Sonda Curiosity NASA uchwyciła oszałamiające obrazy chmur na powierzchni Marsa

Sonda Curiosity NASA zrobiła zdjęcia chmur na Marsie – zgodnie z opisem na jej zdjęciu Post na blogu: „Cienkie kłęby pełne kryształków lodu, które rozpraszają światło zachodu słońca, a niektóre z nich błyszczą kolorem”.

Według NASA chmury są rzadkie w cienkiej atmosferze Marsa, ale zwykle tworzą się na równiku w najzimniejszej porze roku. Naukowcy zauważyli, że w zeszłym roku – dwa lata przed Ziemią – pojawiły się chmury, które zaczęły się formować wcześniej niż oczekiwano, więc były gotowe w tym roku.

Ruchome zdjęcie chmur dryfujących nad Mount Sharp na Marsie, wykonane przez sondę Curiosity NASA 19 marca.
NASA / JPL-Caltech / MSSS

Obrazy są nie tylko oszałamiające, ale także dostarczają nowych informacji zespołowi Curiosity z NASA. Wczesne chmury znajdują się na wyższych wysokościach niż większość chmur na Marsie – które zwykle unoszą się 37 mil nad powierzchnią planety i składają się z lodu wodnego. NASA twierdzi, że wysokie chmury są prawdopodobnie wykonane z zamrożonego dwutlenku węgla lub suchego lodu.

Ciekawostką były zarówno zdjęcia czarno-białe, jak i zdjęcia kolorowe – czarno-białe zdjęcia wyraźniej pokazują faliste szczegóły chmur.

Ciekawość uchwyciła te obrazy chmur na powierzchni Marsa po zachodzie słońca 31 marca.
NASA / JPL-Caltech / MSSS

Ale to kolorowe obrazy zrobione z kamery masztowej łazika i zestawione z kilku naprawdę niesamowitych zdjęć. NASA opisuje je:

Oglądane tuż po zachodzie słońca kryształy lodu wychwytują przytłumione światło, sprawiając, że wydają się świecić na ciemnym niebie. Te zmierzchowe chmury, znane również jako chmury nocne, jaśnieją, gdy są wypełnione kryształami, a następnie ciemnieją, gdy pozycja słońca na niebie spadnie poniżej jego wysokości. To tylko jedna przydatna wskazówka, której naukowcy używają do określenia jego wysokości.

Ciekawość robi również zdjęcia opalizujących chmur z masy perłowej, utrzymanych w pastelowych kolorach. Mark Lemmon, naukowiec zajmujący się atmosferą w Space Science Institute w Boulder w Kolorado, powiedział w publikacji NASA, że te kolory pochodzą z cząstek chmur, które są prawie identyczne pod względem wielkości. „Zwykle dzieje się to natychmiast po utworzeniu się chmur i wszystkie rosną w tym samym tempie” – wyjaśnił.

Sonda NASA Curiosity Mars wykryła te opalizujące chmury lub „masę perłową” 5 marca 3048 r. W dniu Marsa lub pierwszego dnia swojej misji.
NASA / JPL-Caltech / MSSS

Lemon powiedział, że był zachwycony kolorami tych chmur. Czerwony, zielony, blues i fiołki. „To naprawdę fajne widzieć na Marsie coś jasnego o tak wielu kolorach”.

Bardzo fajny.

READ  Europejska misja JUICES wystrzeli na Jowisza i jego księżyce: Jak oglądać

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *