Polska mianuje Santosa trenerem do mistrzostw świata w 2026 roku

Polska mianuje Santosa trenerem do mistrzostw świata w 2026 roku

Fernando Santos przechodzi od bycia trenerem Cristiano Ronaldo do kierowania innym wspaniałym piłkarzem, Robertem Lewandowskim.

Miesiąc po rozstaniu z rodzimą Portugalią Santos został we wtorek przedstawiony w Warszawie jako trener reprezentacji Polski, która poprowadzi Mistrzostwa Europy 2024 i Puchar Świata w 2026 roku.

68-letni Santos zostaje trzecim trenerem Polski urodzonym za granicą – po Leo Beenhakkerze i Paulo Sousie – i przybywa z doświadczeniem starszych zawodników, takich jak Ronaldo, którego Santos przesłał na ławkę rezerwowych w zeszłym miesiącu podczas fazy pucharowej Pucharu Świata. .

Teraz Santos będzie trenował drużynę prowadzoną przez Lewandowskiego, napastnika Barcelony, który w wieku 34 lat zbliża się do końca kariery i do gry na poziomie międzynarodowym mogą mu zostać już tylko mistrzostwa Europy w 2024 r. i być może mistrzostwa świata w 2026 r.

„Chcemy być w fazie grupowej mistrzostw Europy, a potem chcemy dalej zwyciężać” – powiedział Santos, który wyraził przekonanie, że Polska jest w stanie konkurować z każdą drużyną na świecie.

Santos w swoich pierwszych wypowiedziach jako trener, po przyjęciu konferencji prasowej w języku polskim, powiedział: „Od dzisiaj jestem Polakiem, jestem jednym z Was”.

Asystentami Santosa będą Polacy, którzy zdobędą doświadczenie na przyszłość. Cesare Kuleza, prezes PZPN, powiedział, że to jeden z warunków podpisania kontraktu z Santosem.

Santos ma za zadanie poprawić rozczarowujący rekord Polski w ostatnich dużych turniejach.

Od 1986 roku reprezentacja tylko raz awansowała z fazy grupowej Pucharu Świata (2022) i raz Mistrzostw Europy (2016).

Santos, który ma reputację trenera praktycznego i nastawionego na defensywę, ma dobry rodowód na poziomie międzynarodowym. Przez osiem lat spędzonych w Portugalii poprowadził drużynę do tytułu Mistrzostw Europy w 2016 r. – pierwszego międzynarodowego tytułu kraju – i pierwszego tytułu Ligi Narodów w 2019 r. Był także trenerem Grecji podczas Mistrzostw Europy w 2012 r., gdzie drużyna dotarła do ćwierćfinału. i Puchar Świata w 2014 roku.

READ  Drużyny, 15. runda, u siebie i na wyjeździe, zmiany, kontuzje, zmiany, Dylan Brown, Eels, Red Mahoney, Bulldogs, Jarrod Crocker, Raiders, Tom Trbojevic, Sea Eagles

Zapytany o przyszłą rolę Lewandowskiego, Santos powiedział – nie wymieniając nazwiska napastnika – że każdy indywidualny talent powinien mieć szansę zabłysnąć na boisku, ale także być częścią zespołu.

Kuleza powiedział, że kryteriami wyboru nowego trenera to doświadczenie w kierowaniu kadrą narodową, dotychczasowe sukcesy, charyzma i doświadczenie w pracy z gwiazdami.

„Moglibyśmy mieć najlepszego dostępnego obecnie trenera” – powiedział Kulesa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wierzy, że „nasza reprezentacja i wszyscy kibice przeżyją z nowym trenerem wiele wspaniałych chwil”.

Polska nie przedłużyła kontraktu poprzednika Santosa, Czesława Micheniewicza, po tym jak po raz pierwszy od 36 lat dotarła do fazy pucharowej mistrzostw świata. Kontrakt Michniewicza wygasał 31 grudnia.

Były trener Portugalii i Korei Południowej Paulo Bento oraz legenda Liverpoolu Steven Gerrard, który niedawno został zwolniony z pracy trenera Aston Villi w angielskiej Premier League, zostali połączeni z tą pracą po tym, jak Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że zatrudni zagranicznego trenera.

Większe doświadczenie Santosa mogło zrobić różnicę. W poniedziałek, gdy stało się jasne, że Santos zostanie powołany, polski minister sportu Kamil Bortnichuk pogratulował Związkowi Piłki Nożnej na Twitterze decyzji i określił Santosa jako trenera odnoszącego sukcesy, mającego „doświadczenie w pracy z wielkimi gwiazdami”, takimi jak Ronaldo.

___

Więcej piłki nożnej AP: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *