Polscy badacze Holokaustu wygrywają proces o zniesławienie w apelacji | Wiadomości, sport, praca

PLIK – We wtorek, 9 lutego 2021 r. zdjęcie teczki, kopie książki “Noc bez końca: los Żydów w wybranych prowincjach okupowanej Polski” pojawiają się w sprzedaży w bibliotece Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Sąd apelacyjny w Polsce w poniedziałek 16 sierpnia 2021 r. oddalił pozew przeciwko dwóm badaczom holokaustu w ściśle obserwowanej sprawie, ponieważ oczekiwano, że będzie to precedens dla badań w bardzo delikatnej dziedzinie polskich zachowań wobec Żydów. w czasie II wojny światowej. (AP Photo/Czarek Sokołowski, plik)

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski Sąd Apelacyjny w poniedziałek oddalił pozew złożony przeciwko dwóm badaczom holokaustu w ściśle obserwowanej sprawie, ponieważ oczekiwano, że będzie to precedens dla badań w bardzo delikatnej dziedzinie polskich zachowań wobec Żydów podczas II wojny światowej .

Polską rządzi konserwatywna partia nacjonalistyczna, która starała się propagować pamięć o polskim bohaterstwie i cierpieniach podczas wojny niemieckiej okupacji. Partia uważa, że ​​dyskusje o polskich krzywdach wypaczają obraz historyczny i są niesprawiedliwe wobec Polaków.

Warszawski Sąd Apelacyjny argumentował w swojej interpretacji, że uważa, iż badania naukowe nie powinny być oceniane przez sądy. Ale wydaje się, że to nie koniec: prawnik powódki powiedział w poniedziałek, że odwoła się od poniedziałkowego orzeczenia do Sądu Najwyższego.

Badacze Jan Grabowski i Barbara Engelking z zadowoleniem przyjęli orzeczenie, ogłaszając je jako: “Wielkie zwycięstwo” W poście na Facebooku.

„Werdykt witamy z wielką radością i jeszcze większą satysfakcją, ponieważ decyzja ta ma bezpośredni wpływ na wszystkich polskich uczonych, a zwłaszcza na historyków Zagłady” Oni powiedzieli.

Poniedziałkowe orzeczenie ma miejsce pół roku po tym, jak sąd niższej instancji nakazał badaczom przeprosić kobietę, która twierdziła, że ​​jej zmarły wuj został zniesławiony w pracy historycznej, którą częściowo zredagował i napisał: „Noc bez końca: los Żydów w wybranych prowincjach okupowanej Polski”.

Prawnicy jej 81-letniej siostrzenicy Filomeny Leszczyńskiej przekonywali, że jej wujek był polskim bohaterem, który ratował Żydów, i że uczeni uszkodzili jej dobre imię i nazwisko, sugerując, że jej wuj również był zamieszany w morderstwo. Żydów.

READ  Paul Cole zostaje drugim Nowozelandczykiem, który dotarł do finału British Open w squasha

Adwokat powodów, Monika Brzozowska Paceka, powiedziała w oświadczeniu przesłanym do Associated Press, że Leszyńska była “Zaskoczony” Zgodnie z wyrokiem zamierza odwołać się do polskiego Sądu Najwyższego.

Brzozowska-Pasieka stwierdziła, że ​​Leszczyńska uważa, że ​​portret jej wuja w książce jest zniesławiający, a historycy „Nie przeprowadzili swoich badań z należytą starannością”.

„Chcemy podkreślić, że prawo do wolności akademickiej, w tym prawo do prowadzenia badań historycznych i publikowania ich wyników, podlega ochronie prawnej (ale) ta ochrona nie obejmuje danych, które nie przejdą testu rzetelności” Napisano w oświadczeniu.

Niektórzy badacze i inni obawiali się, że ukaranie badaczy mogłoby wywołać efekt mrożący i zniechęcić młodych badaczy do podejmowania delikatnej kwestii polskich zachowań wobec Żydów w czasie II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy okupowały Polskę w czasie wojny, a jej ludność była poddawana masowym mordom i pracy przymusowej. Jednak w ciągu ponad pięciu lat okupacji byli i tacy Polacy, którzy wydawali Niemcom Żydów lub brali udział w ich mordowaniu, podczas gdy inni Polacy ryzykowali życiem ratując Żydów.

Temat polskich zbrodni na Żydach był w czasach PRL tematem tabu, a nowe rewelacje o polskich krzywdach w ostatnich latach wywołały ostry sprzeciw.

Obecne rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość obiecało walczyć z tym, co uważa za niesprawiedliwe przedstawianie polskich wykroczeń. Kilku badaczy i rząd izraelski oskarżyło polski rząd o wybielanie historii.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top