Szczyt Pacyfiku: Biden ogłasza nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Wyspami Cooka i Niue

Szczyt Pacyfiku: Biden ogłasza nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Wyspami Cooka i Niue
Premier Niue Dalton Taglagi i sekretarz stanu USA Antony Blinken w Białym Domu.

Departament Stanu USA

Premier Niue Dalton Taglagi i sekretarz stanu USA Antony Blinken w Białym Domu.

Stany Zjednoczone nawiązały stosunki dyplomatyczne z Niue i Wyspami Cooka w czasie, gdy prezydent Joe Biden stara się pozyskać region Pacyfiku, aby stawić czoła wpływom Chin w regionie.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak Biden ogłosił uznanie Nowej Zelandii na marginesie swojego drugiego dorocznego szczytu z przywódcami wysp Pacyfiku, który odbył się w tym tygodniu w Białym Domu.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare i jego odpowiednik z Vanuatu Sato Kelman nie byli w Waszyngtonie.

Sogavare odrzucił zaproszenie Bidena, a Kelmanowi grozi wotum nieufności w parlamencie.

Oczekuje się, że ambasady USA zostaną otwarte zarówno na Wyspach Cooka, jak i w Niue, w tym na Vanuatu, „na początku przyszłego roku”.

Ambasada USA na Wyspach Salomona została ponownie otwarta w lutym po 30 latach nieobecności, a w maju uruchomiono misję dyplomatyczną na Tonga.

1 wiadomość

Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta kończy burzliwą wizytę w Stanach Zjednoczonych spotkaniem z Antonym Blinkenem w Waszyngtonie, 23 listopada 2021 r.

Biden ma ogłosić wielomilionowe projekty infrastrukturalne na Pacyfiku, w tym projekt podmorskiego kabla mającego na celu poprawę łączności internetowej.

W oświadczeniu stwierdził, że nowe stosunki zarówno z Niue, jak i Wyspami Cooka pogłębią współpracę Ameryki w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ochrony granic morskich i zasobów morskich oraz promowania „wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku”.

Prezydent oświadczył, że uznaje oba kraje za niepodległe i suwerenne państwa.

Potwierdził partnerstwo USA-Pacyfik osiągnięte na ubiegłorocznym szczycie, którego celem jest wzmocnienie współpracy poprzez stosunki handlowe, bezpieczeństwo i dyplomatyczne.

Stany Zjednoczone planują ścisłą współpracę z Wyspami Cooka, Niue, Forum Wysp Pacyfiku i Wspólnotą Pacyfiku w celu wzmocnienia regionalizmu Pacyfiku.

Mianował Pan pierwszego wysłannika USA na Forum Wysp Pacyfiku [Frankie Reed]. Dzisiejsze uznanie i nawiązanie stosunków dyplomatycznych nie tylko wzmocni nasze więzi w regionie, ale także pomoże ukształtować wspólną przyszłość, do której dążymy – przyszłość większego bezpieczeństwa, dobrobytu i godności dla wszystkich.

READ  Wybory w Niemczech: socjaldemokraci o włos pokonali blok Merkel

„Wspólnie zamierzamy dostosować cele pierwszej w historii amerykańskiej strategii TPP do priorytetów Pacyfiku zawartych w Strategii Błękitnego Pacyfiku 2050 Forum Wysp Pacyfiku”.

Premier Niue Dalton Tagilagi powiedział, że do historycznego wydarzenia wtorku przygotowywali się 12 miesięcy.

Specjalny wysłannik USA na Forum Wysp Pacyfiku Frankie Reed (z prawej) na szczycie Pacific Solutions Summit w Rarotonga w sierpniu.  Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone wezmą udział w listopadowym spotkaniu przywódców forum na Wyspach Cooka w charakterze obserwatora.

Ambasada USA w Wellington

Specjalny wysłannik USA na Forum Wysp Pacyfiku Frankie Reed (z prawej) na szczycie Pacific Solutions Summit w Rarotonga w sierpniu. Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone wezmą udział w listopadowym spotkaniu przywódców forum na Wyspach Cooka w charakterze obserwatora.

„Nie mogliśmy się doczekać tego dnia, odkąd Stany Zjednoczone ogłosiły w zeszłym roku, że uznają Niue za suwerenny naród.

„Mamy długą historię przyjaznych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. W Niue mieszka niewielka społeczność obywateli amerykańskich i sądzę, że mamy także społeczność mieszkańców Niue, którzy zdecydowali się uczynić Amerykę swoim domem” – powiedział Taglagi.

Zamiast premiera Chrisa Hipkinsa na szczycie w Waszyngtonie weźmie udział minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta.

Dwudniowy szczyt Bidena rozpoczął się we wtorek powitaniem przez prezydenta przywódców w Białym Domu, po którym nastąpił roboczy lunch.

Po południu specjalny wysłannik Bidena ds. zmian klimatycznych, John Kerry, dołączył do przywódców, aby omówić tę kwestię.

Sekretarz stanu Antony Blinken i ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wydali kolację w Departamencie Stanu, gdzie Wyspy Cooka i Niue zostały dyplomatycznie uznane.

Szczyt będzie kontynuowany w środę, kiedy Kerry wyda śniadanie z szefową USAID Samanthą Power, przywódcami z regionu Pacyfiku i społecznością filantropijną, aby dalej omawiać zmiany klimatyczne.

Wizytujący przywódcy spotkają się także z członkami Kongresu i wezmą udział w okrągłym stole z sekretarz skarbu Janet Yellen na temat handlu i inwestycji.

Spotkanie przywódców Forum Wysp Pacyfiku zaplanowano na listopad w Rarotonga, a Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą w nim uczestniczyć w charakterze obserwatora.

READ  Australia ma pierwszą nadwyżkę budżetową od 15 lat

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *