Polska odgrywa kluczową rolę w przejściu OX2 na magazynowanie energii

Polska odgrywa kluczową rolę w przejściu OX2 na magazynowanie energii

Prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Polsce, Francji, Litwie, Włoszech, Rumunii, Grecji i Hiszpanii, ale pierwsze trzy to jej główne rynki i miejsca najbardziej zaawansowane na drodze do oszczędzania energii. Tylko Polska ma ponad połowę swojego portfela rozwoju magazynów energii.

Aby móc dalej rosnąć, odnawialne źródła energii muszą „zacząć oszczędzać”.

„Po przejściu na fotowoltaikę zastanowiliśmy się, co będzie kolejną nowością i zdecydowaliśmy się kontynuować rozwój w dziedzinie energii wiatrowej i fotowoltaiki. Musieliśmy zająć się magazynowaniem energii, ponieważ miało to być kluczową częścią systemu” – powiedział Michael van Asseldonk, lider technologii magazynowania energii Oszczędność energii.Aktualności W wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu podczas Szczytu Oszczędności Energii Middle East Europe 2023 w Warszawie.

„Wczesna ocena rynku wykazała, że ​​w krajach nordyckich istniały wówczas duże możliwości i że Polska wyraźnie potrzebowała magazynowania energii na potrzeby transformacji, dlatego też wkładamy wiele wysiłku w rozwój Polski. Budujemy duży rurociąg energetyczny projekty magazynowania na większości naszych rynków.

Model OX2 zazwyczaj realizuje projekty i sprzedaje je długoterminowym właścicielom na etapie gotowości do budowy (RTB), świadcząc jednocześnie usługi budowlane i zarządzając aktywami. Właściciel. W celu oszczędzania energii firma może podążać za tym modelem, ale nieznacznie go zmienić.

„Sposób tworzenia wartości z magazynowania energii może nieznacznie różnić się od sposobu wytwarzania energii z fotowoltaiki lub wiatru, na przykład bez umowy zakupu energii (PPA). Istnieją inne sposoby, takie jak aukcje i kontrakty rynkowe” – powiedział Pablo Astorca, portfel rozwiązań magazynowych firmy menedżer.

Ponad połowa portfela magazynów energii w Polsce

W drugim kwartale 2023 r. posiada rurociągi magazynujące energię o mocy 856 MW, z czego największy udział ma Polska (440 MW), a kolejne pod względem wielkości są Włochy (100 MW), Szwecja (60 MW) i Finlandia (50 MW). Europa. W tym roku Australia przejęła dewelopera ESCO Pacific i zabezpieczyła rurociąg BESS o mocy 1,2 GW PV i 200 MW.

READ  Polska przekazuje Iranowi miliony materiałów na temat COVID-19

W grudniu 2022 r. OX2 rozpoczął budowę projektu systemu magazynowania energii akumulatorowej (BESS) o mocy 40 MW w Szwecji i zdobył kontrakt na rynku mocy na projekt BESS o mocy 50 MW/100 MWh w Polsce. Posiada również projekt BESS o mocy 50 MW w Finlandii.

Szwedzki projekt w Brethalli jest przykładem podążania za modelem nieco odmiennym od modelu historycznego. Proces sprzedaży wzbudził duże zainteresowanie, ale firma zdecydowała się nie sprzedawać w RTB, ponieważ uznała, że ​​większą wartość ma utrzymanie nieruchomości na czas budowy i ponowna ocena sprzedaży w późniejszym terminie. Projekt fiński, powiedział Van Asseldonk. Breadhalla zostanie ukończona do 2024 roku.

OX2 zaoferował jedynie około 20 MW polskiego projektu, ponieważ wymagał on czterech godzin. Obowiązek umowny rozpoczyna się w 2027 r., więc projekt musi do tego czasu zostać udostępniony w Internecie, ale firma „rozważa wszystkie opcje”, aby udostępnić go wcześniej, dodał Van Asseldonk, ponieważ zależy to od tego, co wydarzy się na rynku usług pomocniczych. W którym dniu projekt zostanie podłączony do fazy.

Polski rynek usług pomocniczych – w szczególności FCR/aFRR – ma zostać otwarty na magazynowanie energii w przyszłym roku, choć zdaniem kilku przedstawicieli pojawiają się pytania o jego wielkość i dostępność. Oszczędność energii.Aktualności on zapytał Na szczycie.

Jeśli chodzi o wyzwanie związane z siecią, van Asseldonk powiedział, że łatwiej jest zarezerwować przepustowość sieci w Szwecji niż w Polsce, gdzie jest to droższe, co oznacza, że ​​aby ją zarezerwować, trzeba być poważniejszym graczem. Istnieje duża różnica w szybkości reakcji organów regulacyjnych: uzyskanie odpowiedzi od DNO (operatora sieci dystrybucyjnej) w Szwecji może zająć 1–2 lata, podczas gdy organy regulacyjne w Polsce mogą uzyskać 50-dniowy termin na skontaktowanie się z Tobą .

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *