„To masakra!” Polski Urząd Sportu upamiętnia masakry na tle antysemickim po zwycięstwie nad reprezentacją Izraela

„To masakra!”  Polski Urząd Sportu upamiętnia masakry na tle antysemickim po zwycięstwie nad reprezentacją Izraela

Polski Związek Piłki Nożnej uczcił zwycięstwo kraju nad Izraelem, przywołując historyczne pogromy Żydów, określając wczorajszy mecz mianem „pogromu”.

the Żydowska Agencja Telegraficzna Na stronie internetowej PZPN na Facebooku pojawił się komunikat po zwycięstwie europejskiej reprezentacji nad Izraelem 4:0 w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2020. „To jest program! Pokonać Izrael 4:0!” W komunikacie opublikowanym po zakończeniu wtorkowego meczu w Warszawie napisano:

W języku angielskim słowo „masakra” stało się skrótem oznaczającym zorganizowaną masakrę określonej grupy etnicznej. Ale tego słowa używa się bardziej szczegółowo w odniesieniu do masowych mordów na tle antysemickim, szczególnie w Rosji.

Rosyjskie słowo weszło do języka angielskiego w XIX wieku, gdzie było powszechnie używane do opisania ataków na Żydów w Imperium Rosyjskim. W Polsce określa się nim pogrom galicyjski z 1846 r. Podczas tzw. powstania polscy chłopi mordowali nie-Żydów z klas panujących.

Łukasz Fabiański z Polski podczas meczu eliminacyjnego Grupy G UEFA Euro 2020 pomiędzy Polską a Izraelem, 10 czerwca 2019 r. w Warszawie.

Rafał Rusic/PressFocus/MP Media/Getty Images

Stosunki między Izraelem a prawicowym rządem Polski osiągnęły w ostatnich latach najniższy poziom. Stosunki między obydwoma krajami zostały zasadniczo zniszczone w wyniku wprowadzenia nowego polskiego prawa, które zabraniało Polsce udziału w Holokauście.

W lutym polski premier odwołał podróż do Izraela po tym, jak izraelskie media zacytowały izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który powiedział, że „Polacy współpracowali z Niemcami” podczas nazistowskiego ludobójstwa. Biuro Netanjahu wydało później wyjaśnienia, w których wyjaśnił, że „mówił o Polakach, a nie o narodzie polskim czy państwie polskim”. Poinformował Reuters.

Wielu Polaków odmówiło przyjęcia badań historycznych wskazujących, że tysiące osób w kraju współpracowało z nazistami i ułatwiało Holokaust. Tysiące Polaków w kraju także ryzykowało życie, pomagając Żydom. Podczas II wojny światowej w Holokauście zginęło sześć milionów Żydów, a wielu wywieziono w celu zagłady z innych części Europy na terytorium Polski.

READ  Finały NRL 2021: godziny rozpoczęcia, daty, drużyny, bilety, harmonogram, predyktor drabinkowy

Jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu antysemityzmu w Polsce, co miało miejsce w ostatnich miesiącach w całej Europie. Podczas Wielkanocy rząd był zmuszony potępić antysemicki rytuał, który odbył się w małym miasteczku Prochnik w południowo-wschodniej części kraju. Mieszkańcy powiesili i spalili pomnik apostoła Judasza, przedstawianego jako stereotypowy Żyd.

Ambasador USA w Polsce została przyłapana na twitterowej sprzeczce z okazji Paschy po tym, jak złożyła Żydom życzenia szczęśliwej Paschy w mediach społecznościowych. Georgette Mosbacher została oskarżona o obrazę Polski swoim tweetem zawierającym elementy Wielkanocy. Działacz skrajnie prawicowy Robert Bakiewicz skrytykował amerykańskiego dyplomatę, używając podobnych antysemickich tropów. Według Associated Press „Chrystus umarł i zmartwychwstał dla was, zdradzieccy poganie i Żydzi” – powiedział Backiewicz.