Polscy gracze dominują w rundach szachów błyskawicznych na Uniwersyteckich Mistrzostwach Świata w Sportach Mentalnych UCI

Polscy gracze dominują w rundach szachów błyskawicznych na Uniwersyteckich Mistrzostwach Świata w Sportach Mentalnych UCI

Polscy gracze udowodnili, że szybko myślą i mają lepsze umiejętności taktyczne, dominując w turnieju szachów błyskawicznych drugiego dnia Uniwersyteckich Mistrzostw Świata FIDE 2024 w Imperial Botanical Beach Hotel w Entebbe.

Arcymistrz Janek Igor po siedmiu wygranych meczach i jednym remisie (7,5 punktu) był liderem polskiej grupy. Igor ustanowił swój rekord pokonując Saudyjczyka Al-Aqeela Khaleda Muhammada, po czym w drugiej, trzeciej i czwartej rundzie podzielił się punktami ze swoimi rodakami: Antonim Sostakowskim, Szbarem Milosem i Czechem Martinem Horakiem.

Al-Rashidi Shorouk z Arabii Saudyjskiej (po lewej) podczas meczu z Glorią Nansubugą z Ugandy w Imperial Botanical Hotel w Entebbe. Fotografia: Michael Nsubuga

Od tego czasu jest to zwykły spacer dla 24-latka, który zajmuje 2519. miejsce na świecie. Pokonał Emmanuela Musasiziego z Ugandy, a także międzynarodowego mistrza ze Sri Lanki Thilakarathne GMH, Fidela Mastersa i Richarda Turkana z Czech i Słowacji, a także Richarda Mladka i francuskiego mistrza międzynarodowego Jovana Gatineau.

Inny Polak, Szbar Milos, uzyskał 5,5 punktu po zwycięstwach nad Ugandyjczykiem Markiem Nyolą Wasswą, Południowoafrykańskim Selebi Lwazi, Czechem Martinem Horakiem, Francuzem Benjaminem Devromonem i Kenijczykiem Jeremiahem Monangiem.

Drugie miejsce z siedmioma punktami podzielili Czech Richard Mladek i Słowak Richard Turkan, a Francis Devromont i Jovan Gatineau zdobyli po po sześć punktów.

Kandydat z Ugandy, Emmanuel Musasizi, został najlepszym zawodnikiem zawodów Blitz z 5,5 punktu, zajmując dziewiąte miejsce na 31 zawodników, po pokonaniu swoich rodaków Collinsa Allendy i Richarda Kato, a także mieszkańców RPA Celebe Lwazi i Heminiego Simamankele, Kenijczyk Eli Kemboi Kipkoji i Saudyjczyk Yazid Al-Shanibir oprócz pół punktu w meczu przeciwko Słowakowi Jackabowi Belli.

Mark Nyola Waswa zdobył po pięć punktów, a Richard Cato, Rafael Kabwe i Collins Alinda zdobyli odpowiednio 3,5 i 3 punkty z imprezy.

W międzynarodowych zawodach klasycznych mężczyzn Polak Szbar Milos po czterech rundach utrzymał prowadzenie z czterema punktami, a jego rodak Walter Simon zdobył 3,5 punktu.

READ  Trener Irlandii Andy Farrell świętuje „najlepszą rzecz, jaką kiedykolwiek zrobił” po wygranej All Blacks

Mark Nyola Waswa z Ugandy przy pracy w Imperial Botanical Hotel w Entebbe, 26 czerwca 2024. Zdjęcie: Michael Nsubuga

Mark Nyola Waswa z Ugandy przy pracy w Imperial Botanical Hotel w Entebbe, 26 czerwca 2024. Zdjęcie: Michael Nsubuga

Za nimi plasują się Czech Martin Horak, Francuz Jovan Gatineau, Słowak Richard Turkan, Sri Lanka Thilakarathne GMH, Polak Antoni Szostakowski i Czech Richard Mladek – po trzy punkty.

Ugandyjczyk Mark Nyola Waswa pozostał najlepiej sklasyfikowany wśród Ugandyjczyków z 2,5 punktu, po tym jak w czwartej rundzie zdobył pół punktu przeciwko Słowakowi Jakabowi Belie. Wasswa pokonał Kenijczyka Jeremiaha Monange i południowoafrykańskiego Geralda Wagnera, ale przegrał w drugiej rundzie z Francuzem Benjaminem Desfromonem.

Collins Alinda i Richard Cato zdobyli po dwa punkty. Alinda pokonała także Monangiego i Ahmeda Al Harithi z Arabii Saudyjskiej. Kabwe i Musasizi zdobyli po jednym punkcie.

Indyjscy mistrzowie zagraniczni i klasyczni Salonika Saina i Akanksha Hagawani pozostają na prowadzeniu z odpowiednio czterema i 3,5 punktami, podobnie jak polski Fidel Master Jaroka Lewija (3,5 punktu).

Inan Agnes Obonyo (po lewej) i Esther Nambima z Ugandy podczas Uniwersyteckich Mistrzostw Świata IU w szachach mentalnych 2024 w hotelu Imperial Botanical Beach w Entebbe.  Fotografia: Michael Nsubuga

Inan Agnes Obonyo (po lewej) i Esther Nambima z Ugandy podczas Uniwersyteckich Mistrzostw Świata IU w szachach mentalnych 2024 w hotelu Imperial Botanical Beach w Entebbe. Fotografia: Michael Nsubuga

Czeszka Natalie Kanakova i Polka Alicia Slivica znajdują się w gronie sześciu zawodniczek, które mają po trzy punkty.

Ugandyjskie zawodniczki Margaret Nasiwa Musoke, zawodniczka WFM Gloria Nansubuga, kapitan drużyny Stella Babiri i Esther Nambiyama nie pozostały daleko w tyle za drużyną, zdobywając po dwa punkty.

W brydżu po ośmiu rundach zawodów drużyna Uganda-1, która na środowe zajęcia zajmowała siódme miejsce, spadła na ósme miejsce z 63,31 punktami zwycięstwa. Wciąż jednak wyprzedza Ugandę-2 (52,63) i Ugandę-3 (38,91), które zajmują 8., 9. i 10. miejsce na 11 krajów. Do czasu prasowego trwała już dziewiąta runda, która miała określić, kto zagra w późniejszych etapach zawodów.

W tabeli prowadzi Francja z 144,38 punktami zwycięstwa, za nią plasują się Niemcy (135,31) i Polska (134,59).

READ  Chicago Roundup: Uczestnicy rozmawiają o ulotkach o gwarantowanym dochodzie, meczu Meksyk-Polska na Mistrzostwach Świata jednoczy mieszkańców Chicago i nie tylko

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *