Tropikalna burza Beryl uderza w meksykańskie wybrzeże w pobliżu najlepszych plaż po zniszczeniach na Karaibach

Tropikalna burza Beryl uderza w meksykańskie wybrzeże w pobliżu najlepszych plaż po zniszczeniach na Karaibach

przez Paola Ciomandi I José de Jesus Cortés Do Reutera

Turyści stoją na ulicy, gdy żołnierze armii meksykańskiej przybywają z mobilnym zespołem kuchennym, aby pomóc osobom dotkniętym przez huragan Beryl w Tulum.
zdjęcie: Elżbieta Ruiz

Tropikalna burza Beryl uderzyła w wybrzeże Meksyku w pobliżu najpopularniejszych plaż, wyrywając palmy i powodując ulewne deszcze, po czym pozostawiła zabójczy ślad zniszczeń na Karaibach.

Centrum burzy, która uległa degradacji z huraganu, przeniosło się na półwysep Jukatan, gdzie maksymalna utrzymująca się prędkość wiatru spadła do 113 kilometrów na godzinę po przejściu nad nadmorskim miastem Tulum.

Chociaż przelot Beryl nad stanami Quintana Roo i Jukatan w Meksyku doprowadził do spowolnienia wiatru, amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów przewidziało niebezpieczne burze i niszczycielskie fale w okolicy.

„Prosimy wszystkich, aby pozostali w domach, w swoich schroniskach i nie wychodzili” – powiedziała gubernator stanu Quintana Roo Mara Lezama w wiadomości wideo na platformie mediów społecznościowych X.

Półwysep Jukatan to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Meksyku, znane z białych piaszczystych plaż, bujnego krajobrazu i ruin Majów.

Chociaż oczekuje się „szybkiego osłabienia” w miarę przemieszczania się w głąb lądu i przecinania półwyspu w piątek, według Narodowego Centrum ds. Huraganów, oczekuje się, że nabrzeże nabierze intensywności, gdy rozległy system wpłynie do Zatoki Meksykańskiej.

Beryl był pierwszym huraganem atlantyckiego sezonu pogodowego 2024. W tym tygodniu stał się pierwszym odnotowanym huraganem kategorii 5, a naukowcy sugerują, że jego szybkie wzmocnienie jest prawdopodobnie spowodowane zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka.

Miasto Bril położone jest około 105 kilometrów na wschód-południowy wschód od portu Progreso i w niewielkiej odległości od Meridy, kolonialnej stolicy Jukatanu.

Do południa w piątek w piątek wolno poruszająca się burza przemieszczała się na północny zachód z prędkością zaledwie 24 kilometrów na godzinę.

Wzdłuż pustych ulic głównej dzielnicy hotelowej Cancun, zwykle pełnych turystów z zagranicy, ulewny deszcz uderzał w chodniki.

Meksykańska Krajowa Komisja Wodna ostrzegła przed ryzykiem powodzi wokół ośrodków turystycznych, a także w sąsiednim stanie Campeche.

Szkoły stanowe Quintana Roo zostały zamknięte, podobnie jak lokalne plaże. Meksykańskie Ministerstwo Obrony otworzyło około 120 schronów przeciwsztormowych przed nadejściem huraganu Beryl.

Zanim dotarł do Meksyku, huragan Beryl spowodował ogromne zniszczenia na kilku karaibskich wyspach. Przetoczyła się przez Jamajkę, Grenadę oraz Saint Vincent i Grenadyny, a także spowodowała ulewne deszcze w północnej Wenezueli. Tornado pochłonęło życie co najmniej 11 osób, zniszczyło budynki oraz przewróciło linie energetyczne i drzewa.

Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie w miarę udostępniania większej liczby informacji.

Narodowe Centrum Huraganów spodziewa się, że w najbliższy weekend Beryl przemieści się w kierunku północno-wschodniego Meksyku i południowego Teksasu.

Według dyrektora ds. turystyki wyspy, Jose Magaña, burza zmusiła około trzech tysięcy turystów do ewakuacji Isla Mujeres, popularnej wyspy turystycznej położonej w pobliżu słynnego kurortu Cancun w Meksyku. Wielu mieszkańców schroniło się w schronach w oczekiwaniu na nadejście burzy.

Do czwartku na głównym lotnisku w Cancun odwołano około 100 lotów, co spowodowało, że turyści spieszyli się, aby złapać ostatnie loty.

Nie oczekuje się, że główne platformy wiertnicze Meksyku, zlokalizowane głównie na południowym krańcu Zatoki Meksykańskiej, nie zostaną dotknięte ani zamknięte, ale niektóre projekty naftowe na wodach amerykańskich na północy zostały tymczasowo wstrzymane ze względu na spodziewaną drogę huraganu Beryl.

Badanie przeprowadzone przez konsorcjum Climatronic wykazało, że zmiany klimatyczne znacznie nasiliły burzę Beryl. Według badania intensywność burz wraz z opadami deszczu i prędkością wiatru wzrosła o 10–30 procent bezpośrednio w wyniku zmiany klimatu.

READ  Corona Virus: Ostatnie pojawienie się społeczności wirusa COVID-19 – piątek, 26 listopada

Reutersa

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *