Pionierska sztuka gliny Maorysów w Tokomaru Bay Riddle

Pionierska sztuka gliny Maorysów w Tokomaru Bay Riddle

Pai Riedel rzuca kierownicą w Nga Puna Waihanga Hui w Ratanie w 1989 r.
zdjęcie: Jill Hanley

Dopiero w latach 70. XX wieku tui Māori (sztuka Maorysów) rozwinęła tradycję wytwarzania gliny (uko). Przedmiot, który częściowo nawiązuje do tradycji ceramiki Lapita na Pacyfiku.

Colin Watta-Urlich, Maska Lapita, seria Tangaroa, 2003, kolekcja prywatna, fotografia: Norm Hickey.

Colin Watta Urlich, Maska Lapity, seria Tangaroa, 2003.
zdjęcie: Światło takie

Dziś zbiorowy, kierowany przez artystów rozwój tego wyjątkowego ruchu ceramicznego stanowi oszałamiający rozwój współczesnej sztuki Maorysów: Ngā Kaihanga Uku, wytwórców gliny.

Pai Riddle (Ngāti Puru, Te Whanau-a-Rutapari) jest pionierskim maoryskim garncarzem i pełnoetatowym artystą zajmującym się gliną od 1974 roku. Przez cały ten czas pracował w swojej pracowni na końcu molo w zatoce Tokomaru, jego domu kraj. .

Riedel Epo YJ 1985.  Rękojeść inspirowana jest Hou Taoihu – prekursorem waka

Riedel Epo YJ 1985. Rękojeść inspirowana jest Hou Taoihu – prekursorem waka
zdjęcie: Żegnaj Riddle’u

Riddle dołączył do innych wybitnych artystów Uku, aby wspólnie wspierać się jako grupa Ngā Kaihanga Uku. Do jej założycieli należą także Wi Taepa, Paerau Corneal oraz nieżyjący już Colin Watta Orlich i Manus Nathan. Razem opracowali sposoby pracy, które koncepcyjnie szczegółowo mówią o Te Ao Māori.

Wai Taipa, Colleen Watta-Orlich, Bairaw Cornel i Manus Nathan wyładowują ceramiczne dzieła sztuki z pieca opalanego gazem na Civic Square podczas obchodów Oko!  OK!  OK!  Na Festiwalu Sztuki w Wellington.

Wai Taipa, Colleen Watta-Orlich, Bairaw Cornel i Manus Nathan wyładowują ceramiczne dzieła sztuki z pieca opalanego gazem na Civic Square podczas obchodów Oko! OK! OK! Na Festiwalu Sztuki w Wellington.
zdjęcie: dostarczone

W 1987 roku Riddle i Nathan zorganizowali pierwsze w historii wydarzenie Ngā Kaihanga Uku hui w zatoce Tokomaru, do którego dołączyli inni, dzieląc się swoimi umiejętnościami między sobą oraz z rdzennymi robotnikami zajmującymi się gliną na Pacyfiku i w Ameryce.

Wystawiają swoje prace szeroko w całym Aotearoa i za granicą, dzieląc się swoimi umiejętnościami i wiedzą z całym nowym pokoleniem maoryskich artystów.

Okładka książki Nga Kaihanga


zdjęcie: dostarczone

Pai Riddle podsumowała swoją podróż jako autorka w niedawno wydanej, przystojnej książce Ngā Kaihanga Uku, wydanej przez Te Papa Press. Książka stanowi pierwszy kompleksowy przegląd maoryskiej obróbki gliny, „jego początków, utraty i odrodzenia”, przedstawiający różnorodne praktyki pięciu założycieli.

READ  „Gwiazda wykonawcza”: Dave Dobbyn prowadzi hołd dla piosenkarki Kiwi Margaret Urlich

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *