Polityka brytyjska: Rishi Sunak jest preferowanym kandydatem na premiera po tym, jak Boris Johnson odmówił próby powrotu

Polityka brytyjska: Rishi Sunak jest preferowanym kandydatem na premiera po tym, jak Boris Johnson odmówił próby powrotu

Były brytyjski minister finansów Rishi Sunak prawdopodobnie będzie faworytem dla następnego premiera Wielkiej Brytanii.
obrazek: Francja Agencja prasowa

Wygląda na to, że Rishi Sunak jest gotowy, aby zostać kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po Borisie Johnsonie Wycofaj się z konkursu W niedzielę powiedział, że choć ma wystarczające poparcie, by przeprowadzić ostateczne głosowanie, to zdaje sobie sprawę, że kraj i Partia Konserwatywna muszą się zjednoczyć.

Johnson ścigał się do domu po wakacjach na Karaibach, starając się zdobyć poparcie 100 deputowanych, aby wziąć udział w poniedziałkowym konkursie na miejsce Liz Truss, kobiety, która zastąpiła go we wrześniu po tym, jak został zmuszony do rezygnacji przez serię skandali.

Powiedział, że ma poparcie 102 prawodawców i „wróciłby na Downing Street”, ale nie udało mu się przekonać Sunaka ani innej rywalki Penny Mordaunt do zebrania się „w interesie narodowym”.

„Myślę, że mam wiele do zaoferowania, ale obawiam się, że to po prostu nie czas” – powiedział Johnson w niedzielę czasu brytyjskiego.

Były premier uzyskał do niedzieli poparcie prawie 60 konserwatywnych posłów, znacznie mniej niż połowa z prawie 150 aprobat, jakie otrzymał Sunak.

Na początku handlu w Azji funt wzrósł o ponad pół centa w stosunku do dolara amerykańskiego.

Wycofanie się Johnsona z awantury może utorować drogę jego arcy-rywalowi, 42-letniemu byłemu ministrowi finansów Sunak, zostać premierem, prawdopodobnie do poniedziałku czasu brytyjskiego.

Jeśli zostanie potwierdzony, zastąpi wymuszony bieg zrezygnować Po tym, jak uruchomiła program gospodarczy, który wywołał zamieszanie na rynkach finansowych.

Zgodnie z przepisami, jeśli tylko jeden kandydat ma poparcie 100 konserwatywnych posłów, w poniedziałek zostanie on mianowany premierem.

Jeśli dwóch kandydatów przekroczy próg, przystąpią do głosowania członków partii, a zwycięzca zostanie ogłoszony w piątek, na kilka dni przed ujawnieniem przez nowego ministra finansów Jeremy’ego Hunta kondycji finansowej kraju w planie budżetowym, który ma się odbyć w październiku. 31.

READ  „Poutine Chef” potwierdza plany Chatham Islands w tajemniczym e-mailu do Stuff

Wzbudziło to obawy, że Johnson powróci na Downing Street z poparciem członków partii, a nie większości prawodawców w parlamencie, pozostawiając partię głęboko podzieloną.

Hunt ogłosił swoje poparcie dla Sunaka późną niedzielę.

Niektórzy zwolennicy Johnsona mogliby zwrócić się do Mordaunt, która przedstawiła się jako kandydatka do jednostki, ale wielu natychmiast zwróciło się do Sunaka. Źródło zbliżone do kampanii Mordaunta powiedziało, że były minister obrony będzie nadal konkurował.

„To jednoczący kandydat, który najprawdopodobniej utrzyma skrzydła torysów razem”, powiedział źródło.

rozdarła się

Johnson miał duże znaczenie w brytyjskiej polityce od czasu, gdy został burmistrzem Londynu w 2008 roku i został twarzą głosowania w sprawie Brexitu w 2016 roku. Prowadząc Partię Konserwatywną w wyborach w 2019 roku, był wymuszony Zaledwie trzy lata po buncie jego ministrów.

Sunak powiedział, że ma nadzieję, że Johnson będzie nadal przyczyniał się do życia publicznego „w kraju i za granicą”.

Jeden ze zwolenników Sunaka, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że jego główną reakcją była ulga, że ​​gdyby Johnson wygrał, „partia by się rozpadła”.

„Poparłam Borisa na premiera, ale myślę, że zrobił słuszną rzecz dla kraju” – powiedziała na Twitterze Lucy Allen, inna konserwatywna deputowana.

Pozostali zwolennicy Johnsona natychmiast wyskoczyli ze statku.

„Dzisiaj jest dużo czasu w polityce”, powiedział minister Nadim al-Zahawi, który kilka minut temu opublikował na stronie internetowej Daily Telegraph artykuł chwalący Johnsona.

„Rishi jest bardzo utalentowany, będzie miał silną większość w parlamentarnej Partii Konserwatywnej i będzie miał moje pełne poparcie i lojalność” – powiedział.

Wcześniej wielu konserwatywnych prawodawców, którzy zwykle popierają Johnsona, zwróciło swoje poparcie do Sunaka, mówiąc, że kraj potrzebuje okresu stabilizacji po miesiącach zawirowań, które trafiły na pierwsze strony gazet – i zaniepokoiły – na całym świecie.

READ  Angielski student otrzymuje podpisany list od Zełenskiego po wysłaniu listu poparcia do Prezydenta Ukrainy

Johnson nadal czeka również dochodzenie komisji koncesyjnej w sprawie tego, czy wprowadził Parlament w błąd w związku z imprezami na Downing Street podczas blokad z powodu Covid-19. Może zostać zmuszony do rezygnacji lub zawieszony w sprawowaniu urzędu, jeśli zostanie uznany za winnego.

Sunak po raz pierwszy przyciągnął uwagę całego kraju, gdy w wieku 39 lat został ministrem finansów Johnsona, gdy pandemia Covid-19 dotarła do Wielkiej Brytanii, gdzie opracował plan urlopów, aby wesprzeć miliony ludzi poprzez wielokrotne blokady.

„Byłem twoim doradcą, pomagając poprowadzić naszą gospodarkę przez najtrudniejsze czasy” – powiedział Sunak w oświadczeniu w niedzielę. „Wyzwania, przed którymi obecnie stoimy, są większe. Ale możliwości – jeśli dokonamy właściwego wyboru – są ogromne”.

Jeśli zostanie wybrany, Sunak byłby pierwszym premierem Wielkiej Brytanii w Indiach.

Jego rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii w latach 60., w okresie, kiedy wiele byłych kolonii brytyjskich przybyło, aby pomóc w odbudowie kraju po II wojnie światowej.

Po ukończeniu Oksfordu udał się na Uniwersytet Stanforda, gdzie poznał swoją żonę Akshatę Murthy, jej ojca, indyjskiego miliardera NR Narayana Murthy, założyciela giganta outsourcingu Infosys.

Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *