Polscy lekarze maszerują na rzecz lepszych płac i reformy służby zdrowia

WARSZAWA, 11 września (Reuters) – Gdy kraj przygotowuje się na czwartą falę epidemii COVID-19, tysiące polskich pracowników służby zdrowia przemaszerowało w sobotę ulicami Warszawy, domagając się lepszych płac i warunków.

Wielu lekarzy twierdzi, że koronawirus spowodował rażące awarie systemu opieki zdrowotnej w kraju i że firmy z branży nie są atrakcyjne ze względu na niskie płace i wysoki poziom stresu.

„Potrzebujemy przyzwoitej pracy i płacy… Teraz pracuję 500 godzin miesięcznie, nie dla pieniędzy, ale dlatego, że nie ma z kim pracować” – powiedział Wojciech Zdanowski, 41-letni ratownik medyczny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Przed Sądem Najwyższym zebrano transparenty z hasłami „Zjednoczmy się na rzecz chorych” i „Choroby kraj”, zanim przez centrum stolicy przemaszerowały pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci i personel pogotowia ratunkowego, wielu w mundurach.

Ich żądania obejmują wyższe wynagrodzenie, zatrudnienie większej liczby pracowników wykonawczych i pomocniczych oraz środki mające na celu ochronę przed agresją fizyczną i werbalną.

Polski minister zdrowia Adam Niedzielski odrzucił żądania jako zbyt kosztowne i niewiarygodne, a wzrost o około 105 miliardów slotów (27,31 miliarda dolarów) pchnął wydatki na zdrowie do ponad 10% produktu krajowego brutto (PKB).

„Poważnie, jeśli budżet na zdrowie w tym czasie wynosi 120 lub 130 miliardów złotych, to istnieje zapotrzebowanie na zwiększenie go do 100 miliardów… to zupełnie poza granicami dobrej wiedzy i racjonalności” – powiedział Nidzilsky Radiu Jet. nadawca prywatny, w piątek.

Według danych Ministerstwa Zdrowia cytowanych w dzienniku Gazeta Wyborcza, w styczniu 2020 roku lekarz specjalista zarabiał średnio 14 tys. slotów miesięcznie przed opodatkowaniem, a pielęgniarki od 5700 do 6600.

Do tej pory w liczącej ok. 38 mln mieszkańców Polsce zarażono koroną 2 893 173 osoby, a 75 425 zmarło.

READ  Prezydent RP podpisuje ustawę ograniczającą roszczenia do mienia zajętego przez nazistów

(1 USD = 3,8441 Slodis)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Alicji Ptak; Napisane przez Alana Charlisha; Montaż przez Mike’a Harrisona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top