Reporter z Nowej Zelandii w Afganistanie pyta przywódców talibskich o prawa kobiet: Jakie możesz im zapewnić?

Reporter z Nowej Zelandii w Afganistanie pyta przywódców talibskich o prawa kobiet: Jakie możesz im zapewnić?

W pokoju pełnym mężczyzn W czasach, gdy kobiety boją się o swoje życie, dziennikarz z Nowa Zelandia Zadałem przywódcom talibskim pytanie, które w ostatnich dniach nurtowało wielu ludzi: „Jakie gwarancje możesz dać kobietom i dziewczętom, że ich prawa mogą być chronione?”.

Charlotte Bellis, pochodząca z Auckland, pracowała dla Al Jazeery i zadała pierwsze pytanie przywódcom grupy bojowników na konferencji prasowej w Kabulu.

„Chcę z tobą porozmawiać o prawach kobiet i dziewcząt” – powiedziała.

„Istnieje wiele obaw o to, czy kobiety będą mogły pracować, czy dziewczęta nadal będą chodzić do szkoły. Jakie zapewnienia możesz dać kobietom i dziewczętom, że ich prawa mogą być chronione?”

Czytaj więcej:
* Talibowie ślubują szanować prawa kobiet „w ramach prawa islamskiego” po przejęciu kontroli nad Afganistanem
* „Moja tożsamość ma zostać wymazana”: powrót burki, ponieważ kobiety obawiają się o swoją przyszłość pod rządami talibów
* Talibowie chcą zaufania świata: aby tak się stało, trzeba będzie dokonać trudnych wyborów
* „Warto było”: Żołnierze opowiadają o upadku Afganistanu
* Afganistan: ludzkie szczątki znalezione w podwoziu sił powietrznych USA

Była to pierwsza konferencja prasowa talibów od 20 lat, a Biles była jedną z zaledwie trzech kobiet, w których uczestniczyła, chociaż wiele dziennikarek z Afganistanu i całego świata nadal przebywa w Kabulu. Sakina Amiri, obecny był także reporter lokalnego wydawnictwa „Etellatros”.

Temu Talibowie przejęli kontrolę nad Kabulemi powodując, że tysiące uciekły ze stolicy, Włącznie z Prezydent Ashraf GhaniPozostaje pytanie, jak leczyć kobiety. Pod rządami dawnych talibów kobietom nie wolno było uczyć się ani pracować, zmuszano je do noszenia burki w miejscach publicznych i mogły wyjść z domu tylko w towarzystwie mężczyzny.

Korespondentka Al-Jazeery Charlotte Bellis z Nowej Zelandii zadała pierwsze pytanie na pierwszej od 20 lat konferencji prasowej talibów.  Chciała wiedzieć, jakie zapewnienia może dać kobietom o ich prawach.

Al Jazeera / zrzut ekranu

Korespondentka Al-Jazeery Charlotte Bellis z Nowej Zelandii zadała pierwsze pytanie na pierwszej od 20 lat konferencji prasowej talibów. Chciała wiedzieć, jakie zapewnienia może dać kobietom o ich prawach.

Ale grupa twierdziła, że ​​ta zasada będzie inna. Rzecznik, Zabihullah Mujahid, powiedział do Blaisa, który był zawoalowany, i w pokoju męskich korespondentów: Kobiety będą mogły pracować i uczyć się „w określonych ramach”.

READ  Amerykańskie śledztwo wykazało, że YouTuber celowo rozbił swój samolot z powodu kliknięć i polubień

„Kobiety będą bardzo aktywne w społeczeństwie, ale w ramach islamu. Kobiety są istotną częścią społeczeństwa i gwarantujemy im wszystkie ich prawa w granicach islamu”.

Mudżahid powiedział wcześniej na konferencji prasowej, że kwestia kobiet jest „bardzo ważna” i że grupa – określana jako Islamski Emirat Afganistanu – jest zaangażowana w prawa kobiet „w ramach szariatu”.

Poprzednie zasady były również egzekwowane w ścisłej wersji prawa islamskiego.

Nasze siostry, nasi mężczyźni, mają takie same prawa. powiedział Mudżahid. „Mogą prowadzić działalność w różnych sektorach i różnych dziedzinach w oparciu o nasze zasady i przepisy: edukację, zdrowie i inne.Będą z nami współpracować ramię w ramię z nami.

„Społeczność międzynarodowa, jeśli ma jakieś obawy, chcielibyśmy zapewnić, że nie będzie dyskryminacji kobiet, ale oczywiście w ramach, które mamy. Nasze kobiety są muzułmankami. Będą również szczęśliwe, że będą żyć w ramach Szariat”.

Był to jeden z obszarów, na który zwróciła uwagę premier Jacinda Ardern W swoim przemówieniu do sytuacji w Afganistanie na początku tygodnia.

„Chcemy, aby kobiety i dziewczęta miały dostęp do pracy i edukacji. To są rzeczy, które nie były dla nich tradycyjnie dostępne, gdy rządzili talibowie”.

Na pytanie, czy kobiety mogą nadal pracować w organizacjach medialnych, Mudżahid nie udzielił bezpośredniej odpowiedzi. Zamiast tego poprosił, aby poczekać i zobaczyć, co powie na ten temat przyszły rząd. Powtórzył, że prawo stanowi, że każdy powinien mieć możliwość pracy, ale byłoby to w ramach prawa islamskiego.

Charlotte Bellis pochodzi z Auckland i pracuje dla Al Jazeera od 2017 roku (zdjęcie pliku)

dostarczony

Charlotte Bellis pochodzi z Auckland i pracuje dla Al Jazeera od 2017 roku (zdjęcie pliku)

Poprzednio, dziennikarki Uciekają i ukrywają się, bojąc się, że zostaną wytropieni i zabici. Burka niechętnie wracała na ulice, ponieważ kobiety, z których wiele dorastało bez pamięci lub doświadczenia opresyjnych restrykcji nałożonych na kobiety, zaczęły dostosowywać swoje życie pod rządami talibów.

READ  Mężczyzna próbuje napaść na sklep odzieżowy w Auckland za pomocą e-hulajnogi

Według The australijski. Samotne kobiety były również zmuszane do małżeństwa z bojownikami, co miało miejsce również podczas poprzednich rządów grupy.

Według profilu Belles na LinkedIn, pracuje dla agencji prasowej od 2017 roku i mieszkała w Kabulu.

Wcześniej w tym tygodniu usiadłam na weselu Ekskluzywny wywiad z afgańskim ministrem spraw wewnętrznych, generałem Abdulem Sattarem Mirzakwalem w Wardak. Napisałem na Instagramie Celem raportu było zrozumienie, jak rząd afgański zareagował na atak talibów.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *