Podatek paliwowy, urlopy rodzicielskie i koszty opieki nad dziećmi: co musisz wiedzieć po wejściu w życie zmian rządowych

Podatek paliwowy, urlopy rodzicielskie i koszty opieki nad dziećmi: co musisz wiedzieć po wejściu w życie zmian rządowych

Uśmiechanie się do stacji benzynowej – premier spodziewa się, że wkrótce zrobi to więcej mieszkańców Auckland.

„Od jutra regionalny podatek paliwowy w Auckland zostanie zniesiony, co pozwoli kierowcom zaoszczędzić 11,5 centa na litrze paliwa za każdym razem, gdy tankują” – powiedział premier Christopher Luxon.

Podatek paliwowy w gigantycznym mieście obowiązuje od 2018 r. Miał obowiązywać przez 10 lat, aby pomóc w pokryciu kosztów infrastruktury, ale rząd zniósł ten podatek.

„To dobre dla mojego budżetu” – powiedziała jedna z osób Newshubowi.

Inny powiedział: „To będzie miało ogromny wpływ, jest bardzo dobre, bardzo się z tego cieszę”.

„Czy każda stacja benzynowa poradzi sobie z tym tylko dlatego, że spadnie 11 centów?” zapytał inny.

Jest to również problem Związku Samochodowego. Alarmuje firmy paliwowe, aby obniżyły ceny o 11,5 centa.

Rzecznik Stowarzyszenia Automobile Simon Douglas powiedział: „Stowarzyszenie Automobile Association i nasi członkowie w Auckland będą monitorować ceny paliwa na stacjach benzynowych, dlatego zależy nam na tym, aby firmy paliwowe natychmiast wniosły obniżkę podatku do cen dystrybutorów”.

To nie jedyna zmiana rządu. Od poniedziałku test jasnych linii zostanie ograniczony, co oznacza, że ​​inwestorzy zapłacą podatek od zysków z nieruchomości, jeśli sprzedają je w ciągu dwóch lat.

Opłaty za recepty zostaną przywrócone, co oznacza, że ​​większość osób będzie musiała zapłacić 5 dolarów za receptę.

Niektóre rodziny będą uprawnione do 25% zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem, a płatny urlop rodzicielski wzrośnie o około 40 dolarów tygodniowo do maksymalnej kwoty 754 dolarów.

„To lepsze niż nic, ale szczerze mówiąc, to naprawdę niewiele” – powiedział Newshubowi jeden z widzów.

„Zwłaszcza gdy wrócisz z dobrze płatnej pracy i przejdziesz do tej pracy, to duży spadek”.

Rząd twierdzi, że jego celem jest złagodzenie presji związanej z kosztami życia.

READ  Wycofana galaretka Pic's Boysenberry kosztuje ponad 50 USD

„Inflacja jest w dalszym ciągu dwa razy większa niż byśmy chcieli, a przy tym powoduje wiele bólu” – powiedział dyrektor generalny i główny ekonomista Infometrics Brad Olsen.

„Dlatego należy z zadowoleniem przyjąć wszelkie dodatkowe wsparcie, jakie może zapewnić rząd, które samo w sobie nie stanowi inflacji w innej części gospodarki.

„Musimy jednak jasno powiedzieć, że zmiany wprowadzone od 1 lipca nie spowodują w magiczny sposób, że wszyscy będą w świetnym miejscu, a gospodarka będzie w stagnacji”.

Kolejną zmianą na kartach, która nie jest zbyt mile widziana, jest opłata za wjazd do centrum – rząd zamierza ją wspierać w różnych miastach, ale jest jeszcze w trakcie ustalania polityki i harmonogramu.

„Robimy to więc w tym okresie. W tej chwili pracujemy nad podjęciem decyzji politycznych” – powiedział minister transportu Simeon Brown.

Co może oznaczać, że jakakolwiek ulga w podatku paliwowym będzie krótkotrwała.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *