Pamiętam, jak dwójka nastolatków prawie upuściła naszą Ribenę

Pamiętam, jak dwójka nastolatków prawie upuściła naszą Ribenę

Napój z czarnej porzeczki Ārepa Ostatnio poddano go analizie Na oświadczeniach zawartych na etykiecie. Dzieje się to prawie 20 lat po tym, jak odkrycia dwóch uczniów szkoły średniej w Pakuranga niemal zniszczyły inną markę napojów owocowych.

Jenny Sue pamięta, jak zakochała się w Ribenie, słodkim napoju z czarnej porzeczki, który był synonimem szkolnych obiadów, i moment, w którym zdała sobie sprawę, że nigdy więcej nie będzie mogła go kupić.

W 2023 roku została starszym dziennikarzem TVNZ. Jednak prawie 20 lat temu 14-latka wraz ze swoją koleżanką ze szkoły Anną Devatasan stała za projektem Science Fair, który doprowadził do pozwu o wartości 227 500 dolarów i groził, że Ribena stanie się… To kolejny wycofany produkt spożywczy.

Wszystko zaczęło się w 2004 roku, kiedy Su i Devathasan postanowili zbadać, czy marki tanich napojów owocowych są mniej zdrowe. Centralnym elementem eksperymentu, który Sow określa obecnie jako „prymitywny”, była Ribena. Kiedy więc wyniki wykazały, że Ribena nie zawiera prawie żadnych śladów witaminy C, co stanowi jaskrawy kontrast do informacji na etykiecie, była tego pewna. Oni Popełniłeś błąd, a nie międzynarodowa firma. „Rozmawialiśmy z moim nauczycielem przedmiotów ścisłych w siódmej klasie i powiedział: «Myślę, że zrobiłeś to dobrze»” – wspomina Sue.

Nie wygrali nawet konkursu naukowego, a ona nie pamięta, kto wygrał. Co prawda zwycięzcy nigdy nie stali się na krótki czas światowymi gwiazdami, gdyż ich sukces jest teraz uwieczniany w outletach Stróż Do tłuczony. „Oczywiście było nam bardzo ciemno [losing] Więc zepchnęliśmy to na dalszy plan” – śmieje się.

Mimo że zajęli drugie miejsce, zachęcono ich do przesłania swoich ustaleń bezpośrednio do firmy GlaxoSmithKline, która wówczas produkowała ten napój owocowy. Nie usłyszeli żadnej odpowiedzi. „Myślę, że Lou [GSK] Początkowo odpisała i powiedziała: „Hej, właśnie dlatego się mylisz”. Powiedziałbym, że tak by to zostało. Myślę, że mieliśmy wtedy zaledwie 14 lat i nie utrzymywaliśmy się na tyle, aby nasz prymitywny eksperyment naukowy z potłuczonymi zlewkami w Pakuranga College mógł być słuszny lub naprawdę zaszkodzić reputacji tej ogromnej firmy.

READ  Co wydarzyło się w poniedziałek | Zainteresowania.co.nz

Historia została ostatecznie podjęta przez Fair Go, aby zwrócić uwagę na uczennice i ich doświadczenia. W tym okresie napisali do Komisji Handlu, ale Sow twierdzi, że nadal była zaskoczeniem, gdy zadzwonił jeden z ich przyjaciół i powiedział, że sprawa Ribeny trafiła do wiadomości. „Myślę, że zadzwoniliśmy do Komisji Handlu i powiedzieli: «przetestowaliśmy». [Ribena] Idziemy do sądu – chcesz przyjść?

W 2007 roku firmie GlaxoSmithKline postawiono 15 zarzutów naruszenia ustawy o sprawiedliwym handlu, do których przyznała się. Został zmuszony do przyznania się Oświadczenia zdrowotne podawane w reklamach i na etykietach mogły wprowadzać klientów w błąd. Wydano rozkaz rozpoczęcia nowej kampanii reklamowej w gazetach w celu skorygowania błędów dotyczących korzyści zdrowotnych Ribeny.


Wywiązał się medialny cyrk, kiedy Su i Devathasan (oboje 17-letni) wyszli z sali sądowej do „tłumu” medialnego otoczonego kamerami i mikrofonami. Sue zrządzeniem losu twierdzi, że niektórzy dziennikarze pracujący poza sądem pracują teraz z nią w TVNZ. Chociaż dwie dekady później trudno jest znaleźć nagranie z tego momentu, Sue twierdzi, że wciąż pamięta relacje prasowe na temat Devatasana i jej w sądzie. „Byliśmy całkowicie zszokowani… Pamiętam, że pomyślałem: O mój Boże, zapomniałem, jak chodzić”. Było to doświadczenie zagraniczne, nigdy wcześniej nie robiliśmy czegoś takiego. „Byłyśmy dwiema 17-latkami”.

Przez całą noc dzwonili zagraniczni dziennikarze i Sue pamięta, jak bardzo czuła się przytłoczona nowo zdobytą sławą w „naprawdę małym” świecie swoich nastolatków. Wspomina, że ​​pewnego razu udzieliła wywiadu dla „Heralda”, mając na sobie mundurek szkolny. Ze względu na historię musieli udać się do supermarketu i kupić trochę Ribeny. „Pamiętam, jak kobieta to przeglądała, patrzyła na nas i mówiła: «Myślałem, że powiedzieli, że to jest złe»”.

Być może to był ostatni raz, kiedy kupiła tego drinka, choć nie była pewna. „Pamiętam, jak zwierzyłam się Annie i powiedziałam: «Naprawdę mi się podoba, podoba mi się jego smak». Pamiętam, jak pomyślałam: «To napój, którego nigdy więcej nie będę mogła wypić do końca życia». Chociaż chociaż. Bardzo wątpię, czy gdybym szła ulicą z kimś z rodziny Ribena, ktoś wskazałby na mnie i powiedział: „O mój Boże”.

READ  Adidas rozpocznie wyprzedaż zapasów butów Yeezy jeszcze w tym miesiącu
Zdjęcie: Joe Giddens/PA Images za pośrednictwem Getty Images

Żadne z nich nie było szczególnie zainteresowane „całą tą sprawą ze sławą” i stwierdziło, że zaczyna to przypominać odwrócenie uwagi od ważniejszych wydarzeń w kalendarzu Seventh Form. Para obawiała się, że może to uniemożliwić im próby do szkolnego przedstawienia. „Kiedy się nad tym zastanowić, mogło to nie być fajne, fajne dzieciaki mogły pomyśleć: «Spójrz na tych kujonów.» Ale po raz pierwszy w życiu poczułam się fajnie w szkole. Gdyby mogła zrobić to jeszcze raz, myśli Sue jeszcze bardziej cieszyłaby się blaskiem reflektorów.” „Osiągnęłam szczyt w wieku 14 lat i będę za tym gonić przez resztę życia. Prawdopodobnie powinnam cieszyć się tym trochę bardziej” – żartuje.

Teraz zastanawia się, czy ludzie naprawdę pamiętają ten skandal. „Pamiętam, jak ktoś mi powiedział: «Czuję, że gdyby coś takiego wydarzyło się w Ameryce, byłby to już film Disneya»” – mówi. „Myślę, że nasze pokolenie to pamięta i to była wielka rzecz” – mówi. mówi. [but] Czuję, że nie mogę już jeździć na ogonie płaszcza.

Ostatecznie Ribena przeżyła skandal, choć jej publiczna reputacja została nadszarpnięta na całym świecie. Opisano Komisję Handlową Nazwał to „ogromnym naruszeniem zaufania społeczeństwa w Nowej Zelandii” i powiedział, że marketing napoju przekonał ludzi, że jest on „zdrowszy niż inne napoje”.

Do dziś pod powierzchnią każdego wyszukiwania hasła tego napoju w Google znajdują się dziesiątki artykułów na temat Rebinagetu. Sugerowane pytania, takie jak „Czy produkt Ribena został wycofany?” Lub po wpisaniu na pasku wyszukiwania pojawi się „Skandal Ribena NZ”. Strona marki w Wikipedii opisuje „skandale” z pierwszej dekady XXI wieku, które zaszkodziły wizerunkowi napoju jako napoju zdrowotnego.

Obecnie Sue, reporterka telewizyjna, ma większe szanse na publiczne uznanie dzięki występowi w programie śniadaniowym niż dzięki krótkiej sławie jako Ribena Girl. Ale twierdzi, że pamięta tę historię za każdym razem, gdy wchodzi do supermarketu.

READ  Fonterra obniża prognozę zbiorów mleka ze względu na „trudne warunki wzrostu”

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *