SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA

NASA mówi Statek kosmiczny Double Asteroid Redirect Test (DART) dotarł do obiektów bazy kosmicznej Vandenberg Space Force Base (VSFB) SpaceX w celu wystrzelenia jeszcze w tym miesiącu.

Starannie zapakowany do wysyłki z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland (JHUAPL) w dniu 29 września, mały statek kosmiczny o masie 690 kg (~1500 funtów) został przetransportowany drogą lądową i dotarł do zewnętrznych zakładów przetwarzania VSFB 2 października. Tam technicy rozładowali DART, naładowali akumulatory i przeprowadzili szeroki zakres testów końcowych i kontroli, aby zweryfikować nominalne działanie wszystkich systemów statku kosmicznego po przebyciu prawie trzech tysięcy mil.

26 października statek kosmiczny jest ponownie gotowy do transportu, tym razem podróżując zaledwie kilka mil z Asrtotech do zakładów przetwarzania ładunku (PPF) SpaceX. Statek kosmiczny NASA znajduje się w hangarze głównego kompleksu startów kosmicznych 4 (SLC-4), gdzie ponownie używana rakieta Falcon 9 również przygotowuje się do lotu, teraz tylko ułamek mili od miejsca, z którego wkrótce rozpocznie lot.

W SpaceX PPF, DART będzie wyposażony w toksyczny hydrazynowy pędnik do sterów pozycyjnych i (prawdopodobnie, ale nie na pewno) ksenonowy pędnik do głównego układu napędowego jonów, inżynierowie i technicy przeprowadzą również końcowe prace zamykające, usuwając zabezpieczenia pokrywy, otwieranie i konfiguracja mechaniczna. Ogólnie przygotuj statek kosmiczny do startu.

Około 7-10 dni przed obecną datą startu NASA o 22:20 PST 23 listopada (05:20 UTC, 24 listopada), SpaceX umieści DART i jego włoskiego satelity LICIACube wewnątrz wyświetlacza ładunku Falcon 9. być stosunkowo małym binarnym karłem.

Technicy dekompilują DART po przybyciu VSFB. (USSF/NASA)
DART jest około dwa razy większy od Transiting Exoplanet Reconnaissance Satellite (TESS) SpaceX wystrzelonego w 2018 roku. (NASA)

Owiewka Sans i DART, podwójny dopalacz Falcon 9 B1063 i nowy górny stopień eksploatacyjny, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone do SLC-4E po raz pierwszy około 16 listopada, aby ukończyć przedpremierowy test zużycia na mokro i w ostrym ogniu. Falcon 9 powróci następnie do hangaru, gdzie SpaceX bezpiecznie zainstaluje ładunek z DART w kokonie. Poza niespodziankami, w pełni zintegrowana rakieta zostanie wprowadzona na platformę po raz ostatni na kilka dni przed startem.

READ  Podobno martwa gwiazda „Diabła Tasmańskiego” powraca do życia

Pomimo niewielkiego tonażu i wskaźników Dane publiczne NASA i SpaceX Falcon 9 jest bardziej zdolny do lądowania w miejscu startu po wystrzeleniu statku kosmicznego o 50% cięższego niż DART, a Falcon 9 B1063 podobno ląduje na statku dronów Oczywiście I Still Love You (OCISLY). Niezależnie od tego, DART będzie pierwszym międzyplanetarnym ładunkiem NASA, który zostanie wystrzelony na sprawdzonej w locie komercyjnym rakiecie i pierwszym w historii międzyplanetarnym startem Falcon 9 (z wyjątkiem TESS i DSCOVR, które technicznie pozostają pod grawitacyjnym wpływem systemu Ziemia-Księżyc).

SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA


Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *