Polska wysyła pomoc migrantom utkniętym na granicy z Białorusią | Wiadomości, sport, praca

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd poinformował we wtorek, że wysłał namioty, koce, generatory i inne przedmioty, aby pomóc około 30 uchodźcom i migrantom, którzy utknęli na granicy kraju z Białorusią przez ponad dwa tygodnie.

Polscy urzędnicy nalegali, aby grupa z Afganistanu, Iraku i innych krajów pozostała na ziemi białoruskiej i nie została wpuszczona do Polski. Powiedzieli, że na granicy czeka rządowy konwój z pomocą, który umożliwi wjazd na Białoruś.

Polska i sąsiadujące z Białorusią kraje bałtyckie również oskarżyły rząd w Mińsku o zachęcanie migrantów do wkraczania do ich kraju. Mówią, że jest to odwet za nałożenie przez Unię Europejską sankcji na białoruskich urzędników za tłumienie sprzeciwu po spornej reelekcji prezydenta Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 roku.

Premier Polski Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek straż graniczną w okolicy i pochwalił ich za utrzymanie granicy zamkniętej i bezpiecznej.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, poinformowała, że ​​jest w kontakcie z polskimi władzami i uważnie monitoruje rozwój sytuacji na granicy.

„Zdecydowanie odrzucamy próby wykorzystywania ludzi do celów politycznych” Rzecznik prasowy Christiana Wieganda w Brukseli. „Nie możemy zaakceptować żadnych prób podejmowanych przez kraje trzecie w celu podżegania lub przyzwolenia na nielegalną imigrację”. wobec Unii Europejskiej.

Wiegand podkreślił również potrzebę „Zorganizowane zarządzanie granicami” I „Pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów”.

Politycy opozycji i organizacje humanitarne krytykują prawicowy rząd w Polsce za to, że nie pomaga unieruchomionym migrantom, którzy spali na otwartej przestrzeni.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaapelowała do Polski o zezwolenie grupie na wjazd i udzielenie pomocy medycznej i prawnej.

Ale Warszawa odmawia.

„Jeśli przyjmiemy tę kombinację, to w następnej chwili nie będziemy mieli 10 czy 20… ale 1000, 2000, 10 000” Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydać powiedział, że ludzie próbują dostać się do środka.

READ  Little Caesars Arena dodaje mikser i PointsBet Sports Bar

„Nie wolno nam zapominać, że to… jest celowo skierowane przeciwko Polsce, do pewnego stopnia w duchu zemsty za naszą pomoc dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego” dość powiedziane.

Polska udzieliła azylu grupie dysydentów, którzy uciekli z Białorusi.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *