Peter Jackson opowiada o tym, jak Tolkien powstrzymał The Beatles LOTR

W 1968 roku Peter Jackson miał zaledwie sześć lat i dlatego nie miał pojęcia, jakie wydarzenia będą miały później tak ogromny wpływ na jego karierę jako reżysera.

Kiedy JRR Tolkien odrzucił Beatlesów, ukształtowało to karierę Sir Petera Jacksona.
Zdjęcie: Obrazy AFP/Getty

To był rok, w którym autor JRR Tolkien odmówił Beatlesom zgody na wykonanie kopii jego fantastycznego eposu Władca Pierścieni.

Przewiń do przodu o 36 lat i powrót Króla, ostatni film w trylogii klasycznej literatury Jacksona, byłby równy rekordowi pod względem największej liczby wygranych Akademii w ciągu jednego roku – 11, w tym dla najlepszego reżysera dla Jacksona.

Och, jak by to wyglądało inaczej, gdyby była to Fabuna Czwórka z Frodo.

Beatlesi mogli przegrać z Jacksonem, jeśli chodzi o jego status Władca Pierścieni na dużym ekranie, ale teraz ci giganci popkultury spotkali się na Trzy części, około siedmiu godzin, dokumentalny zwrot akcji dla Disney+.

W ramach projektu Jackson odzyskał ponad 50 godzin fragmentów filmu dokumentalnego z 1970 r. Niech będzie Połącz je, aby opowiedzieć bardziej pozytywną wersję tego, co wydarzyło się w studiu w styczniu 1969 roku.

Współpraca z Beatlesami dała również Jacksonowi możliwość zapytania Sir Paula McCartneya, co tak naprawdę stało się z ich wersją Władca Pierścieni.

Przemawiając z Nowej Zelandii, Jackson przyznaje, że był ciekawy prawdy w tej sprawie.

„Połączyłem małe fragmenty informacji”, mówi Jackson, „Wypytywałem o to Paula. Ringo niewiele pamięta”.

„Rozumiem, że wyprodukował je Denis Odell, który był producentem ich filmów z Apple magia chrześcijańska, miał pomysł na zrobienie Władca Pierścieni.

„Kiedy oni (The Beatles) pojechali do Rishikesh i mieszkali w Indiach, na początku 1968 roku Maharishi spędził około trzech miesięcy, wysłał książki do Beatlesów.

„Spodziewam się, ponieważ są trzy, wysyłam po jednej książce do każdego Beatlesa. Nie sądzę, że Ringo dostał książkę, ale John, Paul i George dostali po jednej. Władca Pierścieni Książka do przeczytania w Indiach. I byli tym podekscytowani”.

Jednak interwencja autora – który zmarł w 1973 roku, trzy lata po rozstaniu Beatlesów – oznaczała, że ​​tak nie było, wyjaśnia Jackson.

Ostatecznie nie mogli uzyskać praw od Tolkiena, bo nie podobał mu się pomysł, żeby grupa Boba robiła jego historię. Odwołał ją. Próbowali to zrobić. Nie ma co do tego wątpliwości. Przez chwilę poważnie rozważali zrobienie tego na początku 1968 roku.”

Sugerowano, że gdyby film otrzymał zielone światło, McCartney byłby Frodo, Starr jako Sam, Lennon jako Gollum, a Harrison jako Gandalf. Reżyser wyboru Beatlesów? Stanley Kubrick, świeże produkty 2001: Lot kosmiczny.

Jackson nie odrzuca tych sugestii. „Najwyraźniej Paul nie pamiętał dokładnie, kiedy z nim rozmawiałem, ale myślę, że tak jest” – mówi.

Przyznaje również, jak inne byłoby jego życie, gdyby Beatlesi już to zrobili Władca Pierścieni.

Paul powiedział: „Cóż, cieszę się, że tego nie zrobiliśmy, ponieważ musiałeś nakręcić swój film i bardzo mi się podobał. Ale powiedziałem mu: „Szkoda, że ​​tego nie zrobiłeś, bo to mógł być musical”.

Co zrobią Beatlesi z A Władca Pierścieni Album ze ścieżkami dźwiękowymi? To byłoby 14 lub 15 piosenek Beatlesów, które byłyby niesamowicie słuchane.

„Więc mam dwa zdanie na ten temat. Bardzo bym chciał usłyszeć ten album, ale cieszę się też, że dostałem szansę na kręcenie filmów. Ale te piosenki byłyby świetne”.

Zamiast tego, po ponad pięciu dekadach, Jackson dostał swoją szansę bycia częścią historii Beatlesów.

Latem 2017 roku spotkał się z Beatlesami, Apple Corps, aby omówić możliwość współpracy przy wystawie wirtualnej rzeczywistości.

Mając obsesję na punkcie Beatlesów („Nigdy nie lubiłem żadnego zespołu poza Beatlesami”), Jackson zadał pytanie, na które zawsze chciał znać odpowiedź. Co się stało z fragmentem filmu dokumentalnego Michaela Lindseya Hogga z 1970 roku? Niech będzie?

READ  Córka Kate Moss, Laila, chwaliła prezentację insuliny na scenie

Był zadowolony z odpowiedzi. Powiedzieli: mamy wszystko. Jako fan siedziałem tam „Tak”. Powiedzieli, że rozważają wykorzystanie go do niezależnego filmu dokumentalnego i nie mają reżysera filmowego.

„Jedyny raz w życiu to zrobiłem, podniosłem rękę i powiedziałem:„ Jeśli szukasz kogoś, pomyśl o mnie”.

Zaproponowano mu pracę pod koniec dnia i spędził kolejne cztery lata swojego życia pracując cofnąć się.

bez komentarza

Powrót Beatlesów.
Zdjęcie: dostarczony

Używał technik podobnych do tych stosowanych w jego filmie dokumentalnym o I wojnie światowej Nie zestarzeją się Przeżyj godziny wspaniałych, niewidzianych materiałów, na których Beatlesowie tworzą od podstaw niektóre z ich najsłynniejszych piosenek.

Jackson jest w czołówce technologii od ponad dwóch dekad. Na początku tego miesiąca[https://wwwrnzconz/news/business/455370/weta-digital-sells-technology-division-for-2-point-3b-to-us-firm]sprzedał swój dział efektów wizualnych WetaDigital za 12 miliard funtów (23 miliardy dolarów nowozelandzkich)[https://wwwrnzconz/news/business/455370/weta-digital-sells-technology-division-for-2-point-3b-to-us-firmssprzedałoddziałowiefektówwizualnychswojejfirmyWetaDigitalza12miliardówfuntów(23mldzł)[https://wwwrnzconz/news/business/455370/weta-digital-sells-technology-division-for-2-point-3b-to-us-firmباعالتأثيراتالمرئيةقسممنشركتهWetaDigitalمقابل12مليارجنيهإسترليني(23ملياردولارنيوزيلندي)[https://wwwrnzconz/news/business/455370/weta-digital-sells-technology-division-for-2-point-3b-to-us-firmsoldthevisualeffectsdivisionofhisWetaDigitalcompanyforaneye-watering£12billion($NZ23b)

Jest jednak jeden przyszły projekt, który jego zdaniem nigdy się nie zrealizuje. Jackson mówi, że Beatlesi nie są w stanie zrobić ABBY i wyruszyć w trasę jako cyfrowy awatar.

„The Beatles mają tę tragiczną złożoność, że ta dwójka nie żyje. Niezależnie od tego, czy możesz to zrobić i reprezentować George’a i Johna w sposób, z którego są zadowoleni, będzie to trudne. Staje się to coraz bardziej nieuchwytne. Nie sądzę, że kiedykolwiek zobaczysz to z Beatlesami”.

Jest jednak bardzo otwarty na dalszą współpracę z Beatlesami.

„Chciałbym ponownie pracować z Beatlesami. Uwielbiałem teraz pracować z Beatlesami. Jednak nie sądzę, że w sejfie jest jakikolwiek inny zestaw filmów, który mógłbym zdobyć. To jest złote jajko. „

Może zajęło to ponad pół wieku, ale dzięki współpracy z Jacksonem w końcu Władca Pierścieni Beatlesi są zjednoczeni. Jedna drużyna, która nimi rządzi.

cofnąć się Dostępne w Disney+ od dzisiaj.

– BBC

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top