Średnia cena domu wynosi teraz ponad 1 milion USD

Rynek nieruchomości osiągnął w zeszłym miesiącu nowe wyżyny, ponieważ mediana wartości domów mieszkalnych po raz pierwszy przekroczyła milion dolarów.

Rynek nieruchomości osiągnął w zeszłym miesiącu nowe wyżyny, ponieważ mediana wartości domów mieszkalnych po raz pierwszy przekroczyła milion dolarów.

W zeszłym miesiącu mediana krajowej wartości domu wyniosła 1 002 153 USD, co oznacza wzrost o 27 procent rok do roku.
Zdjęcie: RNZ / Nate McKinnon

Średnia wartość wzrosła o 5,3 procent w ciągu trzech miesięcy do października, w porównaniu ze wzrostem o 3,6 procent we wrześniu, według Quotable Value (QV).

„Z pewnością nadal są kupujący chętni do zaangażowania się w transakcje na rynku nieruchomości pomimo ciągłej niepewności związanej z Covid-19 i wpływu, jaki może to mieć na ożywienie gospodarcze” – powiedział David Nagel, dyrektor generalny QV.

W zeszłym miesiącu mediana krajowej wartości domu wyniosła 1 002 153 USD, co oznacza wzrost o 27 procent rok do roku.

Średnia wartość obszaru Oakland wzrosła o 5,6 procent do 1 427 896 USD.

„Ciągłe niedobory podaży spowodowały wzrost cen we wszystkich 16 lokalizacjach metra, które monitorujemy” – powiedział Nagel.

„Ponieważ stopy procentowe rosną szybciej niż początkowo oczekiwano, wydaje się, że istnieje element paniki przy kupowaniu nieruchomości ze strony tych, którzy są na rynku nieruchomości od jakiegoś czasu i chcą ustabilizować oprocentowanie kredytów hipotecznych, które pozostaje na historycznie niskim poziomie” powiedział.

Żaden z 16 głównych obszarów metropolitalnych monitorowanych przez QV nie odnotował spadku średniej wartości.

Wśród głównych ośrodków, Lake District of Christchurch i Queenstown odnotowały 10-procentowy wzrost.

Manawatū-Whanganui nadal było obszarem o najsilniejszym wzroście (35%) w ciągu ostatniego roku, za nim plasowały się Canterbury i Hawke’s Bay z 34% oraz Zachodnie Wybrzeże z 33%.

Najniższe roczne tempo wzrostu z tych trzech odnotowano na Wyspie Południowej, z Southland o ponad 20 procent, Tasman o 22 procent, a Otago o 24 procent.

READ  Właścicielka restauracji stoi za darmowymi szczepieniami na ryby z frytkami

Pomimo podwyżek, Nagel powiedział, że rynek ma tendencję spadkową, ze względu na wyższe stopy procentowe i możliwość wprowadzenia ograniczeń w zakresie pożyczek od długu do dochodu, które wpływają na zdolność niektórych kupujących do uzyskania kredytu.

„Myślę, że nadal będziemy obserwować stopniowe spowolnienie tempa wzrostu, zwłaszcza w związku z anegdotycznymi doniesieniami o wzroście liczby ofert pojawiających się na rynku w miarę zbliżania się do miesięcy letnich”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top