Półfinalista świata 100m Kemba Nelson dołącza do grupy szkoleniowej Elite Performance Renaldo Walcotta

Trzy z czterech kobiet z Jamajki zakwalifikowały się do finału na 100 m podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2022 na Hayward Field w Eugene w stanie Oregon w niedzielę. Jednak tylko mistrz olimpijski Hansley Barchman zdołał bezpiecznie dotrzeć do finału na 110m przez płotki.

Sherika Jackson, Elaine Thompson-Hera i czterokrotna mistrzyni Shelley-Ann Fraser-Pryce w pokazie supersprintu z karaibskiego kraju liczącego mniej niż trzy miliony ludzi z łatwością wygrali play-offy, a każdy z nich podtrzymał nadzieje Jamajki.

Jackson, która zremisowała w pierwszej połowie z Diną Asher Smith, Kimbą Nelson, Julianem Alfredem i Tawanishą Terry, pokazała swoje klasy, gdy popłynęła po zwycięstwo z czasem 10.84, a Asher Smith zajęła drugie miejsce z czasem 10.89 i awansowała do finału.

Nelson zajął szóste miejsce z czasem 11.25, podczas gdy Alfred został zdyskwalifikowany po fałszywym starcie.

Thompson-Hera była tak samo komfortowa w swoim zwycięstwie 10,82 z najlepszym w sezonie 10,87 sek Mari-José Ta Lo. Mistrzyni Stanów Zjednoczonych Melissa Jefferson, która zajęła trzecie miejsce z czasem 10,92 sekundy, oraz Szwajcarka Mujinja Kampunge (10,97) awansowała do finału jako najszybciej przegrywająca.

W ostatnim biegu pojawiły się pewne kontrowersje, ponieważ Tynia Gaither z Bahamów została zdyskwalifikowana za falstart. Jednak ponowne uruchomienie zostało opóźnione, gdy przesłuchałem starterów i stwierdziłem, że się nie poruszyli.

W końcu ustąpiłem i opuściłem tor.

W ponownym starcie Fraser-Price, goniąc za bezprecedensowym piątym tytułem, objął prowadzenie w 10,93 sekundy, a Amerykanin Elijah Hobbs (10,96) zajął drugie miejsce w kwalifikacjach samochodowych. Brytyjczyk Daryl Neta nie znalazł się w finale, mimo że zdobył 10,97 punktów, zajmując trzecie miejsce.

Tymczasem mistrz olimpijski Hansley Parchman jest jedynym Jamajczykiem, który zakwalifikował się do finału na 110 metrów przez płotki.

Niewolnictwo przebiegło z łatwością 13,02, aby z łatwością wygrać trzecią z trzech play-offów, w których znalazł się również Devon Allen, zdobywając 13,09 za drugie miejsce. Shane Brathwaite (13,21) z Barbadosu i Polska Damien Szeker (13,22), odpowiednio trzeci i czwarty, zakwalifikowali się do finału jako najszybsi przegrani.

READ  Avinash Sable powraca po raz trzeci w tym sezonie w Diamentowej Lidze | Więcej wiadomości sportowych

Polski płotkarz był o 0,05 szybszy niż jamajski Rashid Broadbel, który w półfinale zajął trzecie miejsce z czasem 13,27, pomimo kilku przeszkód. Mistrz NCAA Trey Cunningham wygrał play-off w 13.07 przed Hiszpanem Azierem Martinezem, którego czas był 13.26 przed Broadbellem 0.01.

Orlando Bennett finiszował na szóstym miejscu w pierwszym półfinale z czasem 13,67. Mistrz świata Grant Holloway ustanowił najlepszy sezon 13.01, wyprzedzając Brytyjczyka Joshuę Zellera (13.31). Obaj awansowali także do finału.