Po raz pierwszy poza naszą galaktyką odkryto uśpioną czarną dziurę

Obojętne czarne dziury o masie gwiazdowej, które powstają, gdy masywne gwiazdy dobiegają końca swojego życia, są trudne do zauważenia, ponieważ nie oddziałują one zbytnio ze swoim otoczeniem. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do większości czarnych dziur, obojętne dziury nie emitują dużych ilości promieniowania rentgenowskiego.

Chociaż uważano, że jest to dość powszechne zjawisko kosmiczne, wcześniej ten rodzaj czarnej dziury Według zespołu amerykańskich i europejskich naukowców biorących udział w badaniu, nie został on „jednoznacznie wykryty poza naszą galaktyką”.

Nowo odkryta czarna dziura, zwana VFTS 243, ma masę co najmniej dziewięć razy większą od masy naszego Słońca. Okrąża gorącą niebieską gwiazdę o masie 25 razy większej od masy Słońca, co czyni ją częścią układu podwójnego.

„To niewiarygodne, że prawie nie znamy żadnych uśpionych czarnych dziur, biorąc pod uwagę, jak powszechnie astronomowie wierzą, że istnieją” – powiedział współautor badania Pablo Marchant, astronom z KU Leuven w Belgii.

Opublikuj wyniki badań w czasopiśmie naukowym astronomia naturalna w poniedziałek.

proces eliminacji

Aby znaleźć czarną dziurę, której nie można bezpośrednio zaobserwować, astronomowie przyjrzeli się tysiącowi masywnych gwiazd (każda ważąca co najmniej osiem mas Słońca) w regionie Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce w pobliżu Drogi Mlecznej.

Współautor Tomer Schnarer, który pracował na Uniwersytecie w Leuven w Belgii, gdy rozpoczęto badania, a obecnie jest stypendystą Marie Curie na Uniwersytecie w Amsterdamie w Holandii, powiedział, że odkrycia dokonano w procesie wykluczenia.

Naukowcy początkowo zidentyfikowali gwiazdy, które były częścią układów podwójnych – gwiazd poruszających się wokół kosmicznego towarzysza. Następnie szukali systemów binarnych, w których towarzysz nie był widoczny, Dokładna analiza ostatecznie wykazała, że ​​VFTS 243 był uśpioną czarną dziurą, wyjaśnił w e-mailu.

„To, co widzimy tutaj, to gwiazda, która waży około 25 razy więcej niż nasze Słońce i porusza się okresowo (co około 10 dni) wokół czegoś„ niewidzialnego ”, czego nie możemy zobaczyć w danych” – powiedział Schnarer .

READ  Wyrównanie teleskopu Webba Umożliwia pokazanie jednej gwiazdy na obrazie

„Analiza mówi nam, że ta druga„ rzecz ” musi być co najmniej 9 razy większa od masy naszego Słońca. Główną częścią analizy jest dyspozycja: co może ważyć dziewięć mas Słońca i nie emitować żadnego światła? Czarna dziura jest jedyna możliwość, jaka nam pozostała (to lub niewidzialny gruby kosmita…)”.

„Może być tam więcej, ale tylko dla tej dziury możemy jednoznacznie pokazać obecność czarnej dziury” – powiedział Schnarer.

Czarna dziura została odkryta podczas sześcioletnich obserwacji za pomocą instrumentu Large Fibre Multi-Element Spectrometer (FLAMES) na Bardzo Dużym Teleskopie ESO. FLAMES umożliwia astronomom obserwację ponad stu obiektów jednocześnie.

NASA ujawnia nowe zdjęcia gwiazd, galaktyk i egzoplanet z Teleskopu Webba

Policja z czarnej dziury?

Niektórzy z 40 autorów badania są znani w kręgach astronomicznych jako policja zajmująca się czarnymi dziurami, zgodnie z komunikatem prasowym, ponieważ obalili wiele innych odkryć innych czarnych dziur.

Jak podała gazeta, zakwestionowano ponad 10 odkryć układów podwójnych czarnych dziur w ciągu ostatnich dwóch lat. Byli jednak pewni, że ich odkrycie nie było „fałszywym alarmem”.

„Wiemy, jakie są wyzwania i zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby wykluczyć wszystkie inne opcje” – powiedział Shanar.

Zespół badawczy powiedział, że wezwał do przeanalizowania swoich najnowszych odkryć.

„W nauce zawsze masz rację, dopóki ktoś nie udowodni ci, że się mylisz, i nie mogę wiedzieć, że to się nigdy nie stanie – po prostu wiem, że nikt z nas nie może dostrzec błędu w analizie” – powiedział Schnarer.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top