Teleskop Hubble’a pomaga znaleźć sześć martwych galaktyk z wczesnego Wszechświata

Myślisz, że wielkie galaktyki w wczesny wszechświat Byłoby mnóstwo „paliwa” dla nowych gwiazd, ale ostatnie odkrycie wskazuje, że nie zawsze tak było. Astronomowie korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) znaleźli Sześć wczesnych galaktyk (około 3 miliardy lat później) wielka eksplozja), który był niezwykle „martwy” – czyli zabrakło nam zimnego wodoru potrzebnego do formowania się gwiazd. Według głównej badaczki Kate Whitaker był to szczytowy okres narodzin gwiazd, więc zniknięcie tego wodoru jest tajemnicą.

Zespół odkrył galaktyki dzięki potężnym soczewkom grawitacyjnym, wykorzystując gromady galaktyk do zaginania i wzmacniania światła z wczesnego wszechświata. Hubble wskazał, gdzie gwiazdy powstały w przeszłości, podczas gdy ALMA wykryła zimny pył (zamiennik wodoru), aby pokazać, gdzie powstały gwiazdy, jeśli niezbędne składniki były obecne.

Uważa się, że od tego czasu galaktyki rozszerzyły się, ale nie poprzez tworzenie gwiazd. Zamiast tego rósł poprzez fuzje z małymi galaktykami i innymi gazami. Każda późniejsza formacja będzie co najwyżej ograniczona.

Wyniki są świadectwem połączonej siły Hubble’a i ALMA, nie wspominając o możliwościach Hubble’a Dekady po premierze. Jednocześnie podkreśla ograniczenia zarówno technologii, jak i ludzkiego zrozumienia, zadając szereg pytań. Whitaker zauważył, że naukowcy nie wiedzą, dlaczego galaktyki umierają tak szybko, ani co się stało z cięciami paliwa. Czy gaz został szybko podgrzany, wydalony lub zużyty? Udzielenie odpowiedzi może zająć trochę czasu, jeśli odpowiedzi są możliwe.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top