Rozpoczęły się przesłuchania w sprawie impeachmentu prezydenta USA Joe Bidena

Rozpoczęły się przesłuchania w sprawie impeachmentu prezydenta USA Joe Bidena

Republikanie w Izbie Reprezentantów rozpoczęli w nocy swoje pierwsze formalne przesłuchanie w sprawie impeachmentu wobec prezydenta Joe Bidena, twierdząc, że zamierzają „ponieść odpowiedzialność”, przedstawiając swoje sprawy opinii publicznej, swoim kolegom i sceptykom w Senacie.

Przewodniczący komisji nadzoru, sądownictwa oraz sposobów i środków wykorzystają pierwszą sesję dochodzenia w sprawie impeachmentu do przeglądu przedmiotowych kwestii konstytucyjnych i prawnych. Próbują wykazać, jak twierdzą, powiązania z zagranicznymi przedsiębiorstwami jego syna Huntera, chociaż kluczowi świadkowie twierdzą, że nie widzieli jeszcze rozstrzygających dowodów na niepodważalne przestępstwa.

Przewodniczący komisji nadzoru James Comer powiedział w swoich uwagach wstępnych, że prawodawcy dysponują „górą dowodów”, które wykażą, że Biden senior „nadużył swojego stanowiska publicznego dla korzyści finansowych swojej rodziny”.

Comer powiedział, że komisja będzie w dalszym ciągu „poszukiwać pieniędzy i dowodów, aby ponieść odpowiedzialność” przed narodem amerykańskim.

Jest to akt otwierający o wysokiej stawce dla Republikanów, którzy rozpoczynają proces, który może doprowadzić do ostatecznej kary dla prezydenta – kary za to, co Konstytucja określa jako „poważne przestępstwa i wykroczenia”.

Przesłuchanie odbywa się na kilka dni przed potencjalnym zawieszeniem działalności rządu, a Republikanie w Izbie Reprezentantów spotykają się z głębokim oporem w Senacie ze strony Republikanów zaniepokojonych politycznymi konsekwencjami impeachmentu i twierdzących, że skazanie Bidena i usunięcie go ze stanowiska jest prawie niemożliwe.

Gdy rozpoczęło się przesłuchanie, Demokraci wyświetlili ekran pokazujący dni, godziny i minuty pozostałe do zawieszenia działalności rządu, podczas gdy Kongres stara się sfinansować rząd przed ostatecznym terminem wyznaczonym w ten weekend.

„Za 62 godziny nastąpi zamknięcie rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a Republikanie rozpoczynają kampanię impeachmentu w oparciu o dawno obalane i zdyskredytowane kłamstwo” – powiedział republikanin Jamie Raskin, czołowy Demokrata w Komisji Nadzoru .

READ  Rabuka przeprasza i zapowiada, że ​​w najbliższej przyszłości zwróci się do narodu

Raskin zakwestionował legalność przesłuchania, ponieważ Izba nie głosowała za formalnym wszczęciem śledztwa w sprawie impeachmentu.

Powiedział, że Republikanie powracają do zarzutów postawionych przed pięcioma laty przez Donalda Trumpa, głównego rywala Bidena w wyborach w 2024 r., a które po raz pierwszy zostały podniesione podczas impeachmentu Trumpa w 2019 r.

Dodał: „Nie mają dowodów przeciwko prezydentowi Bidenowi, że popełnił przestępstwo nie do pokonania”.

W przesłuchaniu nie uczestniczyli świadkowie posiadający informacje na temat działalności rodziny Bidenów ani działalności Huntera Bidena. Zamiast tego komisja wysłuchała zeznań zewnętrznych ekspertów z zakresu prawa podatkowego, dochodzeń karnych i teorii prawa konstytucyjnego.

Jeden z czołowych świadków Partii Republikańskiej, Jonathan Turley, profesor prawa na Uniwersytecie George’a Washingtona i ekspert ds. impeachmentu, powiedział, że jego zdaniem Izba przekroczyła próg umożliwiający prowadzenie dochodzenia, ale obecne dowody są niewystarczające, aby postawić zarzuty.

„Nie sądzę, że obecne dowody poprą artykuły impeachmentu” – powiedział Turley.

Demokraci, którzy potępili śledztwo jako chwyt polityczny mający na celu zranienie Bidena i pomoc Trumpowi w jego ponownym ubieganiu się o urząd prezydenta, wezwali do wezwania Michaela Gerhardta, profesora prawa, który okazał się także ekspertem w zakresie poprzednich impeachmentów.

Opisując szczegółowo powody, które skłoniły Republikanów do zażądania impeachmentu Bidena, Gerhardt zakończył stwierdzeniem: „Jeśli to stanowi podstawę niniejszego śledztwa, nie jest ono wystarczające. Mówię to z całym szacunkiem”.

Protestujący na widowni noszą koszulki z twarzą i słowami przewodniczącego Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów USA Jamesa Comera "Brak dowodów".

W okresie poprzedzającym przesłuchanie Republikanie ujawnili szereg nowych dokumentów i wyciągów bankowych zawierających szczegółowe informacje o przelewach bankowych od chińskiego biznesmena do Huntera Bidena w 2019 r.

Hunter Biden podał adres swojego ojca w formularzu przelewu, co zdaniem Republikanów zapewnia wyraźne powiązanie z prezydentem.

READ  W pudełku z Sydney znaleziono porzuconego pytona o wartości 1000 USD

Abby Lowell, prawniczka Huntera Bidena, powiedziała, że ​​adres na przelewie, który według niego był pożyczką, widniał jako dom prezydenta w Delaware tylko dlatego, że był to adres w prawie jazdy Huntera Bidena i jego „jedynym stałym adresem w Białymstoku”. Dom.” czas”.

„Po raz kolejny poseł Comer promuje kłamstwa, aby poprzeć przesłankę – jakieś wykroczenie Huntera Bidena lub jego rodziny – która rozpływa się w powietrzu w momencie, gdy fakty wychodzą na jaw” – stwierdził Lowell w oświadczeniu.

Republikanie prowadzą śledztwo w sprawie Huntera Bidena od lat, odkąd jego ojciec był wiceprezydentem.

Chociaż pojawiały się pytania dotyczące etyki międzynarodowych interesów rodziny, żaden z dotychczasowych dowodów nie wykazał, że prezydent na swoim obecnym lub poprzednim stanowisku nadużył swojej roli, przyjął łapówki lub jedno i drugie.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *