Przerażająca skamielina orła sprzed 25 milionów lat znaleziona w niesamowitym stanie

Ilustracja przedstawiająca Archaehierax sylvestris, starożytnego sępa odkrytego niedawno w Australii.

Jacob Blokland

Naukowcy odkryli szczątki starożytnego sępa w pobliżu suchego, suchego jeziora w Australii Południowej. Uważa się, że majestatyczny ptak terroryzował trawę 25 milionów lat temu, kiedy na Ziemi roiło się od bujnych lasów i, z punktu widzenia orła, bezradną ofiarą.

Znalezisko składa się z 63 masywnych, dobrze zachowanych skamieniałości, które obejmują prawie cały szkielet orła.

Paleontolog z Flinders University Trevor Worthy, współautor badania odkrycia opublikowany W poniedziałek w Journal of Historical Biology skamieniałości zostały opisane jako „fascynujące”.

„Rzadko można znaleźć choćby jedną skamieniałą kość orła” – powiedziała Eileen Mather, pierwsza autorka badania i doktorantka z paleontologii na Flinders University w Australii. „Posiadanie większości szkieletu jest bardzo ekscytujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wiek” – powiedział Mather.

Orły znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, a niektóre żerują na wiewiórkach, psach preriowych i królikach i wykorzystują niebo jako bezpieczną przystań. „Zawsze jest ich mniej – i dlatego rzadko są zachowani jako przodkowie” – powiedział Worthy.

Te liczne skamieniałości, znalezione w pobliżu opuszczonego jeziora Pinpa w Australii, są nie tylko rzadkim znaleziskiem, ale należą również do jednego z najstarszych i najpotężniejszych ptaków drapieżnych na świecie.

„Ten gatunek był mniejszy i mniej zwinny niż sęp klinatoogonowy, ale jest największym znanym sępem z tego okresu w Australii” – powiedział Mather. Ogon klina lub „kliny”, jak jest znany w Australii, jest szerokoskrzydłym ptakiem drapieżnym o wielkości podobnej do bielika amerykańskiego. Wygra bitwę).

Nazywany Archaehierax sylvestris, ta prehistoryczna uskrzydlona alfa była niepodobna do żadnej znanej nam rodziny sępów i miała stosunkowo krótką rozpiętość skrzydeł. Ale wykorzystała tę funkcję na swoją korzyść.

Kiedyś umiejętnie unikała drzew i gałęzi, ścigając swoje ofiary, i uważa się, że zaatakowała zwierzęta w zasadzce, uzbrojona w masywną stopę około sześciu cali. Jak twierdzą naukowcy, wysoko na drzewach upierzony łowca atakował koale, oposy i inne zagrożone zwierzęta.

„Największe drapieżniki torbacze w tamtym czasie były wielkości małego psa lub dużego kota, więc Archaehierax z pewnością rządził grzędą” – powiedział Mather. „Był to jeden z największych drapieżników lądowych późnego oligocenu, żerujący na żyjących wówczas ptakach i ssakach”.

To odkrycie jest kolejnym z niedawnej serii niezwykłych odkryć kopalnych. Inne obejmują szczątki prehistorycznego gada ptasiego odkrytego w okresie prehistorycznym Nalot policji, starożytny potwór morski, który wygląda jak Ogromna „pływająca głowa”.

READ  Dźwięk „sztuczki” grzechotników zwodzi ludzkie uszy

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top