Poranna odprawa: 29 września 2023 r

Poranna odprawa: 29 września 2023 r

Stambuł

Oto podsumowanie wszystkich wiadomości potrzebnych na rozpoczęcie piątku, w tym spotkanie czołowych dyplomatów z Indii i USA, strzelanina do bliźniaków w Holandii oraz brak osiągnięcia przez Unię Europejską konsensusu w sprawie imigracji.

Najważniejsza wiadomość

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Indii Subramaniamem Jaishankarem w Waszyngtonie w związku z oskarżeniami Kanady o udział New Delhi w zabójstwie kanadyjskiego przywódcy sikhijskiego.

Omówili pełen zakres zagadnień, w tym kluczowe wyniki przewodnictwa Indii w G20, utworzenie korytarza gospodarczego Indie–Bliski Wschód–Europa i jego zdolność do generowania przejrzystych, zrównoważonych inwestycji infrastrukturalnych na wysokim poziomie. Rzecznik departamentu Matthew Miller.

Jednak w amerykańskim czytaniu nie było żadnej wzmianki o morderstwie.

Wcześniej tego dnia premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że jest pewien, że Blinken omówi tę kwestię z Jaishankarem.

Trzy osoby zginęły w strzelaninie w holenderskim Rotterdamie, a policja aresztowała 32-letniego podejrzanego.

W pierwszej strzelaninie, do której doszło w ich domu, zginęła 39-letnia kobieta i jej 14-letnia córka.

Tymczasem w Centrum Medycznym Erasmusa zastrzelono 43-letniego wykładowcę.

Policja podejrzewa, że ​​ataków dokonała jedna osoba i kontynuuje dochodzenie.

Ministrom spraw wewnętrznych Unii Europejskiej podczas spotkania w Brukseli nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie kryzysu migracyjnego.

Według źródeł powodem braku porozumienia w związku z propozycją Niemiec dotyczącą wsparcia organizacji pozarządowych świadczących pomoc i usługi poszukiwawczo-ratownicze na Morzu Śródziemnym mogą być Niemcy i Włochy.

Włochy sprzeciwiają się temu, ponieważ może stać się „czynnikiem przyciągającym migrantów”.

Pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska wyraził nadzieję, że wkrótce uda się ogłosić porozumienie w sprawie kryzysu.

Podsumowanie wiadomości

  • Członek tunezyjskiej partii Ennahda Rached Ghannouchi powiedział, że jej przywódca rozpocznie w swoim więzieniu nieograniczony strajk głodowy.
  • Komisja Nadzoru Izby Reprezentantów USA przeprowadziła pierwsze przesłuchanie w związku ze śledztwem w sprawie impeachmentu Joe Bidena, a Republikanie przyznali, że w tej chwili nie ma jednoznacznych dowodów na jakiekolwiek niewłaściwe postępowanie prezydenta.
  • Państwa członkowskie UE zgodziły się przedłużyć tymczasową ochronę ponad 4 milionom ukraińskich uchodźców do marca 2025 r., podała Rada Europejska.
  • Armia sudańska podała, że ​​dziesięciu cywilów zginęło w zamachu bombowym przeprowadzonym przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia w dzielnicy Al-Jarafa w mieście Omdurman, na zachód od stolicy, Chartumu.
  • Nieuznawane państwo Górskiego Karabachu przestanie istnieć 1 stycznia, zgodnie z dekretem podpisanym przez jego honorowego prezydenta Samvela Shahramanyana.
  • Pentagon ostrzegł, że zbliżające się zawieszenie działalności rządu „z pewnością” opóźni lub negatywnie wpłynie na planowane szkolenie ukraińskich pilotów przygotowujących się do latania myśliwcami F-16.
  • Michael Gambon, słynny brytyjski aktor, który grał profesora Dumbledore’a w serii filmów o Harrym Potterze, zmarł w wieku 82 lat.
READ  Kanadyjka Laila Fernandez odpadła z National Bank Open po prostej przegranej z Haddadem Maya

Sporty

Liderzy Fenerbahce rozbili Ramiza Basaksehira 4:0 w meczu Trendyol Super League, kontynuując doskonałą passę w najwyższej lidze tureckiej piłki nożnej.

Pierwszego gola strzelił ghański obrońca Alexander Dzeko, następnie w dziesiątej minucie Leo Duarte dodał drugiego gola i podwoił prowadzenie drużyny.

Polski pomocnik Sebastian Szymański prowadził 3:0 w 20. minucie, a w 80. minucie podwyższył prowadzenie.

Sędzia oskarżył FC Barcelonę i dwóch jej byłych prezydentów o przekupstwo w zamian za przekazanie około 7,3 miliona euro (7,7 miliona dolarów) jednemu z czołowych sędziów w kraju.

Hiszpańska policja przeprowadziła także nalot na biura Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej, aby znaleźć dalsze dowody dotyczące płatności na rzecz José Maríi Enríqueza Negrery.

Ekonomia biznesu

Jak wynika z trzeciego i ostatniego czytania Ministerstwa Handlu, największa gospodarka świata wzrosła w drugim kwartale 2023 roku o 2,1%.

Gospodarka USA wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 2%.

Obecny PKB w dolarach wzrósł w drugim kwartale o 3,8%, czyli 249,4 miliarda dolarów, w tempie rocznym, osiągając 27,06 biliona dolarów.

Rada Współpracy Zatoki Perskiej oświadczyła, że ​​podpisała umowę o wolnym handlu z Pakistanem.

Pakistan i Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej podpisały umowę ramową w celu omówienia umowy o wolnym handlu w sierpniu 2004 r., ale odbyło się tylko kilka rund rozmów. Obie strony wznowiły negocjacje w 2021 r.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera w skrócie tylko część wiadomości udostępnianych abonentom systemu AA News Broadcast System (HAS). Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *