Pandy rozwinęły swoją najbardziej oszałamiającą cechę co najmniej 6 milionów lat temuCNN

Wiadomo, że pandy wielkie są wybrednymi zjadaczami. Jedzą tylko bambus i spędzają 15 godzin dziennie jedząc do 99 funtów (45 kilogramów) tych rzeczy.

Ale ich przodkowie, podobnie jak większość niedźwiedzi, spożywali szerszą dietę, która obejmowała mięso, Uważano, że ekskluzywna dieta współczesnej pandy rozwinęła się stosunkowo niedawno. Jednak nowe badanie Odkrył, że pasja pandy do bambusa mogła powstać co najmniej 6 milionów lat temu – prawdopodobnie ze względu na całoroczną dostępność tej rośliny.

Aby przetrwać tylko na bambusie o niskiej zawartości składników odżywczych, współczesne pandy (Ailuropoda melanoleuca) wykształciły ciekawy szósty palec u nogi, rodzaj kciuka, który pozwala im z łatwością chwytać bambusowe łodygi i paski liści.

Autor badania Xiaoming Wang, kurator paleontologii kręgowców w Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles, powiedział w oświadczeniu.

Zapis kopalny maleńkich pand wskazuje, jak wyewoluowały niedźwiedzie Zagadkowa funkcja, która od dawna intrygowała biologów Tak naprawdę to nie było zrozumiałe. Wcześniejsze badania znalazły dowody na tę podobną do kciuka strukturę około 100 000 do 150 000 lat temu.

Wang i jego zespół zidentyfikowali wczesne dowody na dodatkowy palec u nogi pandy – a tym samym całą dietę bambusową – w postaci skamieniałej postaci sprzed 6 do 7 milionów lat. Skamielina odkryta w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach należy do przodka pandy znanej jako Ailurarctos.

Na zdjęciu artystyczna rekonstrukcja przodka pandy wielkiej Ailurarctos ze skamieniałości Shuitangba w Yunnan w Chinach.

Nowe badanie zostało opublikowane w czwartek w czasopiśmie Scientific Reports.

Badanie wykazało, że chociaż szósty palec pandy wielkiej nie jest tak elegancki i zręczny jak ludzki kciuk, utrzymywanie się tej „charakterystycznej morfologii” przez miliony lat sugeruje, że odgrywa kluczową rolę w przetrwaniu.

Ale to, co szczególnie zastanawiało naukowców zaangażowanych w badania, to fakt, że ten skamieniały szkielet był nawet dłuższy niż współczesne pandy olbrzymie, które mają krótszy, zwisający szósty palec u nogi.

Wang i jego koledzy uważają, że szósta liczba jest najkrótsza we współczesnych pandach Jest to ewolucyjny kompromis między potrzebą manipulowania bambusem a potrzebą chodzenia i noszenia ciężkich ciał.

„Pięć do sześciu milionów lat powinno wystarczyć pandom na rozwinięcie dłuższego pseudo-kciuka, ale wydaje się, że ewolucyjna presja konieczności podróżowania i noszenia własnego ciężaru sprawiła, że ​​„kciuk” był krótki – wystarczająco silny, aby być użytecznym bez bycia wystarczająco duży” – powiedział współautor badania Dennis. Su, profesor nadzwyczajny w Szkole Ewolucji Człowieka i Zmian Społecznych oraz naukowiec w Human Origins Institute na Uniwersytecie Stanowym Arizony, powiedział w oświadczeniu.

READ  Oto, co powinieneś zrobić po pozytywnym teście na COVID, według CDC - NBC Chicago

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top