Trzy powody, dla których rynek mieszkaniowy w Nowej Zelandii „zaczyna się zmieniać”

„Podczas gdy rynek pozostaje pewny siebie, wpływ wyższych stóp procentowych, zaostrzonych standardów kredytowych i zmian w ograniczeniach podatkowych dla inwestorów zaczyna zmieniać dynamikę.

„W szczególności wydaje się, że zmiana ustawy o umowach kredytowych i finansowaniu konsumentów (CCCFA) z 1 grudnia 2021 r. – która wymaga bardziej rygorystycznej kontroli kondycji finansowej kredytobiorców – miała natychmiastowy wpływ”.

Ale kto korzysta? Z pewnością nie są pierwszymi nabywcami domu, według kilku znawców rynku mieszkaniowego, w tym Baird.

„Komentarze z kilku regionów wskazują na spadek liczby kupujących – zwłaszcza kupujących po raz pierwszy – w rezultacie” – powiedział Bird o poprawce CCCFA.

Podobne spostrzeżenia poczynił właściciel Nowej Zelandii XXI wieku, Tim Kerns.

„Niestety, to pierwsi nabywcy domów ponoszą największy ciężar” – powiedział o ograniczeniach kredytowych rządu, które weszły w życie w grudniu. Ograniczenia, które miały na celu powstrzymanie drapieżnych pożyczkodawców i rekinów.

„W rzeczywistości tylko garstka pierwszych nabywców domów może teraz pożyczyć więcej niż 80 procent, więc większość z nich nie osiąga swoich depozytów. Co więcej, znacznie mniej wniosków o kredyt hipoteczny jest zatwierdzanych, ponieważ banki muszą teraz dokonywać ciężkich wycen. Zastrzeżenie dla wszystkich nowych kredytobiorców.

Jak pożyczanie stało się tak napięte?

Ceny mieszkań zostały zawyżone dzięki historycznie niskim stopom procentowym i brakowi podaży. Bank Rezerwy obniżył stopy procentowe w odpowiedzi na kryzys COVID-19, aby zachęcić do udzielania kredytów i stymulować gospodarkę, zwiększając popyt na domy.

Według nowych danych CoreLogic w Nowej Zelandii 83 procent przedmieść odnotowało średni wzrost w wysokości 100 000 USD lub więcej w 2021 r. Obecnie istnieje 31 przedmieść o średniej wartości 2 milionów dolarów lub więcej – 28 w Auckland, jedno w Wellington (Seaton) i dwa w Queenstown.

Ale teraz prawdopodobnie się to zmieni, ponieważ Bank Rezerw powoli podnosi stopy procentowe i zaostrza warunki udzielania kredytów hipotecznych, a rząd rozprawia się z inwestorami i ryzykownymi pożyczkami.

READ  Epidemia Covid-19 Delta: więcej interesujących stron ujawniono w Auckland i Te Awamoto powiązanych z pozytywnymi przypadkami

W listopadzie Bank Rezerw zaostrzył ograniczenia w udzielaniu kredytów, W skali 2013 znanej jako wskaźnik wartości kredytu do wartości (LVR). LVR zostały usunięte w odpowiedzi na ekonomiczny wpływ COVID-19 w 2020 roku, a później zostały przywrócone w marcu zeszłego roku.

Banki mogą teraz pożyczać tylko 10 procent swoich nowych kredytów właścicielom domów, którzy chcą pożyczyć więcej niż 80 procent wartości domu. W przypadku inwestorów ponad 60 procent wartości nieruchomości musi zostać pożyczone z maksymalnie 5 procentami z nowych pożyczek.

Co więcej, Banki odrzucają teraz pożyczki, ponieważ potencjalni kredytobiorcy wydają zbyt dużo na fast foody, napoje mleczne i świąteczne zakupy, dzięki zmianom CCCFA.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top