Rolnicy pod presją: inflacja w gospodarstwach jest najwyższa od 1985 r.

Nowy raport dotyczący wołowiny i baraniny w Nowej Zelandii pokazuje, że inflacja gospodarstw osiągnęła najwyższy poziom od 1985 roku.

Ekonomista ds. wołowiny i baraniny Andrew Burt powiedział, że podczas gdy CPI pokazał roczną stopę inflacji w kraju na poziomie 6,9%, inflacja gospodarstw rolnych wyniosła 10,2% w ciągu roku do marca 2022 r., co jest najwyższym poziomem od 13,2% w 1985 r.

Całkowitą stopę inflacji w gospodarstwie obliczono, ważąc zmiany cen dla poszczególnych kategorii kosztów gospodarstw przez ich odsetek w całkowitych wydatkach gospodarstwa. Burt powiedział, że po wyłączeniu stóp procentowych koszty takie jak nawóz, siła robocza i nasiona wzrosły o 10,7%.

Burt powiedział, że wzrost cen nakładów był spowodowany wzrostem w trzech głównych obszarach wydatków: nawozy, wapno i nasiona o 23%, odsetki o 5,9% oraz naprawy, konserwacja i pojazdy o 10,4%.

Czytaj więcej:
* Rolnicy odczuwają mniejszą presję finansową
* Jak banki promowały produkt, który zabił nowozelandzkich rolników
* Rolnicy z Nowej Zelandii stają w obliczu nieuczciwej konkurencji ze strony importowanego ziarna

Federalne badanie bankowe rolników pokazuje, że rolnicy są w trudnej sytuacji – 14% z 1000 ankietowanych rolników stwierdziło, że byli pod nieuzasadnioną presją ze strony banków, chociaż 64% stwierdziło, że są zadowoleni ze swoich relacji bankowych, jak wynika z badania.

Prezes Federacji Rolników Andrew Hoggard powiedział, że warunki kredytowe banków stają się coraz bardziej rygorystyczne dla wszystkich rodzajów gospodarstw, a 21% rolników zgłasza bardziej rygorystyczne warunki.

Ankieta banku wykazała, że ​​w ciągu ostatnich sześciu miesięcy średnia wartość kredytu hipotecznego na farmę wzrosła z 3,6 mln USD do 4,1 mln USD, podczas gdy średnia wzrosła z 2,1 mln USD do 2,25 mln USD, a średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wzrosło do 4,58% z 3,95% w listopadzie. .

„W zeszłym tygodniu Bank Rezerw podniósł oficjalną stopę procentową o 50 punktów do 2%. W przypadku gospodarstwa z 4 milionami dolarów zadłużenia, wzrost stopy kredytowej o 100 punktów bazowych przekłada się na dodatkowe 40 000 dolarów kosztów odsetek rocznie” – powiedział Hoggard. . .

READ  Ceny paliwa osiągnęły najwyższy w historii poziom 3,15 USD za litr w porównaniu z 91 USD w Auckland
Opóźnienia w zakładach mięsnych oznaczają, że rolnicy nie mają takich przepływów pieniężnych, jakie normalnie otrzymują o tej porze roku.  Oznacza to, że przedłużenie kredytu w rachunku bieżącym jest często jedynym sposobem działania, aby utrzymać się na powierzchni do czasu, gdy zaległości w biznesie mięsnym zostaną usunięte.

Dean Williams / Rzeczy

Opóźnienia w zakładach mięsnych oznaczają, że rolnicy nie mają takich przepływów pieniężnych, jakie normalnie otrzymują o tej porze roku. Oznacza to, że przedłużenie kredytu w rachunku bieżącym jest często jedynym sposobem działania, aby utrzymać się na powierzchni do czasu, gdy zaległości w biznesie mięsnym zostaną usunięte.

Trzy czwarte rolników ma kredyt w rachunku bieżącym, podobnie jak w listopadzie. Średni limit kredytu w rachunku bieżącym wyniósł 283 000 $, co oznacza wzrost o 102 000 $, podczas gdy średni limit wzrósł z 70 000 $ do 125 000 $. O 7,1% wzrosły również stawki kredytów w rachunku bieżącym, wobec 6,28% w listopadzie. Badanie wykazało, że Sharemilkers miał najwyższą średnią 7,97%, a rolnicy uprawiający ziemię 6,55%.

Hayden Peter, hodowca owiec i bydła w Southland, powiedział, że nigdy wcześniej nie stawiał czoła tak zróżnicowanym wyzwaniom, a relacje między rolnikiem a bankiem są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.

Podobnie jak wielu rolników, Peter przedłużył również debety. Stało się tak z wielu powodów. Niedobór siły roboczej w zakładach mięsnych spowodował narastanie liczby ubitych zwierząt i znaczący wpływ na przepływy pieniężne. Powiedział, że ponieważ zwierzęta pozostały w gospodarstwie i nie zapewniały dochodu, aw niektórych przypadkach trzeba było im dodatkowo karmić po kosztach, potrzebna była dodatkowa gotówka.

Kredyty w rachunku bieżącym były na ogół wykorzystywane w okresie zimowym, kiedy nastąpił spadek przepływów pieniężnych, ale nadal były wydatki. Do listopada, kiedy bydło zostało ponownie ubite, farmerzy zmniejszyliby swoje debety, ponieważ mieli zastrzyk gotówki, powiedział Peter.

Hayden Peter, hodowca owiec i wołowiny z Southland

dostarczony / dostarczony

Hayden Peter, hodowca owiec i wołowiny z Southland

Zwiększone koszty paliwa, robocizny, nawozów, paliwa i odsetek były dodatkowymi szokami w dochodach i były przyczyną rozszerzenia limitu kredytu w rachunku bieżącym. Peter powiedział, że jeśli rolnik ma wystarczające zabezpieczenia, możliwe jest przedłużenie.

Wyzwaniem, przed którym stanęło wielu rolników, był fakt, że w bankach często dochodziło do dużej zmiany personelu. Oznaczało to, że nowi pracownicy banku nie byli świadomi specyficznych zmiennych biznesowych farmy, co może wpłynąć na sposób, w jaki będą informować dział kredytowy o specyficznych potrzebach farmy, powiedział Peter.

Peter powiedział, że rolnicy z południa ponosili również wydatki na suszę, które nie były częścią ogólnego budżetu rolnego.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wpływa na rolników, ponieważ duże kredyty hipoteczne w milionach miały bezpośredni wpływ na działalność rolniczą. Peter powiedział, że ustalenie stopy procentowej może pomóc im zabezpieczyć swoje zakłady.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top