Trademe mówi, że czynsze rozpoczynają rok na rekordowo wysokim poziomie

Trademe mówi, że czynsze rozpoczynają rok na rekordowo wysokim poziomie
Trademe mówi, że czynsze rozpoczynają rok na rekordowo wysokim poziomie.

Katherine George/Personel

Trademe mówi, że czynsze rozpoczynają rok na rekordowo wysokim poziomie.

Według najnowszych danych Trade Me Property, czynsz w Aotearoa jest najwyższy w historii, z ogólnokrajową medianą tygodniowego czynszu w wysokości 595 USD w styczniu.

Po trzech miesiącach stagnacji, kiedy krajowa mediana tygodniowego czynszu utrzymywała się na poziomie 580 USD, czynsz wzrósł w styczniu o 4%, czyli 25 USD tygodniowo, w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu.

Dyrektor ds. sprzedaży nieruchomości w Trademe, Gavin Lloyd, powiedział, że skok będzie „złą wiadomością” dla najemców.

Wraz z nowym rekordem krajowym, regiony Auckland (630 USD), Bay of Plenty (615 USD), Marlborough (550 USD), Northland (580 USD), Taranaki (580 USD), Waikato (540 USD) i Wellington (660 USD) osiągnęły najwyższe średnie. . . Tygodniowe czynsze przez cały czas w zeszłym miesiącu.

Czytaj więcej:
*Tutaj wzrosły czynsze w zeszłym roku
* Trudny czas dla najemców ze średnim tygodniowym czynszem rosnącym o 7% rok do roku
Czynsze biją rekordy, ale tempo wzrostu zwalnia

„Patrząc na zmianę procentową rok do roku, w Northland (+16%), Taranaki (+14%) i Manawatu/Whanganui (13%) odnotowaliśmy wzrost czynszów w styczniu” – powiedział Lloyd.

Krajowa mediana tygodniowego czynszu za nieruchomość miejską skoczyła w zeszłym miesiącu do nowego maksimum 530 USD, co oznacza wzrost o 6% rok do roku.

Czynsz medialny za mieszkanie wynosił 525 USD, kamienica 630 USD, a jednostki 480 USD.

Rzeczy

Czynsze stoją w miejscu, koszty rosną, drenaż mózgów – jak zmienić rynek najmu, aby ograniczyć zakłócenia?

Krajowa mediana tygodniowego czynszu za duże nieruchomości z pięcioma lub więcej sypialniami osiągnęła w styczniu rekordowy poziom, powiedział Lloyd, skacząc po raz pierwszy o 8% do 1000 USD tygodniowo.

Mediana nieruchomości, trzy- i czteropokojowych, również osiągnęła nowy rekord 670 USD, co oznacza wzrost o 3% w ciągu 12 miesięcy.

READ  Komisja Handlu pozywa operatora Mitre 10 do sądu w związku z działaniem, które rzekomo uniemożliwiło budowę Bunnings

Ale Wellington był nieoczekiwany w zeszłym miesiącu, bez zmiany średniego tygodniowego czynszu za nieruchomość miejską od 12 miesięcy, pozostając na poziomie 590 USD. Czynsze jednostkowe (-3%) i mieszkania (-2%) spadły rok do roku.

Średni tygodniowy czynsz za duże nieruchomości spadł o 4% w ciągu 12 miesięcy, podczas gdy czynsze za średniej wielkości nieruchomości w okolicy pozostały na tym samym poziomie w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy średni tygodniowy czynsz za małe nieruchomości, jedno- i dwupokojowe, w Nowy Wellington kosztuje 580 USD.

W całym kraju oferty wynajmu wzrosły w styczniu o 1% rok do roku i oznaczały skoki podaży przez 10 kolejnych miesięcy.

Niemal każdy region odnotował wzrost liczby ofert w porównaniu ze styczniem 2022 r., ale największy wzrost odnotowano na Dolnej Wyspie Północnej, gdzie oferty wynajmu wzrosły o 52% w Manawatu/Whanganui i 40% w Wellington.

Ale popyt również wzrósł w styczniu.

„Po trzech miesiącach spadku rok do roku popyt w zeszłym miesiącu wzrósł o 8% rok do roku” – powiedział Lloyd.

Ale tylko czas pokaże, jak wpłynie to na rynek wynajmu na obszarach dotkniętych huraganem Gabriel i powodziami.

„Wiemy, że styczeń był drugim miesiącem z rzędu, w którym średni tygodniowy czynsz w Auckland, Hawke’s Bay i Northland osiągnął rekordowy poziom. W następstwie ostatnich niszczycielskich zjawisk pogodowych spodziewamy się znacznego spadku podaży w nadchodzących latach” miesięcy, co zwiększy presję na najemców w tych obszarach.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *