB wskazują na wzrost OCR o 25 punktów bazowych do 0,75 procent w środę, rynki już zidentyfikowały szansę 50/50 na wzrost o 50 punktów bazowych, powiedział Tuffley.

„Jeśli zobaczymy 50 [basis point rise]Ceny hurtowe prawdopodobnie nieco wzrosną” – powiedział Tafley.

Ważnym wskaźnikiem będzie to, czy Bank Rezerw podniesie swoją prognozę OCR i perspektywy gospodarcze w związku z wybuchem COVID-19 Delta.

„Jeżeli jest to wzrost tylko o 25 punktów bazowych i istnieją poważne przesłanki, że będzie on nadal szybko rósł, może nastąpić niewielki spadek stóp procentowych, ale prawdopodobnie utrzyma on stopy procentowe na bardzo wysokim poziomie” – dodał Tafley.

Zgodnie z prognozą ASB, fiński ekonomista ANZ Robinson powiedział, że bank spodziewa się w środę wzrostu o 25 punktów bazowych, biorąc pod uwagę ilość zaciągniętych kredytów hipotecznych oraz wrażliwość na wyższe stopy procentowe na rynku mieszkaniowym.

Do końca 2022 r. aktualna prognoza ANZ wskazuje, że OCR wyniesie około 2 proc.

„Widzieliśmy już niektóre z największych wzrostów oprocentowania kredytów hipotecznych w ostatnich dziesięcioleciach w ciągu ostatnich dwóch tygodni… to naprawdę zniszczy portfele ludzi i spowolni gospodarkę do bardziej zrównoważonego poziomu” – powiedział Robinson.

READ  Lotto Powerball obraca 26 milionów dolarów, 2 osoby dostają 500 000 dolarów

Po tym, jak jego roczna hipoteka została ustalona na 2,25 procent w marcu 2021 r., właściciel domu powiedział Newshub, że teraz kopie siebie za zablokowanie go po najtańszym oprocentowaniu, nie myśląc o tym, czy stopy procentowe wzrosną.

Powiedział, że w tym czasie miał możliwość spłacenia kredytu hipotecznego na 2,99 procent na pięć lat. W poniedziałek roczna stopa procentowa oferowana przez jego bank wzrosła już o dwa punkty procentowe, do 4,25 proc. Pięcioletnia stawka ryczałtowa wynosi 5,85%.

„Zostaliśmy złapani… najtańsza cena nie zawsze jest najlepsza” – powiedział.

Stosując ogólną zasadę, że w przypadku kredytu hipotecznego o wartości 500 000 USD każdy wzrost o jeden punkt procentowy, który kosztuje około 5 000 USD rocznie (100 USD tygodniowo), spodziewa się, że jego składka wzrośnie o co najmniej 192 USD tygodniowo, gdy jego roczna hipoteka dobiegnie końca.

Po rozpoczęciu COVID-19, Reserve Bank Oficjalna cena spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,25% w marcu 2020 r.. 19 miesięcy później, w październiku 2021 r., Bank Rezerw rozpoczął usuwanie awaryjnego ustalania oprocentowania gotówki, Zwiększona stopa OCR o 25 punktów bazowych do 0,50 procentNS.

Oficjalna stopa pieniężna zostanie zrewidowana w środę, jako część komunikatu Banku Rezerwy w sprawie polityki pieniężnej.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top