Przewodnik od A do Z po Igrzyskach Wspólnoty Narodów

22. Igrzyska Wspólnoty Narodów rozpoczynają się w piątek wieczorem (NZT) w Birmingham, Sam Wilson Zabierze Cię do 11-dniowej strefy zawodów z kilkoma dziwacznymi faktami i kluczowymi postaciami z historii wydarzenia.

A – dla Auckland. Największe miasto Nowej Zelandii było gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów dwukrotnie – w 1950 i 1990 roku.

Igrzyska przybyły na te plaże tylko raz w 1974 roku, kiedy to Christchurch odebrał honory.

Igrzyska Wspólnoty Narodów nie powróciły do ​​Nowej Zelandii od czasu wydania w 1990 roku w Auckland.

Gwiazda Auckland

Igrzyska Wspólnoty Narodów nie powróciły do ​​Nowej Zelandii od czasu wydania w 1990 roku w Auckland.

B – bojkot. Być może najlepiej zapamiętanym z Igrzysk w Edynburgu w 1986 r. był polityczny bojkot, w którym 32 kraje z Afryki, Azji i Karaibów odmówiły udziału z powodu odmowy przez rząd brytyjski nałożenia sankcji na reżim apartheidu w RPA.

W 1978 roku Nigeria zbojkotowała również Igrzyska Edmonton w Kanadzie z powodu sportowych powiązań Nowej Zelandii z RPA, których kulminacją był niesławny Springboks Tour trzy lata później.

C – dla Karola, Książę Walii, który otworzył igrzyska w Birmingham pod nieobecność swojej chorej matki, 96-letniej królowej Elżbiety II.

Pałac Buckingham potwierdził w zeszłym tygodniu, że Jej Wysokość nie weźmie udziału w ceremonii otwarcia na Stadionie Aleksandra, ponieważ wycofuje swój publiczny występ.

Sophie Pascoe spróbuje dodać do swojego osobistego bilansu cztery złote medale na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham.

Królowa Rooney / Getty Images

Sophie Pascoe spróbuje dodać do swojego osobistego bilansu cztery złote medale na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham.

D – dla Pani Sophie Pascoe, Najbardziej utytułowana nowozelandzka paraolimpijska lekkoatletka z 19 medalami, która będzie starała się poszerzyć swój teren w Birmingham, biorąc udział w zawodach na 100 m stylem dowolnym kobiet S9.

Pascoe wygrała dwa złote pule w 2018 roku na 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem zmiennym, dodając do dwóch złotych wygranych w Glasgow. Czy może zająć piąte miejsce w Anglii?

E – przeznaczony dla Edmonton, Jedno z czterech kanadyjskich miast (pozostałe to Victoria, Vancouver i Hamilton), w których odbywały się igrzyska.

F – fraza oznaczająca „gry towarzyskie”. Od pierwszej edycji w kanadyjskim mieście Hamilton w 1930 roku – kiedy to było znane jako British Empire Games – zawody utrzymują ten tytuł.

Pierwotną intencją tego czteroletniego wydarzenia było zmobilizowanie członków Wspólnoty Narodów do rywalizacji między sobą w duchu przyjaźni i fair play, stąd określenie „gry towarzyskie”.

G – jest dla Gaulta, Micka, Angielski strzelec, który dzieli rekord większości indywidualnych medali Igrzysk Wspólnoty Narodów ze swoim australijskim odpowiednikiem Philipem Adamsem.

Obaj panowie zdobyli 18 medali w sześciu meczach. Co dziwne, Gault nigdy nie został wybrany do reprezentowania Wielkiej Brytanii na igrzyskach olimpijskich.

Południowoafrykański pływak Chad Le Close ma 17 lat i mógłby zgwałcić duet w Birmingham.

Murray Hallberg zdobył złoto na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1958 i 1962 oraz Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Obrazy Getty

Murray Hallberg zdobył złoto na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1958 i 1962 oraz Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

H – dla Halberga, Murraya, Nowozelandzki biegacz średniodystansowy, który zdobył złoto w biegach na dystansie trzech mil na Igrzyskach w Cardiff i Perth w 1958 i 1962 roku. Pomiędzy tymi zwycięstwami Hallberg został mistrzem olimpijskim, wygrywając wyścig na 5000 m w Rzymie.

Najbardziej prestiżowe nagrody sportowe w kraju, Halbergs, zostały nazwane na jego cześć w uznaniu jego pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

ja – dla Indii, Kraj azjatycki, który po raz pierwszy i jedyny zorganizował Igrzyska w 2010 roku w Delhi.

W obecności tłumu, kraj-gospodarz zajął drugie miejsce na tabeli medalowej za Australią z 38 złotymi, 27 srebrnymi i 36 brązowymi medalami.

J – dla „Połączcie się razem”piosenka Steve’a Allena, która wygrała ogólnokrajowy konkurs na piosenkę przewodnią Igrzysk w Christchurch w 1974 roku.

Kultowy hymn osiągnął drugie miejsce na nowozelandzkiej liście przebojów, utrzymując pierwsze miejsce z „Delta Dawn” Helen Reddy.

Okazała się mniej popularna w RPA w czasach apartheidu, gdzie słowa „promowania pokoju i miłości” oraz „każda zjednoczona rasa i wyznanie” były postrzegane jako zakazane na falach radiowych.

K – dla Kuala Lumpur, Stolica Malezji, która była gospodarzem Igrzysk w 1998 r. Był to pierwszy raz, gdy program gościł w Azji i minęło 12 lat, zanim wrócił do tej części świata.

Kanadyjczyk Lennox Lewis na drodze do zdobycia złota wagi ciężkiej na Igrzyskach w Edynburgu w 1986 roku.

Obrazy Getty

Kanadyjczyk Lennox Lewis na drodze do zdobycia złota wagi ciężkiej na Igrzyskach w Edynburgu w 1986 roku.

L – dla Lewisa Lennoxa, Legenda boksu, która zdobyła złoto wagi ciężkiej dla Kanady na Igrzyskach w Edynburgu w 1986 roku.

Urodzony w Londynie, ale wychowany w Ontario, Lewis miał obywatelstwo brytyjskie i kanadyjskie i postanowił reprezentować kraj swojego urodzenia jako zawodowiec, zdobywając niekwestionowane mistrzostwo wagi ciężkiej w błyskotliwej karierze.

m – za stolik medalowy, Jest to niezwykle ważna miara sukcesu narodu i źródło prawa do przechwałek.

Nowa Zelandia konsekwentnie ma nadwagę na arenie światowej i cztery lata temu zajęła piąte miejsce na Gold Coast z łącznie 46 medalami (15 złotych, 16 srebrnych i 15 brązowych).

Historycznie Australia jest jednym z najlepszych psów w krajach Wspólnoty Narodów z 2416 medalami (w tym 932 złotymi), następnie Anglia (łącznie 2144), Kanada i Indie.

Nowa Zelandia zajmuje piąte miejsce w rankingu wszechczasów z 159 złotymi, 220 srebrnymi i 278 brązowymi medalami, i ma na oku Indian.

N – dla Nyiki i Davida, Boxer Hamilton, który zdobył dwa złote medale dla Nowej Zelandii w Glasgow A Złote Wybrzeże Gry są odpowiednio w wadze lekkiej i ciężkiej.

Nyika miała gonić za trzecim historycznym złotem w Birmingham, ale Kontuzja ręki w meczu zawodowym Te plany zostały anulowane.

David Nika zdobył swój drugi złoty medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2018 roku, ale kontuzja uniemożliwiła mu występ w Birmingham.

Andrzej Koringa/Photosport

David Nika zdobył swój drugi złoty medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2018 roku, ale kontuzja uniemożliwiła mu występ w Birmingham.

O – na Igrzyska Olimpijskie, Światowe wydarzenie sportowe, do którego Igrzyska Wspólnoty Narodów są często porównywane negatywnie.

W przeciwieństwie do Igrzysk Olimpijskich udział w Igrzyskach Wspólnoty Narodów jest ograniczony do państw członkowskich Wspólnoty Narodów wraz z ich terytoriami.

Chociaż obniża to nieco jakość konkurencji, daje mniejszym krajom, takim jak Nowa Zelandia, większą szansę na chwałę.

P – jest platformą, Którzy sportowcy z Nowej Zelandii zwyciężyli 159 razy w 21 meczach. Ile dodadzą do tej liczby w Birmingham?

Królowa i książę Filip machają do tłumu na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Christchurch w 1974 roku.

prasa

Królowa i książę Filip machają do tłumu na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Christchurch w 1974 roku.

Q – dla królowej Patron igrzysk i król około 14 konkurujących krajów Wspólnoty Narodów w Anglii, w tym Nowej Zelandii, Australii, Bahamów, Kanady, Jamajki i Papui Nowej Gwinei.

Większość z 54 krajów i 18 terytoriów uczestniczących była kiedyś częścią Imperium Brytyjskiego, chociaż wiele z nich zakończyło związek z monarchią.

R – do wiosłowania, który nie był częścią harmonogramu Igrzysk od 1986 roku w Edynburgu.

Biorąc pod uwagę sukces Nowej Zelandii w wodzie na igrzyskach olimpijskich, miało to niewątpliwie negatywny wpływ na nasz ranking medalowy.

Reprezentacja Nowej Zelandii w piłce nożnej wchodzi na stadion na ceremonię otwarcia Igrzysk w Christchurch w 1974 roku.

prasa

Reprezentacja Nowej Zelandii w piłce nożnej wchodzi na stadion na ceremonię otwarcia Igrzysk w Christchurch w 1974 roku.

