Polski lekkoatleta Zakrzewski zdobywa dwa złote medale na Mistrzostwach Europy do lat 20 w lekkoatletyce

Jerozolima: Polski nastolatek Marek Zakrzewski zdobył dwa złote medale w sprincie mężczyzn na Mistrzostwach Europy do lat 20 w lekkoatletyce 2023 na stadionie Givat Ram w Jerozolimie.

Po zwycięstwie na 100 metrów dzień wcześniej 17-letni Zakrzewski powtórzył sukces na 200 metrów z czasem 20,63 sekundy. Wyprzedził holenderskiego biegacza Timo Spieringa, który uzyskał czas 20,97 sekundy.

W biegu na 200 metrów kobiet Szwedka Nora Lindahl zajęła pierwsze miejsce z czasem 23,26 sekundy, wyprzedzając Węgierkę Alexę Solian zaledwie o osiem tysięcznych sekundy.

Holenderski biegacz Niels Laros pokazał swoje umiejętności, zdobywając złoto na 1500 metrów mężczyzn z łącznym czasem trzech minut i 56,78 sekundy. Jego imponujące ostatnie okrążenie uzyskał czas 51,35, co dało mu prawie trzy sekundy przewagi nad wicemistrzem Austrii Kevinem Kaminchakiem.

Bieg na 3000 metrów kobiet zdominowała Łotyszka Ajit Kaun, uzyskując czas 8:53,20 minuty. Ten znakomity występ był drugim najszybszym w historii Mistrzostw Europy U20, ustanawiając rekordową przewagę w wyścigu wynoszącą 28 sekund.

Po tym jak Cypryjka Valentina Sava zwyciężyła w rzucie młotem kobiet, jej rodak Youssef Kissidis sięgnął po srebrny medal w kategorii mężczyzn, uzyskując rzut na odległość 77,73 m. Pierwsze miejsce zajął Fin Max Lampinen, który uzyskał najlepszy na świecie wynik w rzucie do lat 20 na odległość 79,72 m.

Zgodnie z oczekiwaniami Serbka Angelina Topic zwyciężyła w skoku wzwyż kobiet na wysokość 1,90 m. W skoku o tyczce mężczyzn Włoch Simone Bartelli zdobył złoty medal, skacząc na odległość 5,40 metra.

Turczynka Dilek Kocak zdobyła pierwszy w swoim kraju złoty medal turnieju, wygrywając bieg na 1500 metrów kobiet z czasem 4:16,86. Złoty medal w biegu na 3000 metrów mężczyzn zdobył Szwed Jonathan Grahn z czasem 8:44,67.

Duński biegacz Jonas Gunleifsson ustanowił rekord kraju w biegu na 400 metrów mężczyzn, uzyskując czas 45,86 sekundy. W kategorii kobiet dominowała Czeszka Lourdes Gloria Manuel z czasem 51,94 sekundy.

READ  Webber zabiera zmarłego Kuro, Shuna, i zamierza udać się z nim na wycieczkę Te Ryu

W zawodach terenowych Niemiec Lasse Schulz nie miał sobie równych w pchnięciu kulą mężczyzn, gdzie jako jedyny finalista uzyskał odległość ponad 20 metrów dzięki rzucie na odległość 20,21 m. Złoty medal w rzucie oszczepem mężczyzn zdobył Węgier Gyorgy Herzig po rzucie na odległość 79,45 m.

Inne znaczące złote medalistki to Czeszka Karolina Jarosova w biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet z czasem 10:04,57 i Hiszpanka Sofía Santacro na 10 000 m kobiet, która ustanowiła rekord życiowy 45:59,76.

Gdy turniej dobiega końca w czwartek, Niemcy prowadzą w tabeli medalowej z czterema złotymi, pięcioma srebrnymi i czterema brązowymi medalami.