Ukraina: Rosjanie wycofują się z Charkowa, region wschodni

Wojska rosyjskie wycofują się z okolic drugiego co do wielkości miasta Ukrainy Po tygodniowych bombardowaniach ukraińskie wojsko poinformowało w sobotę (czasu lokalnego)Kijów i Moskwa toczyły zaciekłą walkę o kontrolę nad wschodnim przemysłowym centrum kraju.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosjanie wycofują się z północno-wschodniego miasta Charkowa i skupiają się na ochronie szlaków zaopatrzenia, jednocześnie ostrzeliwując moździerze, artylerię i naloty we wschodnim obwodzie donieckim w celu „odwodnienia sił ukraińskich i zniszczenia fortyfikacji”.

Minister obrony Oleksiy Reznikov powiedział, że Ukraina „wchodzi w nową – przedłużającą się – fazę wojny”.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy robią wszystko, co w ich mocy, by wypędzić najeźdźców i że wynik wojny będzie zależał od wsparcia Europy i innych sojuszników.

Czytaj więcej:
* Kara „kochanki” Władimira Putina i jego byłej żony, gdy pętla zaciska się na „podejrzanym” wewnętrznym kręgu
* Ukraina: Urzędnicy twierdzą, że Rosja poniosła ciężkie straty w nieudanej próbie przeprawy przez rzekę
* Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

„Nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna”, powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu pod koniec piątku.

W wyrazie poparcia delegacja Senatu USA pod przewodnictwem przywódcy republikanów Mitcha McConnella spotkała się w sobotę z prezydentem Ukrainy w Kijowie. Wideo zamieszczone na koncie Zelenskyy’ego w Telegramie pokazało McConnella, który reprezentuje Kentucky, oraz innych republikańskich senatorów Susan Collins z Maine, Johna Barrasso z Wyoming i Johna Cornyna z Teksasu.

Ich podróż nastąpiła po tym, jak inny senator z Kentucky, Rand Paul, zablokował do przyszłego tygodnia zatwierdzenie przez Senat dodatkowych 40 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie i jej sojusznikom wytrzymać trwającą trzy miesiące rosyjską inwazję.

Policjant z Special Task Force przeprowadza inspekcję obiektu po nalocie wojsk rosyjskich na Łyszczańsk w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

Liu Korea / AFP

Policjant z Special Task Force przeprowadza inspekcję obiektu po nalocie wojsk rosyjskich na Łyszczańsk w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

Po tym, jak siły rosyjskie nie zdobyły Kijowa w wyniku inwazji 24 lutego, prezydent Władimir Putin skupił się na Donbasie, regionie przemysłowym, w którym od 2014 roku siły ukraińskie walczą z wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Ofensywa rosyjska ma na celu okrążenie bardziej doświadczonych i lepiej wyposażonych sił ukraińskich stacjonujących na wschodzie oraz zajęcie części Donbasu, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy.

Naloty i ostrzał artyleryjski sprawiają, że przemieszczanie się na wschód dla dziennikarzy jest zbyt niebezpieczne, co utrudnia uzyskanie pełnego obrazu kierunku, w jakim zmierzają walki. Ale bitwa wydawała się być w górę iw przód bez większych przełomów z żadnej ze stron.

Rosja zdobyła kilka wiosek i miast Donbasu, w tym Robyżny, przedwojenne miasto liczące około 55 000 mieszkańców.

Siły ukraińskie poczyniły również postępy na wschodzie, powiedział Zełenski, odbierając w minionym dniu sześć ukraińskich miast i wsi.

Miasto Charków, niedaleko granicy z Rosją i 80 kilometrów na południowy zachód od rosyjskiego miasta Biełgorod, od tygodni jest intensywnie bombardowane. To w dużej mierze rosyjskojęzyczne miasto z przedwojenną populacją 1,4 miliona było głównym rosyjskim celem wojskowym na początku wojny, kiedy Moskwa miała nadzieję na zdobycie i kontrolę głównych miast ukraińskich.

Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział, że Ukraina „wygląda na to, że wygrała bitwę o Charków”. „Siły ukraińskie uniemożliwiły siłom rosyjskim okrążenie Charkowa, nie mówiąc już o jego zdobyciu, a następnie wypędziły je ze wszystkich części miasta, tak jak zrobiły to z siłami rosyjskimi próbującymi zdobyć Kijów”.

Strażacy gaszą pożar po rosyjskim bombardowaniu parku w Charkowie na Ukrainie na początku tego miesiąca.

Felipe Dana/AFP

Strażacy gaszą pożar po rosyjskim bombardowaniu parku w Charkowie na Ukrainie na początku tego miesiąca.

W poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram gubernator regionu, Oleh Senegubow, powiedział, że w ciągu ostatniego dnia nie było żadnych ataków ostrzału na Charków.

Dodał, że Ukraina przeprowadziła kontratak w pobliżu miasta Izjum, 125 km na południe od Charkowa, które co najmniej od początku kwietnia znajdowało się pod kontrolą Rosji.

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow powiedział, że walki toczyły się na rzece Siewierskij Doniec w pobliżu miasta Siewierodonieck, gdy Ukraina rozpoczęła kontrataki, ale nie powstrzymała natarcia Rosji.

„Los dużej części armii ukraińskiej jest przesądzony – jest około 40 tys. ukraińskich żołnierzy” – powiedział.

Ale, Siły rosyjskie poniosły ciężkie straty w ataku Ukraińców, który zniszczył most, z którego korzystały boje, próbując przeprawić się przez tę samą rzekę. – Największy we wschodniej Ukrainie – powiedzieli urzędnicy ukraińscy i brytyjscy w miejscowości Biełohorówka. Był to kolejny znak walki Moskwy o uratowanie wykolejonej wojny.

Przeprawa zniszczonego pontonu z dziesiątkami zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów pancernych na brzegach Dońca Siewierskiego.

Siły Zbrojne Ukrainy / AP

Przeprawa zniszczonego pontonu z dziesiątkami zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów pancernych na brzegach Dońca Siewierskiego.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące opancerzone elementy manewrowe” z co najmniej jednego batalionu taktycznego w ofensywie, a rosyjska grupa taktyczna batalionu składała się z około 1000 żołnierzy.

Ministerstwo stwierdziło, że niebezpieczne przeprawienie się przez rzekę jest oznaką „presji na rosyjskich przywódców, aby przyspieszyć operacje we wschodniej Ukrainie”.

W swoim nocnym przemówieniu wideo Zełenski powiedział, że Ukraińcy robią wszystko, co w ich mocy, by wypędzić Rosjan i nakłaniają Zachód do zwiększenia poparcia.

„To będzie niestety zależało nie tylko od naszych ludzi, którzy już robią wszystko, co w ich mocy” – powiedział. „To będzie zależało od naszych partnerów, krajów europejskich, całego wolnego świata”.

Budynki zostały zniszczone podczas ciężkich walk w Mariupolu we wschodniej Ukrainie.

Nieobsługiwane / AP

Budynki zostały zniszczone podczas ciężkich walk w Mariupolu we wschodniej Ukrainie.

Ukraiński przywódca ostrzegł, że wojna powoduje kryzys żywnościowy na całym świecie, ponieważ rosyjska blokada uniemożliwia opuszczenie portu przez ukraińskie zboże.

Grupa Siedmiu gospodarek powtórzyła ostrzeżenie, mówiąc w sobotę, że „wojna agresji w Rosji wywołała jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych we współczesnej historii, który obecnie zagraża najbardziej wrażliwym grupom na całym świecie”.

Putin rozpoczął wojnę na Ukrainie w celu udaremnienia ekspansji NATO w Europie Wschodniej. Ale inwazja na Ukrainę zmartwiła inne kraje po rosyjskiej flance, że mogą być następne.

W tym tygodniu prezydent i premier Finlandii powiedzieli, że woleliby, aby ich kraj starał się o członkostwo w NATO. Oczekuje się, że urzędnicy w Szwecji ogłoszą w niedzielę swoją decyzję, czy ubiegać się o przystąpienie do zachodniego sojuszu wojskowego.

Ludzie zbierają się w piątek, aby napełnić puszki wodą z wozu strażackiego w Łysiczańsku w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

Liu Korea / AFP

Ludzie zbierają się w piątek, aby napełnić puszki wodą z wozu strażackiego w Łysiczańsku w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

Putin powiedział fińskiemu prezydentowi Sauli Niinisto, że nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii i że przystąpienie do NATO byłoby „błędem”, który „negatywnie wpłynąłby na stosunki rosyjsko-fińskie”.

Kreml powiedział, że obaj przywódcy przeprowadzili „szczerą wymianę poglądów” podczas sobotniej rozmowy telefonicznej.

Niinistö powiedział, że dyskusja „była bezpośrednia i jednoznaczna i odbyła się bez przesady. Unikanie napięć było uważane za ważne”.

Jak dotąd reakcja Rosji na posunięcia Finlandii i Szwecji była wyciszona, choć wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Grushko powiedział w sobotę, że ich przystąpienie do NATO zwiększy napięcia w zakresie bezpieczeństwa w Arktyce, „zmieniając ją w arenę rywalizacji militarnej”.

Potencjalne oferty skandynawskie zostały zakwestionowane w piątek Kiedy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „nie ma pozytywnej opinii” na temat tego pomysłu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Nieobsługiwane / AP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ma spotkać się ze swoimi odpowiednikami z NATO, w tym ministrem spraw zagranicznych Turcji, w ten weekend w Niemczech.

W innych opracowaniach:

Ukraińscy bojownicy zaszyli się w hucie stali w zdewastowanym południowym porcie Mariupol, nieustannie mierząc się z rosyjskimi atakami na ostatni bastion oporu w mieście. Wicepremier Ukrainy poinformował, że ukraińskie władze negocjują ewakuację 60 ciężko rannych żołnierzy z hut. Irina Vereshuk powiedziała, że ​​Rosja nie zgodziła się na ewakuację wszystkich setek rannych bojowników z fabryki.

Wiceprzewodnicząca rosyjskiego parlamentu Anna Kuzniecowa odwiedziła Chersoń, region Morza Czarnego kontrolowany przez Rosję od pierwszych dni wojny. Rosja powołała promoskiewską administrację regionalną, a brytyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że Rosja może przeprowadzić wewnętrzne referendum w sprawie przystąpienia do Rosji, z wynikami potencjalnie manipulowanymi, aby pokazać większościowe poparcie dla secesji z Ukrainy.

READ  Covid-19: Omicron „rozprzestrzenia się szybciej niż Delta”, ale ryzyko może być znane dopiero w przyszłym miesiącu — naukowiec

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top