Swoboda burzy do niecałych siedmiu 60 metrów w Toruniu | raport

Swoboda burzy do niecałych siedmiu 60 metrów w Toruniu |  raport

W sobotę (5) Ewa Swoboda wydała kolejne ważne oświadczenie, pobijając po raz pierwszy w swojej karierze siedem sekund na 60 metrów, ustanawiając rekord świata wynoszący 6,99 sekundy. Halowe Mistrzostwa Polski W Toruniu.

Halowa mistrzyni Europy 2019 ma obecnie w tym roku cztery najszybsze czasy, a ten ostatni wynik plasuje ją w pierwszej dziesiątce światowej listy wszechczasów. To kolejny rekord Polski 24-latki i pierwsze podanie kobiet na 60 m poniżej siedmiu sekund, odkąd Muriel Ahori uzyskała czas 6,97 i zdobyła halowy tytuł mistrzyni świata w Birmingham w 2018 roku.

Swoboda pojedzie teraz na 22. Halowe Mistrzostwa Świata IAAF do Belgradu z zamiarem zdobycia złotego medalu, a w sezonie, w którym czterech zawodników uzyskało wynik 7,05 lub więcej, wszystko wskazuje na ekscytującą walkę o tytuł.

Swoboda weszła do mistrzostw kraju jako liderka świata po ustanowieniu 11 lutego rekordu Polski na Orlin Cup w Łodzi wynoszącym 7,00. Dla niej były to pierwsze zawody od niemal ośmiu miesięcy po kontuzji. Następnie nieznacznie pokonała pięciokrotną złotą medalistkę olimpijską z Jamajki Elaine Thompson Hirah w zawodach Aurelien Copernicus Trophy, również w Toruniu, 22 lutego – 7.03–7.04.

Po uzyskaniu czasu 7,09 sekundy i wygraniu sobotniej eliminacji Swoboda wrócił wkrótce potem, poprawiając ten czas o jedną dziesiątą sekundy, zdobywając tytuł mistrza kraju, wyprzedzając specjalistkę od płotków Pię Skrzyszowską (7,12 PB).

Drugim na światowym poziomie występem w sobotę w Toruniu była mistrzyni Europy do lat 23 w siedmioboju Adriana Sulík, która poprawiła rekord życiowy na poziomie 4756 punktów i wygrała pięciobój. 22-latek zaczął od wyniku 8,36 m w biegu na 60 m przez płotki, następnie w skoku wzwyż uzyskał wynik 1,89 m, w pchnięciu kulą rzucił 13,50 m, w skoku w dal skoczył na odległość 6,26 m, a w biegu na 800 m uzyskał czas 2:12,82. ustanowić rekord życiowy w tym wyścigu. świat jak dotąd w tym roku. Na drugim miejscu znalazła się Polina Legarska z 4593 punktami.

READ  QR zaprzestanie organizowania imprez w Lakeside z powodu „potencjalnych obaw o bezpieczeństwo”

Innymi zwycięzcami pierwszego dnia zawodów byli Dominik Kubik, który po fotofiniszu pokonał Przemysława Sławikowskiego i zdobył tytuł mistrza biegu na 60 m mężczyzn, a obaj zawodnicy uzyskali notę ​​6,66, a także srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Świata 2014 Angelika Ciszówka w biegach na 1500 metrów kobiet i Claudia Cecchiarz w wyścigu kobiet. Bieg na 60 m przez płotki.

Justyna Świty-Ercetic w niedzielę drugiego dnia mistrzostw ustanowiła kolejny rekord Polski, uzyskując czas 51,04 sekundy na 400 metrów, wyprzedzając Annę Kielbasińską 51,20 i Natalię Kaczmarek 51,24 sekundy. Patrik Sieradzki zwyciężył na 800 metrów mężczyzn z czasem 1:51,59 minuty, a Ciszczukka zwyciężyła na 800 metrów kobiet z czasem 2:07,55 minuty.

Konrad Bukovici rzucił 21,53 m i zdobył tytuł w pchnięciu kulą, wyprzedzając Michała Haratka z 21,07 m.