Trzęsienie ziemi w Melbourne: „zapobieganie katastrofom” w odległym epicentrum, w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,9 magnitudo w Wiktorii

Globalizm

Trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia nawiedziło Wiktorię w Australii, a mieszkańcy tak odległych miejsc, jak Sydney, Canberra i Tasmania drżeli. Wideo / sieć siedem

Wstrząsy wtórne mogą wstrząsnąć Victorią w nadchodzących tygodniach i miesiącach, po tym jak wczoraj największe trzęsienie ziemi w historii wstrząsnęło stanem.

Trzęsienie o sile 5,9 stopnia wstrząsnęło budynkami około godziny 9:15, z epicentrum w pobliżu Mansfield, około 115 kilometrów na północny wschód od Melbourne.

Pracownicy stłoczyli się na ulicach Melbourne CBD podczas ewakuacji budynków biurowych, podczas gdy wibracje były odczuwalne aż do Adelajdy, Canberry, a nawet Launceston.

Największe zniszczenia odnotowano w budynku Betty’s Burgers w Chapel St w Windsor, gdzie cegły i gruz wysypały się na chodnik i drogę poniżej, ale władze ratunkowe ostrzegły, że w przypadku trzęsienia ziemi w pobliżu miasta byłaby to „katastrofa”.

Widzi się ludzi sprawdzających uszkodzone budynki wzdłuż Chapel Street po trzęsieniu ziemi w Melbourne w Australii.  Zdjęcia/Getty Images
Widzi się ludzi sprawdzających uszkodzone budynki wzdłuż Chapel Street po trzęsieniu ziemi w Melbourne w Australii. Zdjęcia/Getty Images

Wystosowano ponad 108 wezwań o pomoc, głównie w celu pomocy przy uszkodzeniach budynków – nikt nie został ranny, powiedział Tim Wiebusch, dyrektor naczelny SES Victorian.

„Gdyby trzęsienie ziemi miało miejsce w gęsto zaludnionym obszarze miejskim, wynik byłby inny” – powiedział Wiebusch.

Mark Quigley, profesor sejsmologii na Uniwersytecie w Melbourne, powiedział, że Melbourne miało szczęście uniknąć poważnych uszkodzeń i katastrofy.

„Widzisz zniszczenie w Melbourne, 150 kilometrów od trzęsienia ziemi. Jeśli dostaniemy stopień tej wielkości pod ośrodkiem miejskim, szkody będą katastrofalne” – powiedział.

Większość zniszczeń w mieście była niewielka – rozpadające się ceglane kominy, popękane ściany i pęknięcia wnętrz, które odnotowano w domach w całym mieście. Mieszkańcy poinformowali również, że ptaki ucichły, gdy trzęsienie wstrząsnęło przedmieściami.

Komisarz Stanowego Zarządzania Kryzysowego Andrew Crisp ostrzegł, że wstrząsy wtórne są prawdopodobne, ale prawdopodobnie nie będą tak poważne jak początkowe drżenie.

Zewnętrzna część uszkodzonej fasady budynku Betty Burgers przy Chapel Street jest widoczna po trzęsieniu ziemi w Melbourne w Australii.  Zdjęcia/Getty Images
Zewnętrzna część uszkodzonej fasady budynku Betty Burgers przy Chapel Street jest widoczna po trzęsieniu ziemi w Melbourne w Australii. Zdjęcia/Getty Images

Starszy wykładowca inżynierii geotechnicznej na Uniwersytecie Sunshine Coast, dr Adrian McCollum, ostrzegł, że mapowanie geologiczne obszaru, w którym zarejestrowano epicentrum, wykazało „dużą liczbę błędów”.

READ  Covid-19: Epidemia Fidżi uderza w turystyczną wyspę Malolo

„Możliwe, że ciśnienie jest emitowane podczas trzęsienia ziemi” – powiedział.

„Te trzęsienia ziemi mają miejsce, ponieważ płyta kontynentalna, na której znajduje się Australia, przesuwa się na północ z prędkością około 7 cm rocznie.

„To prowadzi do wzrostu naprężeń ściskających w płycie australijskiej – ciśnienie to jest czasami uwalniane wzdłuż preferowanych obszarów, zazwyczaj istniejących linii uskoków, gdzie Ziemia jest odcięta przez te ciśnienia”.

Uszkodzone budynki po trzęsieniu ziemi widoczne są wzdłuż Chapel Street w Melbourne w Australii.  Zdjęcia/Getty Images
Uszkodzone budynki po trzęsieniu ziemi widoczne są wzdłuż Chapel Street w Melbourne w Australii. Zdjęcia/Getty Images

W 2011 roku w Christchurch w Nowej Zelandii zginęło trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia.

Chociaż nieco silniejsze niż środowe trzęsienie ziemi, wstrząsy Christchurch rezonowały 5 km pod ziemią w dużym mieście w porównaniu do 10 km w obszarach Wiktorii.

Najbardziej śmiertelne trzęsienie ziemi w Australii miało miejsce 28 grudnia 1989 roku w Newcastle o sile 5,4 magnitudo. Ponieważ epicentrum znajdowało się blisko obszarów miejskich, w wyniku katastrofy zginęło 13 osób, ponad 160 zostało rannych, a straty w wysokości 4 miliardów dolarów.

W środę rano ponad 35 000 wiktoriańskich domów w metropolii Melbourne i północno-wschodnim stanie było bez prądu. Większość z nich wróciła do sieci po południu.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top