Rząd Salomona potwierdza chińskie żądanie bezpieczeństwa, potępia dezinformację

Globalizm

Rząd Salomona potwierdza chińskie żądanie bezpieczeństwa, potępia dezinformację. Zdjęcia/Getty Images

Rząd Wysp Salomona potwierdził, że ambasada chińska w Honiarze zażądała wpuszczenia personelu bezpieczeństwa do kraju z Pekinu podczas brutalnych antyrządowych zamieszek w listopadzie zeszłego roku.

Aby wyjaśnić doniesienia dotyczące wycieku korespondencji dyplomatycznej między ambasadą chińską a władzami Wysp Salomona, rząd powiedział, że wydarzenia z listopada 2021 r. przeciążyły lokalną policję.

Oświadczył, że Wyspy Salomona nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa swojego personelu dyplomatycznego, w tym chińskich dyplomatów, którzy są szczególnie zagrożeni z powodu wrogości uczestników zamieszek wobec Pekinu.

Rząd potwierdził, że prośba o zezwolenie chińskim pracownikom ochrony dyplomatycznej na ochronę ambasady była rozważana, ale została tymczasowo wstrzymana podczas monitorowania sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

W końcu potwierdziła, że ​​żaden chiński personel bezpieczeństwa nie wszedł do kraju i żadna broń nie została wysłana z Pekinu, z wyjątkiem dostawy podrobionej broni palnej, którą Królewskie Siły Policyjne Wysp Salomona przechowywały i używały podczas szkolenia.

Rząd powiedział, że to niefortunne, że dezinformacja z anonimowych źródeł nadal zniekształca fakty i zniekształca dobre stosunki między Honiarą a Pekinem.

Australia zaniepokojona umową z Chinami

Tymczasem rząd Australii chce, aby rząd Wysp Salomona zrezygnował z planów podpisania proponowanego porozumienia o bezpieczeństwie z Chinami.

Australijska minister rozwoju międzynarodowego i Pacyfiku Z Cecilja Honiara odwiedza w tym tygodniu, aby spotkać się z premierem Wysp Salomona Manassehem Sogavari w celu omówienia porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między Wyspami Salomona a Chinami.

Cecilga powiedział, że Australia ma poważne obawy co do proponowanego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między Honiarą a Pekinem i nie widzi takiej potrzeby.

Powiedział, że Australia poprosiła Wyspy Salomona o rozważenie niepodpisania umowy i skonsultowanie się z rodziną Pacyfiku w duchu regionalnej otwartości i przejrzystości, zgodnie z ramami bezpieczeństwa Pacyfiku.

READ  Facet znajduje szybki sposób na usunięcie ozdób choinkowych. ze swoim samochodem

„Mamy poważne obawy związane z proponowaną umową bezpieczeństwa z Chinami, z którą nie zgadzamy się co do jej potrzeby, po części dlatego, że wierzymy, że dopiero niedawno widzieliśmy, jak rodzina Pacyfiku może współpracować, aby poradzić sobie z wyzwaniami bezpieczeństwa w regionie”.

„Idziemy naprzód. Wzywamy do kontynuowania dialogu z regionem w przejrzysty sposób”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top