S – dla sześciu, Liczba krajów, które wzięły udział we wszystkich 21 iteracjach gier. oni są Australia, Kanada, Anglia, Szkocja, Walia i oczywiście Nowa Zelandia.

T – dla Thunder, Jimmy, Urodzony na Samoa ślimak, który zdobył bokserskie złoto dla Nowej Zelandii w Edynburgu w 1986 roku.

Następnie, lepiej znany pod swoim nazwiskiem Poe, wagi ciężkiej znokautował szkockiego rywala Douga Younga w swoim rodzinnym mieście ze złowrogą przewagą i stanął na podium.

Thunder miał długą i udaną karierę, wygrywając 35 z 49 walk i 28 przez nokaut.

Zmarł smutno we śnie w lutym 2020 r.Po operacji guza mózgu ma zaledwie 54 lata.

Zespół Nowa Zelandia

Jimmy Thunder zatrzymał szkockiego Douga Younga za zdobycie złota wagi ciężkiej na Igrzyskach w Edynburgu w 1986 roku.

U – dla bezbronnych. Pomimo populacji liczącej mniej niż 11 000 osób, mały wyspiarski kraj Nauru wypadł znacznie poza rozsądne oczekiwania na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, zabierając do domu oszałamiające 29 medali z ośmiu meczów.

Każdy z medali Nauru (10 złotych, 10 srebrnych i 9 brązowych) został zdobyty w podnoszeniu ciężarów. Siedmiu z 16-osobowego składu w Birmingham będzie rywalizować w dyscyplinie i będzie kontynuować dumny rekord swojego kraju.

V – dla Valerie, Podobnie jak w przypadku Valerie Young (z domu Sloper), nowozelandzka złota dziewczyna ma rekordowe pięć złotych medali z czterech gier na igrzyskach.

Young startował w pchnięciu kulą i dyskiem, wygrywając oba wydarzenia w 1962 i 1966 r. z rzadkim dubletem.

Gdyby nie przeszła na emeryturę, aby założyć rodzinę po turniejach w Kingston (powróciła w 1974 roku, aby wziąć udział w swoim rodzinnym mieście Christchurch), mogłaby wygrać więcej.

Zdobyła pięć medali na Igrzyskach Wspólnoty Narodów, których imiennik, pani Valerie Adams, ma pięć złotych i dwa srebrne medale.

W – dedykowany Wellingtonowi, The Jej rodzinne miasto, pływający po złoty medal Lewis Clareport, który w ostatnich latach zdecydował się zostać i trenować na publicznym basenie w stolicy w związku z programem wysokich wyników w Auckland.

Pływak z Wellington, Lewis Claripert, jest jedną z nadziei Nowej Zelandii na medal na basenie w Birmingham.

Albelo / Getty Images

Pływak z Wellington, Lewis Claripert, jest jedną z nadziei Nowej Zelandii na medal na basenie w Birmingham.

X – dla cyfr rzymskich, i on Często używany do oznaczenia wersji gier. Birmingham to 22. wystawa – to 22. w staromodny sposób.

Y – dla Jelawicza, Grega, Płodny strzelec pistoletowy z większą liczbą Medali Gry niż jakikolwiek inny Nowozelandczyk, z 12.

Jelavic z Auckland zdobył dwa złote i brązowy medal w swoim debiucie w Edynburgu w 1986 roku, a cztery lata później zdobył dwa srebrne i brązowy medal w swoim rodzinnym mieście.

Wziął srebro i dwa brązy od Victorii (1994), brąz w Kuala Lumpur (1998) oraz srebro w Melbourne (2006) i Delhi (2010), aby zakończyć swój imponujący indywidualny bilans.

Strzelec z pistoletu Greg Jelavic zdobył więcej medali Igrzysk Wspólnoty Narodów niż jakikolwiek inny kiwi z 12 medalami.

John Selkirk / Rzeczy

Strzelec z pistoletu Greg Jelavic zdobył więcej medali Igrzysk Wspólnoty Narodów niż jakikolwiek inny kiwi z 12 medalami.

Z – oznacza zero, Liczba medali zdobytych przez 14 krajów i regionów rywalizujących w Igrzyskach Wspólnoty Narodów.

Nie wszystkie Anguilla, Antigua i Barbuda, Belize, Brunei, Falklandy, Gibraltar, Malediwy, Montserrat, Niue, Rwanda, Święta Helena, Sierra Leone, Turks i Caicos oraz Tuvalu znalazły się na podium.

Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z nich w tym roku złamie kaczkę.

READ  Wybuch epidemii Omicron Covid-19: 28 zgonów związanych z Covid, zgłoszono dziś 7970 nowych przypadków pozaszpitalnych, 381 hospitalizowanych

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top