Tusk i Morawiecki kłócą się o polskiego regulatora finansowego

Tusk i Morawiecki kłócą się o polskiego regulatora finansowego

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Polska opozycja wzywała odchodzącą prawicową administrację do opóźnienia powołania kolejnego organu nadzoru finansowego, aby nie obciążać nowego premiera Donalda Tuska kłopotami poprzedniego rządu.

Michał Kobosko, wiceprzewodniczący partii Polska 2050, wchodzącej w skład koalicji Duska, powiedział: „Uważamy, że ustępujący rząd nie powinien teraz powoływać wysokich urzędników, zwłaszcza osoby odpowiedzialnej za nadzór nad finansami kraju”. „Financial Times”. „To bardzo poważny problem”.

Prezydent Andrzej Duda nominował w zeszłym tygodniu urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego i jego prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do utworzenia kolejnego rządu, mimo że trzy prounijne partie opozycyjne pod przewodnictwem Tuska zdobyły w zeszłym miesiącu jednolitą większość parlamentarną.

Decyzja Dudy opóźniła powrót byłego premiera Tuska. Inną konsekwencją jest jednak to, że 23 listopada upływa pięcioletnia kadencja szefa polskiego organu nadzoru finansowego KNF, co daje Morawieckiemu szansę na kolejną kluczową nominację.

Perspektywa wyboru przez Morawieckiego kolejnego przewodniczącego KNF rozgniewała polityków koalicji Tuska, którzy już przygotowują się do współpracy z Dudą i innymi lojalistami PiS.

Morawiecki nie sprecyzował, kogo powołuje do KNF, ale jednym z kandydatów jest obecny lider Jacek Jastrzębski, po raz pierwszy nominowany przez premiera PiS w 2018 roku.

Kancelaria Premiera nie skomentowała tej sprawy, a regulator stwierdził, że „to decyzja Prezesa Rady Ministrów o powołaniu Szefa KNF”. Morawiecki nie potrzebuje zgody parlamentu na tę nominację.

Mateusz Morawiecki i jego prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zostali zaproszeni do utworzenia kolejnego rządu. © Andrzej Iwańczuk/NurPhoto/Getty Images

„Jastrzębski jest lepszy od niektórych innych okropnych kandydatów PiS, o których słyszałem, ale to zdecydowanie człowiek Morawieckiego i z łatwością pokonał bardzo słabych kandydatów PiS, którzy rządzili naszymi państwowymi instytucjami finansowymi” – stwierdził jeden z polityków opozycji. Tusk nie został wymieniony, bo nie objął jeszcze urzędu. „Potrzebujemy organu regulacyjnego, który jest politycznie neutralny”.

READ  Prezes Bogdanki w Polsce może stracić pracę po obniżeniu celu wydobycia węgla

Kolejnym niewygodnym towarzyszem Tuska jest Adam Klapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, który w 2022 roku rozpoczyna drugą sześcioletnią kadencję. Klapiński jest osobistym przyjacielem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przed wyborami zaszokował rynki dużą obniżką stóp procentowych we wrześniu, pomimo wciąż dwucyfrowej inflacji w Polsce.

W trakcie kampanii wyborczej Tusk obiecywał usunięcie Klapińskiego po objęciu władzy, nazywając go „niekompetentnym i niemoralnym”. Jednak w piątek Glapiński ostrzegł przed próbami obalenia Tuska, twierdząc, że jego usunięcie jest częścią planu opozycji mającego na celu wepchnięcie Polski do członkostwa w strefie euro, co wymagałoby wsparcia banku centralnego.

Tusk chciał przyjąć euro dziesięć lat temu, kiedy był premierem Polski, ale – jak wynika z sondaży – nie powrócił ostatnio do idei niepopularnej wśród większości Polaków.

Po objęciu urzędu Tusk będzie musiał zachować ostrożność przy czyszczeniu instytucji z nominatów PiS, aby uniknąć powtórzenia się manipulacji politycznych, o stosowanie których PiS oskarża PiS podczas swoich ośmioletnich rządów.

KNF uznawana jest za ważną instytucję gwarantującą stabilność przedsiębiorstwom, zwłaszcza bankom. „Przywództwo KNF jest bardzo ważne w obecnych, skomplikowanych czasach” – powiedziała Agnieska Accordi, partner w polskim biurze księgowo-doradczym PwC.

Polskie banki przegrywają kosztowne batalie sądowe z nabywcami domów, którzy ponad dwie dekady temu zaciągali kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, a ostatnio przekonali sędziów, że banki muszą pokryć poniesione straty kursowe.

Posiadacze kredytów hipotecznych stracili, gdy frank umocnił się w stosunku do złotego podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, a Jastrzębski nalegał ostatnio, aby kredytodawcy ograniczyli swoje zobowiązania, aby uniknąć załamania sektora bankowego.

Duda stwierdził, że dawanie PiS ostatniej szansy na pozostanie na stanowisku jest rzeczą naturalną, ponieważ jest to największa partia w nowym parlamencie zbierającym się w poniedziałek. Jednak Morawiecki mógłby zgromadzić większość parlamentarną tylko w przypadku rozpadu koalicji Duska.

READ  Polska trzecim co do wielkości producentem truskawek w UE

Zamiast tego opozycja podpisała w piątek formalne porozumienie koalicyjne, które zawierało zobowiązania do przywrócenia praworządności, remontu państwowych mediów i systemu edukacji oraz przyspieszenia przejścia na zieloną energię.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *