Premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian rezygnuje w związku z dochodzeniem w sprawie korupcji

Gladys BerejiklianPremier australijskiego stanu Nowa Południowa Walia podał się do dymisji.

Na konferencji prasowej w piątek, jej ostatnia rola, powiedziała, że ​​była to „bardzo trudna” decyzja, którą podjęła w nocy z miłości do NSW.

– Z bólem ogłaszam, że nie mam innego wyjścia, jak tylko zrezygnować z Kancelarii Premiera.

Rezygnacja Berejikliana jest odpowiedzią na wcześniejsze oświadczenie Niezależnej Komisji Antykorupcyjnej (ICAC), że wszczęła śledztwo w sprawie Czy naruszyła zaufanie opinii publicznej podczas swojego tajnego romansu z byłym przedstawicielem Darylem Maguire.

Czytaj więcej:
* Covid-19 Australia: Victoria zgłasza 1143 nowe przypadki i 3 zgony. NSW zgłasza 864 nowe przypadki, 15 zgonów
* Australia ponownie otworzy granice międzynarodowe w przyszłym miesiącu

Bohaterskie cechy: Scott Morrison

Premier Scott Morrison, który w tym samym czasie zorganizował konferencję prasową w Canberze, określił Berejiklian jako posiadający „heroiczne cechy”.

„Gladys to moja droga przyjaciółka. Znamy się od dawna.

„Ona wykazała się bohaterskimi cechami i bohaterskimi cechami jako pierwsza kobieta-prezydent Nowej Południowej Walii”.

Szef Partii Liberalnej NSW Philip Ruddock wydał w piątek oświadczenie, w którym podziękował Berejiklian za „wybitną służbę” dla państwa, społeczeństwa i Partii Liberalnej.

Gladys jest członkiem Partii Liberalnej od młodości, w tym kadencji w latach 1996-1997 jako młodszy prezydent liberałów.

„Jej niesamowita historia, od jej skromnych początków imigrantów po awans na najwyższy urząd w stanie, dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu zainspirowała niezliczoną liczbę innych”.

Berejiklian reprezentuje Willoughby od 2003 roku i zajmował różne stanowiska w państwie, w tym sekretarza transportu i stosunków przemysłowych oraz sekretarza skarbu, zanim został wybrany na lidera partii w 2017 roku.

„Partia ma ogromny dług wdzięczności za jej niewiarygodnie ciężką pracę, kierowanie partią państwową i doprowadzenie naszego zespołu do trzeciej kadencji w 2019 r. – zapewniając NSW silny rząd koalicyjny” – powiedział Ruddock.

READ  Koronawirus: paszporty szczepionek raczej nie będą obowiązkowe w Nowej Zelandii – ekspert prawny

„Gladys przeprowadziła nasz stan przez niektóre z najtrudniejszych czasów, od pożarów lasów po suszę, od powodzi po burze i pandemię, która zdarza się raz na stulecie – i zawsze na pierwszym miejscu stawiała potrzeby ludzi w naszym stanie.

„Dziękuję Gladys za jej dziesięciolecia poświęcenia i służby”.

„Kocham swoją pracę… ale nie mam wyboru”.

Berejiklian Powiedział, że badane przypadki mają charakter historyczny i były przedmiotem licznych ataków przeciwników politycznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Chcę bardzo jasno powiedzieć, że we wszystkich decyzjach, jakie kiedykolwiek podejmowałem jako minister lub jako premier NSW, na pierwszym miejscu zawsze brano pod uwagę dobro i dobro mieszkańców tego stanu.

„Kategorycznie stwierdzam, że zawsze działałem na najwyższym poziomie uczciwości”.

Berejiklian powiedziała, że ​​wcześniej wyjaśniła, że ​​jeśli którykolwiek z jej ministrów jest przedmiotem dochodzenia, powinien ustąpić, dopóki ich nazwiska nie zostaną oczyszczone. Stanowisko to miało na celu zachowanie integralności urzędu publicznego.

„Ten standard powinien dotyczyć także mnie jako premiera”.

Powiedziała, że ​​podczas pandemii nie wchodziło w grę, ponieważ nie mogła przewidzieć, jak długo może potrwać to śledztwo i następny raport.

Gladys Berejiklian również ustąpi z parlamentu Nowej Południowej Walii.

Brendon Thorne / Getty Images

Gladys Berejiklian również ustąpi z parlamentu Nowej Południowej Walii.

„Rezygnacja w tym czasie jest sprzeczna z każdym instynktem dla mojego dobrego samopoczucia… Kocham swoją pracę i służę społeczności, ale po tym oświadczeniu nie dano mi wyboru”.

Jej rezygnacja stanie się skuteczna, gdy Partia Liberalna Nowej Południowej Walii wybierze nowego lidera parlamentu. W odpowiednim czasie zrezygnowała też z członkostwa w parlamencie NSW.

Powiedziała, że ​​jej rezygnacja nie mogła nastąpić w gorszym momencie, ale było poza jej kontrolą.

„ICAC zdecydowało się podjąć tę akcję w najtrudniejszych tygodniach w najtrudniejszych czasach w historii stanu”.

Pozostanie na stanowisku premiera zakłóciłoby funkcjonowanie rządu stanowego w czasie, gdy należy skoncentrować się na wyzwaniach stojących przed NSW. Powiedziała, że ​​nie chce odwracać uwagi od dobrego samopoczucia mieszkańców Nowej Południowej Walii.

„Pomimo wyzwań ostatnich kilku lat, a w szczególności ostatnich kilku miesięcy, nigdy nie czułem się silniejszy ani bardziej pewny swojego przywództwa. Nie żałowałem absolutnie żadnego czasu w życiu publicznym.

„Czasami wszyscy potykamy się, podnosimy się, odkurzamy i zaczynamy od nowa, silniejsi i mądrzejsi niż wcześniej. Robiłem to wiele razy, tak jak wszyscy. „

Powiedziała, że ​​jej jedynym żalem było to, że nie była w stanie „odejść z pracy” i widziała, jak NSW przenosi się do mniejszej liczby COVID-19 ograniczenia.

Premier Scott Morrison powiedział dziennikarzom w piątek, że znał Berejiklian od dawna.

Jenny Evans / Getty Images

Premier Scott Morrison powiedział dziennikarzom w piątek, że znał Berejiklian od dawna.

Berejiklian podziękował bohaterom z pierwszej linii, którzy: Utrzymanie ruchu w kraju podczas pandemii Powiedział, że wszyscy mają wobec nich dług wdzięczności.

Powiedziała, że ​​jest „bardzo pewna”, że jej następca będzie w stanie kontynuować pracę.

„Proszę, daj im pewność siebie. Przejdziemy przez to. Silniejszy, bardziej odporny i doceniający to, co naprawdę ma znaczenie w życiu. Czułem się silny, pełen energii i optymistyczny co do przyszłości NSW.”

Na zakończenie dziękowała państwu za przyznanie jej zaszczytu objęcia funkcji premiera.

Berejiklian opuścił konferencję prasową nie odpowiadając na żadne pytania.

Dochodzenie w sprawie korupcji

W ramach procesu Keppel ICAC badano, czy Berejiklian naruszył zaufanie publiczne, przyznając kilka dotacji organizacjom społecznym w latach 2012–2018.

Bada również, czy nie ma konfliktu z jej własnymi obowiązkami i interesami w związku z jej osobistą relacją z Maguire.

Oświadczenie ICAC z piątku potwierdziło również, że rozważa się, czy jest „odpowiedzialny za dopuszczenie lub zachęcanie do korupcji przez Maguire”.

Maguire zrezygnował z pracy w parlamencie NSW w 2018 r. po tym, jak przyznał się do śledztwa ICAC, że zażądał zapłaty, aby pomóc w pośredniczeniu w umowie z chińskim deweloperem.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top