Oszczędzanie depozytów czasowych znów jest poszukiwane

Rynki finansowe zbliżają się do zaakceptowania pomysłu, że Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe w 2022 r., być może już w marcu, i podnoszą swoje oczekiwania dotyczące rentowności.

Wraz z wyższymi oczekiwaniami dochodowości pojawia się realne ryzyko spadku wartości aktywów. W pierwszej kolejności wpłynie to na ceny obligacji.

Jedyne, o co nie musisz się martwić, to przyszły spadek kapitału na lokatach. Jednak inwestorzy rynku pieniężnego mają to ryzyko. Może być również na giełdach. Ale nie oszczędzający TD.

represje finansowe

Osoby oszczędzające na terminy mają jeszcze jeden problem, z którym muszą się zmagać – „represje finansowe”, w których zapłacone podatki są niższe niż inflacja. Dotyczy to oszczędzających TD. Inwestorzy w obligacje mogli mieć niższe zwroty, ale przynajmniej drugą stroną tego były wyższe ceny obligacji. Inaczej jest z wygaszaczami TD.

Teraz, gdy stopy procentowe zaczynają rosnąć, zmarszczenie brwi może być mniej dotkliwe. Ale „represje finansowe” nadal będą bolesne, choć nie aż tak bardzo.

Rządy są jak „represja finansowa”. Oznacza to, że mogą nadmuchać dużo tego, co pożyczyli. Dopóki oszczędzający nie będą się zbytnio denerwować (a zwykle nie), strategia uchodzi im na sucho. Na szczęście (dla nich) będzie bardzo mało publicznych rozmów na ten temat, nie tylko dlatego, że większość mediów nie rozumie, co się dzieje, ale także większość grup interesu, w tym opozycyjne partie polityczne, jest bardziej zainteresowana wydatkami na obietnice niż zapewnieniem wygaszacze są białe, gniazdo jest chronione. Niektórzy zwracają uwagę, że wielu oszczędzających skorzystało również na gwałtownym wzroście cen domów. Ale przeoczą tych, którzy na emeryturze (lub na zakup domu) bardziej polegają na skromnych oszczędnościach. To właśnie ci oszczędzający z „represji finansowych” ucierpieli najbardziej.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w pobliżu Bangai, Tonga

I oczywiście jest mały fakt, że wszyscy politycy mają wielkie ego i zakładają, że ich „kolej” nadejdzie w rządzie – i wtedy będą musieli tłumić te zobowiązania tak często, jak można się z nich strząsać.

Ceny hurtowe rosną

Czy ceny hurtowe naprawdę rosną? W rzeczywistości są. Być może pamiętasz, że rósł dość stabilnie do końca października, a potem zanikał. Podejrzewano, że rynki ustaliły to, co wskazały Bank Rezerw Nowej Zelandii i Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych. Albo rynki stały się podejrzliwe wobec sygnałów, które słyszeli od decydentów. Ale ogólny obraz może być jaśniejszy w 2022 r. – Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych będzie szybciej zmniejszać (przestanie drukować pieniądze) i jednocześnie może zacząć podnosić stopy procentowe.

Dziś Stany Zjednoczone Dane prognozy inflacji konsumenckiej Taka okazja – amerykańscy konsumenci widzą tutaj wyższe ceny na dłuższą metę. Nowej Zelandii nie ujdzie to płazem i mamy zarówno wewnętrzną, jak i dodatkową presję zamkniętych granic, że inflacja siły roboczej może teraz zacząć bardzo szybko rosnąć. Odpowiadanie teraz zbyt późno prawdopodobnie oznacza, że ​​późniejsza reakcja będzie musiała być bardziej agresywna i obezwładniająca. „Mniej żalu” oznacza teraz odejście – „odejście” w sensie silniejszego przeciwstawiania się zagrożeniom inflacji.

W kraju 10-letnie ceny hurtowe wzrosły wczoraj, prawie do najwyższych poziomów od 2018 r. Krótsze stawki mogą nastąpić w przyszłym miesiącu.

Co zrobią stopy oszczędności detalicznych?

Co to oznacza dla oszczędzających na lokatach terminowych? Prawdopodobnie pojawią się wyższe stawki, zwłaszcza w przypadku terminów powyżej jednego roku. A im mniej oszczędzających jest do nich przyciąganych, tym wyżej idą. Wszystkie banki patrzą teraz na działania marketingowe w zakresie lokat terminowych w sposób, jakiego nie robiły od ponad trzech lat. Kto wie, ale Bank Rezerw Nowej Zelandii może się wycofać finansowanie oferty kredytowej W każdym momencie opuszczał te instytucje z zaledwie 7 miliardami dolarów z 28 miliardów w ofercie.

READ  Covid-19 Australia: Wiktoria odwołuje kwarantannę dla w pełni zaszczepionych podróżnych

Rząd ograniczył program obligacji, co dałoby dobre możliwości finansowania hurtowego przy mniejszej konkurencji ze strony Skarbu Państwa. Ale nic nie przebije finansów detalicznych, które się „powtórzy”. Kiedy już założysz lokatę, zwykle budujesz na niej. Niskie stopy pandemii mogły spowodować, że oszczędzający nie uzupełnili swoich depozytów, ale chodzi o to, że nie wzięli pieniędzy z banku. Jednak w kontakcie z nimi są atrakcyjnym celem dla innych banków, aby zachęcić do zmiany – o to właśnie chodzi w nadchodzących kampaniach marketingowych TD.

Jedyną rzeczą, która wyróżnia się w poniższej tabeli, jest to, że Rabobank jest w tej chwili ofertą z najwyższej półki o stałym oprocentowaniu. Ich ceny ofertowe przewyższały ceny głównych banków o od +5 do +20 punktów bazowych, w zależności od terminu. Inne konkurencyjne banki również radzą sobie lepiej niż główne, ale nie wszystkie. Inną godną uwagi kwestią jest to, że rozbieżność między ofertami największych banków jest minimalna.

Oszczędzający wykazują większą chęć zabezpieczania pieniędzy na lokatach terminowych i prawdopodobnie te droższe oferty powodują tę zmianę. według Dane Banku Rezerw Nowej Zelandii, prawie 600 milionów dolarów zostało dodane do salda depozytów gospodarstw domowych w listopadzie w porównaniu z październikiem, co jest największym miesięcznym wzrostem od maja 2019 roku. Jednak w tym okresie salda depozytów terminowych gospodarstw domowych w bankach spadły – 21,3 miliarda dolarów, więc jest długa droga do przywrócić całą tę atrofię. Jednak wysokie ceny ofertowe zachęciły do ​​startu.

Prostym sposobem sprawdzenia, ile dodatkowych pieniędzy możesz zarobić, zmieniając jest Skorzystaj z naszego w pełni funkcjonalnego kalkulatora depozytów. Zamieściliśmy to na dole tego artykułu. Daje to nie tylko wynik po opodatkowaniu, ale także możesz go zmodyfikować, aby uzyskać dodatkowe korzyści z mini PIE. Lepiej miej dodatkowe odsetki z banku.

READ  Tajwan idzie w ślady Chin i ubiega się o przystąpienie do umowy handlowej CPTPP

Najnowsze główne cytaty znajdują się w tej tabeli.

Wybierz zakładki wykresu

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top