Polska wysyła pomoc migrantom utkniętym na granicy z Białorusią | Wiadomości, sport, praca

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd poinformował we wtorek, że wysłał namioty, koce, generatory i inne przedmioty, aby pomóc około 30 uchodźcom i migrantom, którzy utknęli na granicy kraju z Białorusią przez ponad dwa tygodnie.

Polscy urzędnicy nalegali, aby grupa z Afganistanu, Iraku i innych krajów pozostała na ziemi białoruskiej i nie została wpuszczona do Polski. Powiedzieli, że na granicy czeka rządowy konwój z pomocą, który umożliwi wjazd na Białoruś.

Polska i sąsiadujące z Białorusią kraje bałtyckie również oskarżyły rząd w Mińsku o zachęcanie migrantów do wkraczania do ich kraju. Mówią, że jest to odwet za nałożenie przez Unię Europejską sankcji na białoruskich urzędników za tłumienie sprzeciwu po spornej reelekcji prezydenta Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 roku.

Premier Polski Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek straż graniczną w okolicy i pochwalił ich za utrzymanie granicy zamkniętej i bezpiecznej.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, poinformowała, że ​​jest w kontakcie z polskimi władzami i uważnie monitoruje rozwój sytuacji na granicy.

„Zdecydowanie odrzucamy próby wykorzystywania ludzi do celów politycznych” Rzecznik prasowy Christiana Wieganda w Brukseli. „Nie możemy zaakceptować żadnych prób podejmowanych przez kraje trzecie w celu podżegania lub przyzwolenia na nielegalną imigrację”. wobec Unii Europejskiej.

Wiegand podkreślił również potrzebę „Zorganizowane zarządzanie granicami” I „Pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów”.

Politycy opozycji i organizacje humanitarne krytykują prawicowy rząd w Polsce za to, że nie pomaga unieruchomionym migrantom, którzy spali na otwartej przestrzeni.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaapelowała do Polski o zezwolenie grupie na wjazd i udzielenie pomocy medycznej i prawnej.

Ale Warszawa odmawia.

„Jeśli przyjmiemy tę kombinację, to w następnej chwili nie będziemy mieli 10 czy 20… ale 1000, 2000, 10 000” Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydać powiedział, że ludzie próbują dostać się do środka.

READ  Andrea Hansen powraca w wieku 40 lat, aby wziąć udział w Igrzyskach Triathlonowych Wspólnoty Narodów

„Nie wolno nam zapominać, że to… jest celowo skierowane przeciwko Polsce, do pewnego stopnia w duchu zemsty za naszą pomoc dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego” dość powiedziane.

Polska udzieliła azylu grupie dysydentów, którzy uciekli z Białorusi.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *