Prezydent USA Joe Biden krytykuje odmowę Sądu Najwyższego zakazu aborcji w Teksasie

Prezydent USA Joe Biden krytykuje odmowę Sądu Najwyższego zakazu aborcji w Teksasie

Głęboko podzielony Sąd Najwyższy znalazł się pod ostrzałem prezydenta USA Joe Bidena z tego powodu Zezwól na utrzymanie w mocy teksańskiego prawa zakazującego większości aborcjiJak dotąd większość kobiet w drugim co do wielkości państwie w kraju została pozbawiona prawa do aborcji.

Sąd Głosowano 5-4 Odrzucić pilną apelację od dostawców aborcji i innych, którzy starali się zablokować egzekwowanie prawa, które weszło w życie w czwartek (NZT). Ale sędziowie zauważyli również, że prawdopodobnie nie jest to ostatnie słowo w kwestii tego, czy prawo może się utrzymać, ponieważ wciąż może być stawiane przed innymi wyzwaniami.

Biden powiedział, że akcja Sądu Najwyższego „rozpętuje niekonstytucyjny chaos i umożliwia funkcjonariuszom organów ścigania wywieranie niszczycielskich skutków”.

„Nie tylko umożliwia to zupełnie obcym ludziom wtrącanie się w najbardziej intymne decyzje podejmowane przez kobiety. W rzeczywistości motywuje je do tego z perspektywą zapłacenia 10 000 dolarów, jeśli wygrają swoją sprawę” – powiedział Biden w oświadczeniu.

Czytaj więcej:
* Po wprowadzeniu zakazu kliniki aborcyjne w Teksasie nie przerywają ciąży po sześciu tygodniach
* Influencerka i amerykański lekarz, który chce korzystać z nowozelandzkiego modelu opieki prowadzonej przez położne

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że prawo zezwala

Evan Fauci/AFP

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że prawo upoważnia „nieznajomych do wtrącania się w najbardziej prywatne decyzje podejmowane przez kobiety”.

„Aby większość zrobiła to bez rozprawy, bez skorzystania z opinii sądu poniżej i bez należytego rozważenia spraw, obraża to praworządność i prawa wszystkich Amerykanów do dochodzenia zadośćuczynienia w naszych sądach”.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zobowiązała się do wezwania do głosowania nad ustawą, która zagwarantuje prawo kobiet do aborcji w prawie federalnym.

„[The law] rozpętać jeden z najbardziej alarmujących, bezprecedensowych i dalekosiężnych ataków na pracowników służby zdrowia – i na każdego, kto w jakikolwiek sposób pomaga kobiecie w dostępie do aborcji – poprzez stworzenie systemu nagród za rentowność, który będzie miał efekt mrożący krew w żyłach, – powiedział Pelosi.

READ  Covid 19: Wariant omikronowy wirusa koronowego obecny w kilku stanach USA
Zwolennicy prawa do aborcji zbierają się, by zaprotestować przeciwko budynku Texas SB 8 przed ratuszem w Edynburgu w Teksasie.

Joel Martinez/Al-Monitor przez AP

Zwolennicy prawa do aborcji zbierają się, by zaprotestować przeciwko budynku Texas SB 8 przed ratuszem w Edynburgu w Teksasie.

Prawo Teksasu, Podpisany przez republikanina Grega Abbotta w majuAborcja jest zabroniona Gdy lekarze będą mogli wykryć aktywność serca, zwykle około sześciu tygodni i zanim większość kobiet zorientuje się, że jest w ciąży.

Jest to najbardziej rygorystyczne prawo przeciwko prawom do aborcji w Stanach Zjednoczonych od przełomowej decyzji Sądu Najwyższego Roe vs Wade z 1973 roku i część szerszej kampanii republikanów w całym kraju, mającej na celu nałożenie nowych ograniczeń na aborcję.

Co najmniej 12 innych stanów wprowadziło zakazy we wczesnym okresie ciąży, ale wszystkim zakazano wejścia w życie.

Nakaz Sądu Najwyższego o odmowie zaniechania teksańskiego prawa pojawił się na krótko przed północą w środę.

Sąd zagłosował 5-4 za odrzuceniem pilnego odwołania od dostawców aborcji i innych, którzy starali się zablokować egzekwowanie prawa, które weszło w życie.

Scott Applewhite/AFP

Sąd zagłosował 5-4 za odrzuceniem pilnego odwołania od dostawców aborcji i innych, którzy starali się zablokować egzekwowanie prawa, które weszło w życie.

„Dochodząc do tego wniosku, podkreślamy, że nie rościmy sobie pretensji do definitywnego rozstrzygnięcia jakiegokolwiek sporu sądowego lub sprawy merytorycznej w pozwie Wnioskodawców. W szczególności sprawa ta nie jest oparta na jakimkolwiek wniosku o zgodności z konstytucją prawa Teksasu i w żaden sposób ogranicza inne wyzwania proceduralnie odpowiednie dla prawa Teksasu, w tym sądy stanu Teksas.

Prezes Sądu Najwyższego John Roberts nie zgadzał się z trzema liberalnymi sędziami Trybunału: Sędzią Stephenem Breyerem, Sędzią Sonią Sotomayor i Sędzią Eleną Kagan. Każdy z czterech odrębnych sędziów napisał osobne oświadczenia, potwierdzające ich niezgodę z większością.

Prawodawcy z Teksasu napisali prawo, aby uniknąć rewizji przez sąd federalny, pozwalając prywatnym obywatelom wnosić powództwa cywilne w sądzie stanowym przeciwko każdemu, kto uczestniczył w aborcji, poza pacjentką. Inne przepisy dotyczące aborcji są egzekwowane przez urzędników stanowych i lokalnych, co może grozić sankcjami karnymi.

READ  Dlaczego Australia i Nowa Zelandia mogą stać się republikami i nadal być w Rzeczypospolitej

Po tym, jak federalny sąd apelacyjny odmówił zezwolenia na natychmiastową rewizję prawa przed jego wejściem w życie, przeciwnicy tego środka zwrócili się o rewizję do Sądu Najwyższego.

W środę w amerykańskim stanie Teksas weszły w życie maksymalne ograniczenia dotyczące aborcji w kraju, odkąd zostały zalegalizowane pół wieku temu.

Joel Martinez/Al-Monitor przez AP

W środę w amerykańskim stanie Teksas weszły w życie maksymalne ograniczenia dotyczące aborcji w kraju, odkąd zostały one zalegalizowane pół wieku temu.

W oświadczeniu wydanym po pozwach Sądu Najwyższego, Nancy Northup, prezes Centrum Praw Reprodukcyjnych, które reprezentuje dostawców aborcji, którzy łamią prawo, obiecała „kontynuować walkę z tym zakazem do czasu przywrócenia dostępu do aborcji w Teksasie”.

„Byliśmy zszokowani, że Sąd Najwyższy odmówił zablokowania prawa, które rażąco narusza Roe v. Wade. W tej chwili ludzie szukający aborcji w Teksasie są przerażeni – nie mają pojęcia, gdzie i kiedy będą mogli dokonać aborcji, jeśli to tak się dzieje.

Obecnie teksańscy politycy z powodzeniem lekceważą rządy prawa, ograniczają opiekę aborcyjną w Teksasie i zmuszają pacjentki do opuszczenia stanu – jeśli mają środki – aby uzyskać konstytucyjnie chronioną opiekę zdrowotną. „To powinno przyprawić o dreszcze każdego, kto dba o konstytucję w tym kraju” – powiedziała.

Teksas od dawna egzekwuje jedne z najostrzejszych ograniczeń aborcyjnych w kraju, w tym szeroko zakrojoną ustawę uchwaloną w 2013 roku. Sąd Najwyższy w końcu uchylił to prawo, ale dopiero po zamknięciu ponad połowy stanowych ponad 40 klinik.

Jeszcze zanim sprawa w Teksasie trafiła do Sądu Najwyższego, sędziowie planowali zająć się kwestią prawa do aborcji w kilku Poważna sprawa po tym, jak sąd zacznie ponownie przesłuchiwać argumenty na jesieni.

Ta sprawa dotyczy Missisipi, która domaga się pozwolenia na wprowadzenie zakazu aborcji po 15 tygodniu ciąży.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *