SpaceX rozpoczyna swoją pierwszą prywatną misję załogową w kosmos

SpaceX wystrzelił czterech obywateli w kosmos w środę, rozpoczynając pierwszą w historii misję załogową na orbitę bez żadnych profesjonalnych astronautów na pokładzie. Misja, nazwana Inspiration4, to ostatnia prywatna wyprawa w kosmos, ponieważ firmy takie jak SpaceX Elona Muska konkurują o normalizację podróży kosmicznych, aby płacić turystom, a nie tylko rządowym astronautom.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała o godzinie 20:02 czasu wschodniego z platformy startowej 39A firmy w Kennedy Space Center NASA, lecąc ze wschodniego wybrzeża Florydy pod czystym nocnym niebem. Wewnątrz kapsuły znajduje się biznesmen-miliarder Jared Isakman, wyszkolony pilot i założyciel firmy obsługującej płatności Shift4 Payments, a także trzech innych, których wybrał i zapłacił za jazdę z nim: Hayley Arsenault, 29-letnia asystentka lekarza, która przeżyła raka; Christopher Sembrowski jest inżynierem danych w Lockheed Martin. oraz Sian Proctor, geolog i były kandydat na astronautę NASA.

Załoga skręcona wewnątrz Smoka Załogi SpaceX niezłomność Kapsuła na szczycie rakiety ponownie wykorzystała statek kosmiczny, który prawie rok temu wysłał czterech rządowych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ale w przypadku Inspiracji4 kapsuła nie zadokuje na stacji kosmicznej. Ma spędzić prawie trzy dni na orbicie Ziemi na większej wysokości, około 360 mil nad powierzchnią Ziemi – najdalszym ludzkim lotem kosmicznym od ostatniej misji wahadłowca kosmicznego NASA mającej na celu naprawę Teleskopu Hubble’a w 2009 roku.

Około dziewięć minut po starcie pierwszy człon startowy Falcona 9 powrócił na Ziemię, aby wylądować na barce na Oceanie Atlantyckim. Kilka minut później kapsuła Crew Dragon odłączyła się od drugiego stopnia rakiety, opuszczając ziemską atmosferę, wysyłając załogę Inspiration4 na orbitę. Kapsuła spędzi następne półtorej godziny stopniowo podnosząc swoją orbitę, wystrzeliwując przerywaną błyskawicę.

„Kapsuła Dragon i jej załoga znajdują się na symbolicznej orbicie” – powiedział inżynier i nadawca SpaceX Andy Tran. Kamera na żywo z wnętrza kapsuły pokazała, że ​​załoga dwukrotnie machała kciukami.

READ  Czy to jest odpowiedź na „dziesiątą chorobę”? Naukowcy identyfikują kluczową strategię zapobiegania

SpaceX

Misja działa jako zbiórka wielu milionów dolarów dla Szpitala Dziecięcego St. Jude, ośrodka badawczego non-profit, który zapewnia również bezpłatną opiekę dzieciom chorym na raka. Isaacman przekazał szpitalowi 100 milionów dolarów, a poprzez misję Inspiration4 zamierza zebrać kolejne 100 milionów dolarów. Ta część kampanii zbierania funduszy zebrała do tej pory około 30,8 miliona dolarów. Isaacman, który finansuje większość misji, nie powiedział, ile zapłacił za każde miejsce w Crew Dragon, ale zazwyczaj kosztują one około 55 milionów dolarów na osobę, zgodnie z raportem rządowym.

Kapsuła Crew Dragon od Inspiration4 została zaprojektowana z myślą o bardziej turystycznych przeżyciach niż astronauci NASA podczas lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Miesiące przed misją SpaceX zainstalowało masywną szklaną kopułę, w której normalnie znajdowałyby się drzwi dokujące stacji kapsuł, aby zapewnić pasażerom Inspiration4 360-stopniowy widok przestrzeni na orbicie. Chociaż szklana kopuła nie była testowana w kosmosie, dyrektor misji załogi SpaceX, Benji Reed, powiedział, że przeszła rygorystyczne testy i proces kwalifikacji przed sprawdzeniem, czy latanie jest bezpieczne.

Wydech Falcon 9 SpaceX jest oświetlony przez słońce zaraz po starcie, który miał miejsce niecałą godzinę po zachodzie słońca.
Ruletka Radość / Pogranicze

Załoga ma zaplanowane pewne działania na orbicie – oczekuje się, że Sembroski zagra na harfie Martina Guitara, która została umieszczona na pokładzie jako jeden z wielu programów sponsorowanych podczas misji. Proctor przywiózł poezję i trochę sztuki osobistej. Cała załoga uczestniczy w badaniu wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka. SpaceX, Translational Research Institute for Space Health (TRISH) w Baylor College of Medicine i badacze z Weill Cornell Medicine będą pobierać próbki biologiczne od pasażerów przed misją i planują zbierać dane biomedyczne pasażerów podczas misji.

To, gdzie i kiedy kapsuła ponownie wejdzie w ziemską atmosferę po trzydniowej misji, zależy od warunków pogodowych wokół wybrzeża Florydy. Ishaqan powiedział, że w razie potrzeby kapsuła może spędzić na orbicie nawet tydzień.

Aktualizacja 20:45 ET: Zaktualizowano o zdjęcia i dodatkowe informacje z transmisji na żywo SpaceX.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *