Polski Sąd Apelacyjny uchyla orzeczenie przeciwko historykom Holokaustu | Polska

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko dwóm czołowym historykom Holokaustu oskarżonym o zniesławienie. Sprawa obserwowana z bliska II wojna światowa w Polsce rodzi pytania o wolność badań.

Wytoczono pozew cywilny przeciwko prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Krabowskiemu za książkę o współudziale Polaków katolickich w ludobójstwie Żydów podczas okupacji hitlerowskich Niemiec. Polska.

Night With End udokumentowało wiele takich spraw, ale powództwo wytoczyła synowa Edwarda Malinowskiego, wojennego burmistrza wsi Malinov w północno-wschodniej Polsce.

W książce czytamy, że miejscowi Żydzi mogli zostać zmasakrowani przez wojska niemieckie.

W lutym, Sąd pod rządami Ankelkinga i Krabowskiego nakazał przeprosiny LesciaskiejIch twierdzenie zostało uznane za „fałszywe”.

W poniedziałek sędzia polskiego Sądu Apelacyjnego uchylił to orzeczenie, choć nie mówił o ścisłości tekstu książki.

Zamiast tego Jonah Vinevska-Sadomska nazwała sprawę „niedopuszczalnym naruszeniem wolności badań naukowych i wolności słowa”.

„Sala sądowa nie jest odpowiednim miejscem na debatę historyczną” – dodał sędzia.

Vinevska-Sadomska stwierdziła, że ​​sprawdzenie metody badawczej czy surowca jest „niedopuszczalną cenzurą i ingerencją w wolność badań i pracy naukowej”.

Werdykt został pozytywnie przyjęty przez Krabowskiego i Enkelkinga, którzy na swoim Facebooku ogłosili go „wielkim zwycięstwem”.

„Z wielką radością i satysfakcją przyjmujemy werdykt, że będzie on miał bezpośredni wpływ na wszystkich polskich uczonych, a zwłaszcza historyków. Masakra, „Oni powiedzieli.

Warszawska organizacja, która wspiera Lessiaskę, zapowiedziała odwołanie do Sądu Najwyższego.

Sprawa toczyła się w napiętym politycznym środowisku, krytycy oskarżali nacjonalistyczny rząd o próby wybielenia polskiej historii i nie zachęcanie do akademickiego śledztwa w sprawie współpracy.

Yat Washham z obu stron Atlantyku upamiętnił Holokaust i potępił pozew o zniesławienie ze strony różnych żydowskich organizacji i badaczy.

Niemal 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów, zostało zniszczonych podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945.

Stosunek katolickich Polaków do żydowskich sąsiadów był bardzo zróżnicowany w czasach, gdy nawet zaoferowanie Żydowi szklanki wody groziło karą śmierci.

READ  Nextstim otrzymuje zamówienie na system NBS ze szpitala w Polsce

Było wiele udokumentowanych przez historyków przypadków zaniedbań, a czasem okrucieństwa wobec żydowskich Polaków, ale było też wiele historii o odwadze.

Ponad 7000 Polaków niż jakikolwiek inny kraj zostało nazwanych „sprawiedliwymi w narodach”, co Izrael używa, aby opisać nie-Żydów, aby ratować życie przed zagładą Żydów.

Temat polskich zbrodni na Żydach został zakazany w czasach komunizmu, a nowe ujawnienia polskiego niewłaściwego postępowania w ostatnich latach spowodowały niepowodzenia.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zobowiązała się walczyć z niesprawiedliwym przedstawianiem polskich wykroczeń i chce propagować pamięć o bohaterstwie i poświęceniu. Wielu badaczy i rząd izraelski oskarżają polski rząd o wybielanie historii.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *