Rosyjski złoty medalista olimpijski Jewgienij Ryłow nie mógł uczestniczyć w wiecu Putina

Rosyjski złoty medalista olimpijski Jewgienij Ryłow został wykluczony ze sportu na dziewięć miesięcy za udział w wiecu poparcia dla prezydenta Władimira Putina i inwazji Rosji na Ukrainę.

Rylov stanął na scenie, trzymając medale z innych dyscyplin olimpijskich podczas imprezy w zeszłym miesiącu Noszą marynarkę z literą „Z” na piersi. Litera nie jest częścią rosyjskiego alfabetu, ale stała się symbolem wsparcia dla sił rosyjskich po tym, jak została użyta jako znak na rosyjskich pojazdach opancerzonych operujących na Ukrainie.

Jewgienij Ryłow ze swoim złotym medalem w finale biegu na 100 m stylem grzbietowym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w lipcu ubiegłego roku.

Matthias Schrader/AFP

Krótkie oświadczenie światowego organu zarządzającego pływaniem, FINA, powiedział w czwartek, że „przyznał” wcześniejsze, nieopublikowane jeszcze orzeczenie komisji dyscyplinarnej o zakazie stosowania Ryłowa „po obecności i zachowaniu pana Ryłowa na imprezie w Łużnikach Stadion w Moskwie”.

Rylov był gwiazdą rosyjskiej drużyny pływackiej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w zeszłym roku z dwoma złotymi medalami.

Jego zakaz rozpoczął się w środę i obejmuje wszelkie międzynarodowe zawody. Wpływ na Ryłowa będzie prawdopodobnie głównie symboliczny, ponieważ FINA przedłużyła swoją decyzję o wykluczeniu konkurentów z Rosji i jej sojusznika Białorusi ze wszystkich wydarzeń międzynarodowych na pozostałą część 2022 roku.

Pojawiła się reakcja Ryłowa na podium podczas finału na 200 m, który również wygrał.

Maddy Meyer/Getty Images

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) wcześniej zabroniła Rosji i Białorusi udziału w mistrzostwach świata na Węgrzech w czerwcu i lipcu, ale zezwoliła im na udział w innych imprezach. W tym czasie FINA powiedziała, że ​​Rosja i tak planuje zbojkotować wszystkie międzynarodowe wydarzenia, czemu Rosja zaprzeczyła. To stanowisko zostało teraz wyjaśnione.

READ  Mistrz Anglii pokonał Indie, aby przetrwać w Pucharze Świata w Krykiecie Kobiet

„Biuro potwierdziło również swoje stanowisko, że rosyjscy i białoruscy sportowcy i działacze nie zostaną zaproszeni na żadne wydarzenie FINA do końca 2022 roku” – powiedział w czwartek FINA. Jurysdykcja FINA obejmuje szereg sportów wodnych, w tym pływanie, nurkowanie, piłkę wodną i pływanie artystyczne.