Tonga opuszcza Puchar Świata w Rugby po zwycięstwie nad Rumunią

Tonga opuściła Puchar Świata w Rugby zwycięstwem po pokonaniu Rumunii 45:24 w finale grupowym dzisiejszego ranka.

Zespoły zostały zatopione w najgłębszej grupie turnieju przez Irlandię, Republikę Południowej Afryki i Szkocję, ale stając naprzeciw siebie, Ikale Tahi i Oaks znaleźli rywalizację, w której mogli wyrazić siebie dalej, i zapoczątkowali zabawne pożegnanie na 10 prób.

Tonga prowadziła 21-3, ale Rumunia dwukrotnie zmniejszyła przewagę do czterech punktów. Tonga wycofał się w ostatniej kwarcie, gdy ich silny boczny obrońca dodał jeszcze trzy próby, co daje w sumie siedem prób.

Najwyższy wynik drużyny Tonga i największa przewaga w historii Pucharu Świata w Rugby zapewniły drużynie zwycięstwo w piątym z rzędu turnieju.

Były zwycięzca Pucharu Świata Wallabies, Tuatai Kivu, z uśmiechem zakończył swój drugi sezon w roli trenera.

„Nie wygrywamy często” – powiedział Kevo. „Kiedy więc układasz program, musisz zobaczyć, jak to jest wygrywać, gdy nie jesteś zwycięzcą. Zbudowaliśmy pewne możliwości wokół lokalnego personelu, a chłopcy, którzy przyjechali, przeżyli naprawdę dobrą przygodę, więc te dwie rzeczy wiele znaczą, gdy nie jesteś zwycięzcą”.

Pomimo lepszych wysiłków Rumunia zajęła ostatnie miejsce w grupie B z zestawem niepożądanych rekordów w historii turnieju: najwięcej straconych punktów (287), najwięcej zdobytych przyłożeń (43) i porażki z sześcioma ostatnimi przeciwnikami.

„To było dla nas bardzo trudne” – powiedział kapitan Rumunii Ovidiu Cojocaru. Jesteśmy młodym zespołem, który się uczy i ma nadzieję na przyszłość.

W pierwszej kwarcie Tonga pod względem fizycznym był lepszy od Rumunii.

Odskok od środkowego George’a Mwali i podpórki Bena Tamifuny – jąkającym się krokiem – następnie krok Charlesa Piutau i wyładowanie skrzydłowego Solomona Katy za pierwszą próbą.

Mwala, który zadebiutował w Pucharze Świata w wieku 32 lat po odsiedzeniu zakazu na pięć meczów z sierpnia, w drugiej próbie zderzył się z dwoma obrońcami, a Tonga wykorzystał 10 odcinków, by rozbić Rumunię w trzeciej próbie, którą zakończył lewy skrzydłowy Afusepa Taumoebo. William Hafele wykorzystał trójkę i było 21-3.

READ  O której jest dziś mecz Fraser Clark - Marius Wash? Ringwalks, kolejność startowa, bieganie, jak oglądać

Większość z 26 odbiorów, które Rumunia przegapiła w pierwszej połowie, miała miejsce w pierwszej kwarcie, gdy wydawało się, że jest na dobrej drodze do zadania kolejnego potężnego ciosu.

Ale Oakes znaleźli sprytny sposób na rozpoczęcie walki, unikając Tongańczyków.

Napastnik z autu posłał Adriana Motoca na linię, a skrzydłowy Cristi Boboc upadł.

Rumunia dostała przerwę, gdy Leiva Fifita ukarana żółtą kartką za wślizg. Zespół Oaks wyszedł na prowadzenie, piłka eksplodowała, a zawodnik scrumhalf Florin Sorugiu musiał pokonać zaledwie dwa rekwizyty, aby w meczu na emeryturze po raz pierwszy spróbować swoich sił w Pucharze Świata w Rugby.

Alin Conache, scrumhalf zmuszony do ataku w półfinale, wykorzystał okazję do gry na ławce rezerwowych i do przerwy prowadził Rumunię tylko 21-17.

W nowej połowie normalna gra została wznowiona, gdy wyrzucono z boiska Sione Vilanu nr 8 z drużyny Tonga, ale Rumunia po raz kolejny odpowiedziała w wielkim stylu, gdy obrońca Marius Simionescu strzelił gola po mocnym kopnięciu skrzydłowego Nicolasa Onuto.

Zespół Oaks sprzedał emerytowane gwiazdy Sorugiu i numer 8 Andre Gorina, przez co ten nie był w stanie ponownie zdobyć gola.

Jednak Tonga mogli grać na otwartej przestrzeni dzięki Pitie Ahki, ponownie Katie i 20-letniemu zmiennikowi Kerenowi Taumofolao.

Rumunia była zdeterminowana dokończyć mecz, a Simionescu interweniował w ostatniej chwili, aby uratować Pata Pellegriniego na linii prób i uniemożliwić Tonga 50.