Roczne spożycie pomidorów w Polsce jest stabilne

Eksperci Enzy Zaden przyglądają się zachowaniu polskich klientów i już 75% Polaków wydaje się kupować pomidory w przecenionych sieciach handlowych. Największa grupa konsumentów, bo aż 24%, kupuje pomidory w sklepach Petronca. Nieco mniej (21% kupujących) dokonuje takich zakupów w Little. Carrefour (14%), Achen (13%) i wykładowca sieci Tesco (10%) zostali uwzględnieni w omawianych badaniach, które są obecnie przejmowane przez duńską sieć NATO.

Konsumenci jako powód wyboru danej sieci biznesowej podają przede wszystkim korzystne ceny (51%), przy czym 33% kupujących wskazuje na najważniejszy nawyk, czyli tę samą grupę klientów, którzy reklamują się.

Od wielu lat wielu w branży zastanawia się, gdzie rynek pomidorów malinowych w Polsce ogranicza się do dalszego wzrostu. Poglądy na „malinowe możliwości” polskiego rynku okazywały się cały czas rewidowane – bo ich udział w uprawie z roku na rok rośnie. Obecnie 99% Polaków kupuje pomidory malinowe. Kolejną ciekawą informacją jest to, że zdecydowana większość, bo 84% konsumentów, wybiera pomidory niepakowane.

Uprawa pomidorów w Polsce
Enza Zaden przedstawiła dane dotyczące powierzchni upraw w szklarniach różnych odmian pomidorów w Polsce. Z danych dostarczonych przez eksperta Enzy Zaden wynika, że ​​powierzchnia pod pomidorami malinowymi w Polsce w 2019 roku wyniesie 550 hektarów. Pomidory czerwone jakościowe i wielkoowocowe były w tym czasie uprawiane bardzo oszczędnie, ponieważ uprawiano je tylko na 360 hektarach. Odmiany winogron zajmują ok. 100 ha, odmiany czerwone o masie 80-110 g – ok. 25 ha, a odmiany specjalne – koktajle i czereśnie – łącznie 37 ha.

Powierzchnia produkcji pomidorów malinowych znacznie wzrosła w ciągu 2 lat – w tym roku szacuje się, że obejmują one powierzchnię około 780 hektarów. Według ekspertów NSA w tym roku czerwone odmiany o wysokiej jakości i dużych owocach (wołowina) będą rosły na zaledwie 210 hektarach. Pomidory winogronowe zajmują tylko około 30 hektarów. Odmiany eksportowe (80-110 g) uprawiane są na 19 ha, a pomidory specjalistyczne (koktajle i wiśnie) na 40 ha.

READ  Wojsko polskie stacjonuje wśród migrantów na granicy białoruskiej Wiadomości polskie

Zwiększył się areał pomidorów malinowych, na co wpływa m.in. ogromna oferta ich odmian na rynku – w ostatnim czasie prawie każda firma nasienna testuje i wprowadza nowe produkty w kolorze takich owoców. Niektóre nowe odmiany nie różnią się dobrym smakiem związanym z pomidorami malinowymi. W porównaniu do danych z 2019 r. udział odmian malin wyniósł 16%, a w tym roku podwoił się – do 32%.

Po więcej informacji:
Rolnictwo, natura i jakość żywności w Holandii
www.go Government.nl/en

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *