Polska podpisuje kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na amerykańskie centrum oprogramowania do obrony powietrznej

Polska podpisuje kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na amerykańskie centrum oprogramowania do obrony powietrznej

WARSZAWA, Polska — Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z rządem USA kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na zakup Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Bojowego (ang. Integrated Combat Command System, IPCS) w celu koordynowania krajowej broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Dostawy zaplanowano na lata 2024-2031. Polska zamierza wykorzystać ten system do wystrzeliwania wyrzutni rakiet Patriot, będących częścią programu obrony powietrznej średniego i przeciwlotniczego Wisły oraz odpowiednika krótkiego zasięgu Narew, bazującego na MBDA. Powszechny modułowy pocisk przeciwlotniczy lub CAMM.

Nabyte systemy zostaną wykorzystane w sześciu bateriach „Wisła” i 23 bateriach „Nare” – podało w oświadczeniu ministerstwo obrony kraju.

29 lutego podczas oficjalnej uroczystości porozumienie podpisał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Po Stanach Zjednoczonych będziemy drugim krajem posiadającym ten system, ujednolicony system dowodzenia” – powiedział.

Nowy gabinet zastąpił 13 grudnia obalony rząd prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość przez Kociniaka-Kamisa.

Wybory parlamentarne w Polsce, które doprowadziły do ​​zmiany rządu 15 października 2023 r., skłoniły amerykańskiego producenta Northrop Grumman do Zorganizuj wydarzenie z udziałem najwyższej kadry menedżerskiej w Warszawie w listopadzie, aby promować projekt w okresie przejściowym.

Po zabezpieczeniu zamówień wydaje się, że nowe kierownictwo obronności będzie trzymać się harmonogramu zamówień poprzedniego rządu na kluczowe elementy projektów Wisła i Narew.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Polska mogłaby głosować w referendum prywatyzacyjnym, być może równolegle z październikowymi wyborami

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *