Swoboda burzy do niecałych siedmiu 60 metrów w Toruniu | raport

Swoboda burzy do niecałych siedmiu 60 metrów w Toruniu |  raport

W sobotę (5) Ewa Swoboda wydała kolejne ważne oświadczenie, pobijając po raz pierwszy w swojej karierze siedem sekund na 60 metrów, ustanawiając rekord świata wynoszący 6,99 sekundy. Halowe Mistrzostwa Polski W Toruniu.

Halowa mistrzyni Europy 2019 ma obecnie w tym roku cztery najszybsze czasy, a ten ostatni wynik plasuje ją w pierwszej dziesiątce światowej listy wszechczasów. To kolejny rekord Polski 24-latki i pierwsze podanie kobiet na 60 m poniżej siedmiu sekund, odkąd Muriel Ahori uzyskała czas 6,97 i zdobyła halowy tytuł mistrzyni świata w Birmingham w 2018 roku.

Swoboda pojedzie teraz na 22. Halowe Mistrzostwa Świata IAAF do Belgradu z zamiarem zdobycia złotego medalu, a w sezonie, w którym czterech zawodników uzyskało wynik 7,05 lub więcej, wszystko wskazuje na ekscytującą walkę o tytuł.

Swoboda weszła do mistrzostw kraju jako liderka świata po ustanowieniu 11 lutego rekordu Polski na Orlin Cup w Łodzi wynoszącym 7,00. Dla niej były to pierwsze zawody od niemal ośmiu miesięcy po kontuzji. Następnie nieznacznie pokonała pięciokrotną złotą medalistkę olimpijską z Jamajki Elaine Thompson Hirah w zawodach Aurelien Copernicus Trophy, również w Toruniu, 22 lutego – 7.03–7.04.

Po uzyskaniu czasu 7,09 sekundy i wygraniu sobotniej eliminacji Swoboda wrócił wkrótce potem, poprawiając ten czas o jedną dziesiątą sekundy, zdobywając tytuł mistrza kraju, wyprzedzając specjalistkę od płotków Pię Skrzyszowską (7,12 PB).

Drugim na światowym poziomie występem w sobotę w Toruniu była mistrzyni Europy do lat 23 w siedmioboju Adriana Sulík, która poprawiła rekord życiowy na poziomie 4756 punktów i wygrała pięciobój. 22-latek zaczął od wyniku 8,36 m w biegu na 60 m przez płotki, następnie w skoku wzwyż uzyskał wynik 1,89 m, w pchnięciu kulą rzucił 13,50 m, w skoku w dal skoczył na odległość 6,26 m, a w biegu na 800 m uzyskał czas 2:12,82. ustanowić rekord życiowy w tym wyścigu. świat jak dotąd w tym roku. Na drugim miejscu znalazła się Polina Legarska z 4593 punktami.

READ  Trener Queensland Maroons Billy Slater Josh Hannay Nadchodzący trener NRL Aktualności Rekiny wygrywają Tymczasowy trener Cowboys Origin Series

Innymi zwycięzcami pierwszego dnia zawodów byli Dominik Kubik, który po fotofiniszu pokonał Przemysława Sławikowskiego i zdobył tytuł mistrza biegu na 60 m mężczyzn, a obaj zawodnicy uzyskali notę ​​6,66, a także srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Świata 2014 Angelika Ciszówka w biegach na 1500 metrów kobiet i Claudia Cecchiarz w wyścigu kobiet. Bieg na 60 m przez płotki.

Justyna Świty-Ercetic w niedzielę drugiego dnia mistrzostw ustanowiła kolejny rekord Polski, uzyskując czas 51,04 sekundy na 400 metrów, wyprzedzając Annę Kielbasińską 51,20 i Natalię Kaczmarek 51,24 sekundy. Patrik Sieradzki zwyciężył na 800 metrów mężczyzn z czasem 1:51,59 minuty, a Ciszczukka zwyciężyła na 800 metrów kobiet z czasem 2:07,55 minuty.

Konrad Bukovici rzucił 21,53 m i zdobył tytuł w pchnięciu kulą, wyprzedzając Michała Haratka z 21,07 m.