Tenis: Rafael Nadal pokonuje Matteo Berrettiniego i awansuje do finału Australian Open

Sport

Rafael Nadal z Hiszpanii świętuje pokonanie Matteo Berrettiniego z Włoch w meczu półfinałowym Australian Open. Zdjęcie / AP

Rafael Nadal awansował do finału Australian Open po wygranej kolejką górską z Matteo Berrettinim tego popołudnia.

Zwycięstwo Nadala było pełne zwrotów akcji po tym, jak 35-latek wyglądał na niepokonanego, gdy ścigał się przez pierwsze dwa sety w mniej niż 80 minut.

W końcu triumfował 6-2 6-3 3-6 6-3, aby ustawić decydenta przeciwko zwycięzcy drugiego półfinału między Daniilem Miedwiediewem i Stefanosem Tsitsipasem, który rozegrano zeszłej nocy.

Nadal ściga się za nieśmiertelnym 21. Wielkim Szlemem, a Hiszpanowi dzieli tylko jedno zwycięstwo od wyprzedzenia Rogera Federera i Novaka Djokovica — oraz od zdobycia pierwszej korony Australian Open od 2009 roku.

Nadal dominował przez pierwsze dwa sety, przesuwając Włocha po korcie, jednocześnie dyktując grę. Po tym, jak Nadal objął prowadzenie 4-0 w drugim secie, rozstawiony z siódmym setem Berrettini zdobył tylko jeden punkt w swoim drugim serwisie w 11 próbach.

Z zamkniętym dachem Rod Laver Arena z powodu ulewnego lokalnego deszczu, a następnie wysokiej wilgotności w budynku, piłka była ciężka i płaska, co pomagało Nadalowi utrzymać piłkę w grze.

Prawie wszystkie długie rajdy w pierwszych dwóch setach poszły drogą szóstego rozstawionego Hiszpana leworęcznego.

Ale Berrettini odwrócił to w połowie trzeciego seta. Po tym, jak do tego czasu nie miał punktu przełamania, Berrettini miał trzy w ósmym meczu trzeciego seta i skonwertował swój drugi, prowadząc 5-3.

Następnie trzymał serw w następnym meczu na czterech kolejnych punktach, aby wysłać mecz do czwartego seta.

Nadal wykonał kluczowy ruch taktyczny w połowie czwartego seta, kiedy wycofał się dalej za linię bazową, gdy odbił serwis Berrettiniego.

Berrettini zdobył w tym momencie ponad 20 punktów z rzędu za zagrywkę — a ruch Nadala okazał się genialny.

READ  Priorytety transferowe Bayernu Monachium: przybycie Sadio Mane oznacza odejście Roberta Lewandowskiego i Serge'a Gnabry'ego

Od tego momentu procent pierwszego serwisu Berrettiniego spadł, a Nadal zaatakował, aby zapewnić sobie przerwę w serwisie 4-3.

To była bardzo dramatyczna gra serwisowa, ponieważ Berrettini obronił dwa breakpointy, zanim ostatecznie został zmuszony do zapłacenia ceny za swój pierwszy serwis i forhendów, które go opuściły, gdy miało to największe znaczenie.

Zwycięstwo Nadala sprawiło, że stał się czwartym najstarszym mężczyzną w historii, który zagrał w finale wielkiego szlema.

To jego szósty finał Australian Open, ale wciąż walczy o swój drugi tytuł w Melbourne Park – osiągnięcie, które uczyniłoby go zaledwie czwartym graczem, który dwukrotnie wygrał wszystkie cztery wielkie szlemy.