Sprzedaż Barfoot & Thompson biła nowe rekordy: „Kupujący nie odstraszyli” — Thompson

Biznes

OneRoof’s Need to Know Gospodarz, Frances Cook, opowiada, jak wspiąć się po drabinie rynku nieruchomości podczas hossy. Wideo / OneRoof

Wyższe stopy procentowe, zaostrzone standardy udzielania kredytów przez banki i zmiany podatkowe dla inwestorów nie ograniczyły sprzedaży domów przez największą agencję w Auckland w zeszłym miesiącu.

Peter Thompson, dyrektor zarządzający Barfoot & Thompson, ogłosił, że ustanowiono kolejne rekordy cenowe i sprzedano ponad 200 nieruchomości za 2 miliony dolarów.

Średnia w grudniu wyniosła 1 278 647 USD, co oznacza wzrost o 7,4% w kwartale i 17% rok do roku. Ale powiedział, że średnia 1 235 000 dolarów wzrosła o 22,9 procent rocznie.

„Rynek przyjął wiadomość o wyższych stopach procentowych, zaostrzonych standardach udzielania kredytów bankowych i zmianach w ograniczeniach podatkowych dla inwestorów, z dużym zainteresowaniem kupujących w Wigilię Bożego Narodzenia” – powiedział Thompson.

Zauważyła, że ​​agencja sprzedaje rocznie około jednej trzeciej domów w Auckland.

Rząd jest zdeterminowany, by zająć się kwestią przystępności mieszkań, premier Jacinda Ardern Powiedział W zeszłym miesiącu ceny domów pobiły nowy rekord.

Dane Instytutu Nieruchomości z 13 grudnia pokazały, że średnia krajowa cena domu osiągnęła 925 000 dolarów, co oznacza wzrost o 23,8 procent rocznie, co rodzi pytanie, kiedy można osiągnąć próg miliona dolarów.

Ardern powiedział, że rząd „używa wszystkich dostępnych narzędzi”, takich jak zmiany ustawień podatkowych, wsparcie dla kupujących pierwszy dom i zwiększenie podaży.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby zobaczyć zmianę warunków mieszkaniowych” – powiedziała.

„Nikt nie twierdzi, że krach na rynku mieszkaniowym będzie do zaakceptowania, ale nie możemy sobie pozwolić na te ogromne wzrosty cen rok po roku”.

Premier Jacinda Ardern powiedziała w zeszłym miesiącu, że rząd jest zdeterminowany, by zająć się przystępnością cenową mieszkań.  Zdjęcia: Mark Mitchell
Premier Jacinda Ardern powiedziała w zeszłym miesiącu, że rząd jest zdeterminowany, aby zająć się przystępnością cenową mieszkań. Zdjęcia: Mark Mitchell

Inni spodziewają się, że impreza z ceną domu wkrótce się skończy.

Bank Rezerw przewiduje 5-procentowy spadek w ciągu najbliższych kilku lat, a ANZ, największy bank w Nowej Zelandii, przewiduje 4-procentowy spadek do połowy tego roku. Ekonomiści z ASB również prognozują 4-procentowy spadek w tym roku, ale dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

READ  Odliczanie zapewnia dodatkowe dwa tygodnie płatnego urlopu każdemu pracownikowi „potwierdzającemu płeć” | 1 aktualności

Ale Thompson powiedział: „Kupujących nie odstraszają obecne ceny, a w grudniu sprzedaliśmy 255 domów za ponad 2 miliony dolarów. Pomimo tego, że przepisy Covid były poważnie utrudnione przez 15 tygodni, 2021 był najbardziej pracowitym rokiem w firmie od 2015 roku, na średnia Sprzedawaliśmy 1119 nieruchomości miesięcznie”.

Numery list ostatnio wzrosły.

Sprzedający wystawili w zeszłym miesiącu 948 nowych nieruchomości, a agencja ma obecnie na sprzedaż 3646 nieruchomości.

Thomson dostrzegł oczekiwania ekspertów co do zmian.

Większość komentatorów spodziewa się dalszego wzrostu cen w pierwszej połowie 2022 r., ale tempo wzrostu będzie spadać.

„Obrót na rynku nieruchomości w Auckland jest zawsze nieregularny w pierwszych tygodniach roku, a wszelkie trendy w zakresie cen i wielkości sprzedaży prawdopodobnie nie zostaną zidentyfikowane do czasu opublikowania danych z lutego na początku marca” – powiedział.

Grudzień był spokojniejszy niż wiele innych miesięcy, z 911 sprzedażą w porównaniu do listopadowego wzrostu o 1182. W grudniu 2020 r. agencja sprzedała 1479 domów w Auckland.

pojedynczy dach

Ogłoszono, że 87 procent jego sprzedaży w zeszłym roku przekroczyło 500 000 USD, co oznacza, że ​​w tym przedziale średnio 1071 sprzedaży miesięcznie.

Z całej jego sprzedaży w zeszłym roku 21 procent przekroczyło 2 miliony dolarów.

Sprzedaż nieruchomości w północnym, północnym i południowym Auckland również była silna.

Kategorie te odnotowały w grudniu sprzedaż przekraczającą 105 mln USD.

Thompson powiedział, że średnia miesięczna sprzedaż w tym roku na tych rynkach wyniosła 95,5 miliona dolarów.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top