Podwyżka stóp w Nowej Zelandii zwiększa presję na inflację banków centralnych | Nowa Zelandia

Bank centralny Nowej Zelandii podniósł stopy procentowe po raz drugi w ciągu kilku miesięcy do 0,75%, a wielu prognostów spodziewa się, że koszty kredytu wzrosną do co najmniej 2% w przyszłym roku, a być może nawet więcej.

Jako sygnał ostrzegawczy dla banków centralnych na całym świecie, które walczą o powstrzymanie presji inflacyjnej, Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) podniósł oficjalną stopę pieniężną o 25 punktów bazowych do 0,75%, jak oczekiwano na ostatnim posiedzeniu politycznym w tym roku Środa.

Bank Rezerw Nowej Zelandii powiedział, że może być potrzebne dalsze złagodzenie stymulacji. W protokole z posiedzenia czytamy: „Komitet spodziewał się, że cena będzie musiała stopniowo rosnąć, a pod warunkiem, że gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie cena będzie musiała wzrosnąć powyżej swojej neutralnej stopy”.

Jego prognoza wskazywała na jeszcze ostrzejszy cykl zacieśniania polityki, osiągając 2,5% do 2023 r. i rosnący do grudnia 2024 r., zgodziło się kilku niezależnych ekonomistów.

Ben Odi, ekonomista Capital, powiedział: Ekonomia. „Oczekujemy, że w połowie przyszłego roku bank będzie nadal podnosić stopy procentowe do około 2,0%”.

Michael Gordon, pełniący obowiązki głównego ekonomisty w Westpac Bank w Australii, powiedział, że uważa, że ​​Bank Rezerw Nowej Zelandii może podnieść stopy procentowe o 0,5%, kiedy spotka się w lutym.

„Nadal przewidujemy serię podwyżek podczas nadchodzących spotkań politycznych i spodziewamy się, że OCR osiągnie szczyt na poziomie 3% w trzecim kwartale 2023 r.”

Decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii, który zapoczątkował tzw. cykl zaostrzania podwyżek stóp procentowych o 0,25% w październiku, nastąpiła kilka godzin po tym, jak były gubernator Banku Anglii Mervyn King ogłosił, że banki centralne Zaskoczony z powodu wysokich cen Co ujawniło teorię inflacji „Króla Kanuta”.

Lord King wykorzystał przemówienie w Londynie, aby oskarżyć banki na całym świecie o zbyt duże poleganie na modelach, które pokazywały powrót inflacji do niskich poziomów nawet bez podnoszenia stóp procentowych. Teorie inflacji musiały wyjaśniać zmiany w systemie finansowym poprzez schematy drukowania pieniędzy przez banki, które według Kinga stały się „niezrównoważone”.

Presja na amerykańską Rezerwę Federalną, by podnieść stopy procentowe, wzrosła na początku tego miesiąca, kiedy opublikowano dane o inflacji za październik osiągnął 30-letni najwyższy poziom 6,2%, napędzany rosnącymi kosztami energii i niedoborami w całej gospodarce w następstwie rozpadu łańcuchów dostaw po pandemii.

Chociaż Fed uważa, że ​​inflacja jest „przejściowa” i pokierował rynkami, że nie spodziewa się podnieść stóp procentowych do końca przyszłego roku, rosną oczekiwania, że ​​może uwzględnić obawy inwestorów, wycofując masowe bodźce monetarne po pandemii szybciej niż wcześniej, planowano, gdy spotkał się w dniach 14-15 grudnia.

Inflacja jest problemem globalnym, a Wielka Brytania nie jest daleko od Stanów Zjednoczonych ze stopą inflacji 4,2% w październiku. Bank Anglii był bliski podniesienia stóp procentowych na początku listopada. Zostawił tak blisko tęsknoty Większość prognostów jest przekonana, że ​​RPP będzie działać Kiedy spotyka się 16 grudnia. Komitet ustalający politykę Europejskiego Banku Centralnego zbiera się tego samego dnia.

Podobnie jak w przypadku większych gospodarek, Nowa Zelandia wykorzystała ogromne ilości bodźców fiskalnych i monetarnych, aby złagodzić ból pandemii i pomóc gospodarce ożywić się. To z kolei pchnęło inflację do najwyższego poziomu, a stopę bezrobocia do najniższego poziomu od ponad dekady. Roczna stopa inflacji wyniosła w trzecim kwartale 4,9%, najszybsze tempo od ponad dekady, podczas gdy stopa bezrobocia spadła do 3,4%, osiągając najniższy poziom od grudnia 2007 roku.

Tymczasem ceny domów podwoiły się w ciągu ostatnich siedmiu lat i teraz są Najtańszy wśród krajów OECD.

Te naciski skłoniły Bank Rezerw Nowej Zelandii do podniesienia stóp procentowych w październiku i dalszego zacieśniania. Kraj ma zakończyć blokady i przejść do reżimu wirusów od 3 grudnia, co pozwoli wszystkim firmom na wznowienie działalności.

READ  Zmienna ASB 1,79% oprocentowanie kredytu hipotecznego: jakie są odsetki?

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top