Sir John Key mówi, że Luxon może ufać Winstonowi Petersowi

Sir John Key mówi, że Luxon może ufać Winstonowi Petersowi

Były premier Sir John Key twierdzi, że Christopher Luxon może zaufać Winstonowi Petersowi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Według najnowszego sondażu 1News Verian Partia Narodowa zdobędzie 46 mandatów, a ACT 13 mandatów, co oznacza, że ​​„preferowane” partnerstwo koalicyjne Christophera Luxona zdobędzie 59 mandatów, czyli o dwa mniej z 61 wymaganych do utworzenia rządu.

Osiem mandatów New Zealand First zaokrągliłoby tę liczbę do 67, co stanowiłoby wygodną większość, która byłaby w miarę odporna na wybory uzupełniające.

Sir John Breakfast powiedział dziś rano, że koalicja Narodowa i ACT-NZ First nie byłaby idealna, ale Luxon mógłby odnieść sukces, gdyby oznaczało to, że Partia Narodowa będzie w rządzie.

„Mogą sprawić, że to zadziała, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale rzeczywistość jest taka, jaką chciałbym, aby głosowanie w całym kraju było silniejsze i szczerze mówiąc, jeśli w głosowaniu uda się osiągnąć 51%, nie będę musiał się o nikogo martwić”.

„Czy Chris Luxon może ufać Winstonowi Petersowi? Cóż, biorąc pod uwagę jego publiczne komentarze, powiedziałbym, że tak, prawdopodobnie mógłby mu zaufać, że w razie potrzeby wystąpi z National”.

Zapytany, gdzie według niego wiodąca polityka ACT i Nowej Zelandii, Sir John odpowiedział, że będzie to zależeć od wydatków każdej ze stron.

Powiedział, że Peters i NZ First „tradycyjnie wydają bardzo dużo pieniędzy”, podczas gdy ACT chce obciąć wydatki rządowe.

„Jest to zatem naturalny obszar konfliktu”.

„Prawdopodobnie nie będzie to dotyczyło kwestii rasowych, ponieważ obaj przekazują dość podobne przesłania na temat wspólnego zarządzania i różnych rzeczy”.

Luxon już wcześniej ostrzegał opinię publiczną przed możliwością zawarcia przez New Zealand First porozumienia z Blokiem Lewicy, mówiąc, że zarówno Peters, jak i lider Partii Pracy Chris Hipkins mogą wycofać się ze swojej odmowy współpracy.

READ  103 nowe sprawy społeczne, jeszcze jedna śmierć z powodu covid

Ale nawet biorąc pod uwagę liczby Pierwszej Partii Nowej Zelandii, jak wynika z sondażu, blok lewicowy zdobędzie jedynie słabą większość 61 mandatów.

Najnowszy sondaż 1News Verian również pokazał, że Nowozelandczycy stopniowo decydują się na to, na kogo głosować, przy współczynniku „nie wiem” do „nie odpowiadam” wynoszącym 10%, co oznacza spadek o jeden punkt w porównaniu z ostatnim sondażem.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *