Swatik pędzle Oddał na bok, aby wygrać drugi tytuł French Open

Iga Swatic zdobyła swój drugi tytuł French Open, pokonując w sobotnim finale młodą Coco Gauff, a światowy numer jeden odniósł 35. z rzędu zwycięstwo.

21-latek odniósł zwycięstwo 6:1,6:3 nad Court Philippe Chatrier w zaledwie 68 minut, wyrównując rekord Venus Williams na najdłuższe zwycięstwo kobiety XXI wieku.

Świątek świętowała w tym roku szósty z rzędu tytuł w Pudełku Graczy wraz z przyjaciółmi i rodziną.

„Powiedziałem Coco 'nie płacz’ i to właśnie robię. Gratulacje dla Coco” – powiedział wzruszony Świątek.

„Wykonujesz świetną robotę. W twoim wieku byłem pierwszym rokiem w trasie i nie wiedziałem, co robię. Znajdziesz to, jestem tego pewien”.

Nieszczęśliwy Gauff siedział na swoim miejscu ze łzami w oczach po nerwowym występie, przerywanym 23 faulami niekompulsywnymi i trzema faulami podwójnymi.

18-letniej Amerykance nie udało się zostać najmłodszym mistrzem singli Grand Slam od czasu, gdy Maria Sharapova wygrała Wimbledon w 2004 roku.

„Chcę pogratulować Aidze, to, co zrobiła podczas trasy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, było niesamowite” – powiedział Gauff, a łzy znów napłynęły, gdy podziękowała swojemu zespołowi.

„Mam nadzieję, że zagramy w większej liczbie finałów i może uda mi się wygrać jeden… Chcę podziękować mojej drużynie, przepraszam, że nie mogłem tego dzisiaj mieć”.

Świątek, dopiero dziesiąta kobieta, która wygrała wiele turniejów French Open w erze Open, przegrała w turnieju tylko jednego seta – z Chinką Zheng Qinwen w czwartej rundzie.

Teraz wygrała wszystkie trzy profesjonalne spotkania z Gauffem, który grał w swoim pierwszym dużym finale.

Gauff skupi teraz swoją uwagę na niedzielnym finale gry podwójnej, gdzie zmierzy się z ulubieńcami domu, Caroline Garcia i Kristiną Mladenovic, obok rodaczki Jessiki Pegoli.

Świątek poprawiła swój imponujący rekord w finale, wygrywając swoją ostatnią dziewiątkę w WTA Tour.

Świątek wyraziła swoje poparcie dla Ukrainy podczas wręczania pucharu, mimo że przed finałem powiedziała, że ​​nie czuje się gotowa do rozmów o sprawach pozasądowych.

READ  Norwich City: Mecze strzałowe Premier League Plashita Canary

„Chcę powiedzieć Ukrainie: bądźcie silni, wojna wciąż trwa” – powiedziała, skandując z trybun.

Gauff wyglądał na zdenerwowanego w pierwszych wymianach, a seria niewymuszonych błędów dała Świątkowi przerwę w pierwszym meczu.

Osiemnaste miejsce znalazło się 3-0 i padło dwa razy w zaledwie 16 minut po meczu, gdy potężny kopniak z bekhendu Świątek pomógł jej wygrać długi trzeci mecz na piątym breakpointu.

Gauff w końcu dotarł do płyty z chwiejnym chwytem ku uciesze tłumu, ale przegrał seta po raz pierwszy w turnieju zaledwie kilka minut później.

Świątek nie grała najlepiej, ale zwycięzca z bekhendu przez pole strzelił dwa sety i wykorzystał drugą szansę, gdy Gauff uderzył szeroko.

Polak dał przeciwnikowi potencjalną drogę powrotną do meczu, dokonując czterech faulu nieobowiązkowych, aby oczyścić jej serw w pierwszym meczu drugiego seta.

Świątek odzyskała siły pomimo wciąż pojawiających się błędów z Gauffa, wracając na poziom 2-2.

Zrobiłeś pięć prostych gier, aby wejść do jednego z tytułów, tracąc przy tym tylko pięć punktów.

Gauff kopał głęboko, by zmusić Świątka do wysłania trofeum.

Ale najlepsze rozstawienie zrobiło właśnie to w swoim pierwszym punkcie meczu, wślizgując się do czerwonej gliny z radości, gdy Gauff posłał długi powrót.